Prefabrykowane płyty stropowe – dlaczego warto?

Prefabrykowane płyty stropowe dają wiele możliwości i cieszą się sporym zainteresowaniem w budownictwie. Czym cechują się stropy prefabrykowane? Jakie zalety ma takie rozwiązanie? Jakie rodzaje płyt prefabrykowanych znajdziemy na rynku? Czy warto skorzystać z takiej opcji?

Szybki montaż

Montaż stropu z prefabrykowanych płyt odbywa się bardzo sprawnie i szybko. Zazwyczaj całość zajmuje robotnikom nie więcej niż 1-2 dni. To odróżnia te stropy od innych rozwiązań, które zazwyczaj wymagają kilku dni, a nawet tygodni montażu. Ponadto, nie ma tutaj konieczności robienia kilkunastodniowej przerwy w celu uzyskania danej wytrzymałości. Płyty stropowe są solidne i bardzo trwałe, co jest kolejną zaletą.

Zamówienie prefabrykowanych płyt stropowych

Zamówienie prefabrykowanych płyt stropowych nie będzie stanowić większego problemu. Należy jedynie odwiedzić punkt sprzedaży wraz z projektem. Producenci zazwyczaj posiadają oprogramowanie, które pozwala dobrać rozmiary oraz liczbę płyt, a także rozplanować ich rozmieszczenie. Na tym etapie klient otrzyma także kosztorys. Najczęściej trzeba dokonać określoną wpłatę, co pozwoli zarezerwować dany termin i czekać na zamówienie. Klient zatem nie musi szukać wykonawców, kupować desek czy wynajmować specjalnych urządzeń. Dużym ułatwieniem jest fakt, że w cenie zamówienia wliczony jest także transport, rozładunek i montaż.

Zalety stropów prefabrykowanych

Zakup stropowych płyt prefabrykowanych ma wiele zalet. Wśród nich wymienić można szybkość i wygodę podczas montowania, brak konieczności korzystania z konstrukcji podpierającej budowanej ze stempli, czy też bardzo małe zużycie drewna na szalunki. Drewno używane jest jedynie podczas deskowania wieńców i podciągów przy otworach płyt.

Prefabrykowane płyty stropowe odznaczają się również mniejszym zużyciem betonu, gdyż odchodzi konieczność robienia tak zwanej nadlewki. Wysokie parametry akustyczne płyt i duża zdolność akumulacji zachęcają do skorzystania z takiego rozwiązania. Ponadto, możliwość montażu płyt także zimą sprawia, że coraz częściej w budownictwie korzysta się z takiej opcji. W trakcie budowy i remontu istnieje dowolność w przypadku rozmieszczania ścian działowych na stropie. Kolejnym atutem płyt prefabrykowanych jest możliwość uzyskania gładkiego sufitu, co wpłynie na łatwiejsze wykończenie go tynkiem.

Budowa płyt stropowych

Zamontowanie prefabrykowanych płyt przebiega bardzo sprawnie i szybko. Murarze początkowo muszą dokładnie wyrównać ściany z wierchu i żelbetonowe podciągi za pomocą cementowej zaprawy. Za pomocą dźwigu unosi się płyty i ustawia w określonych miejscach. Robotnicy mają za zadanie koordynować cały ten proces i pilnować, aby płyty zostały dobrze dosunięte do siebie. Głębokość minimalna ich oparcia zależy głównie od rodzaju płyt, najczęściej wynosi ona od 5 do 12 centymetrów. Niektóre modele dodatkowo wymagają wzajemnego połączenia, o czym trzeba pamiętać. Przy krawędziach płyt znajdują się specjalne wycięcia wraz z pętlami, w których umieszczone zostają metalowe elementy skręcane śrubami. Po tych czynnościach następuje deskowanie wieńca, które zostaje wypełnione betonem. Umieszczony on jest także w szczelinach pomiędzy stropowymi płytami. Niektóre modele wymagają ponadto umieszczenia zbrojeń w formie prętów.

Rodzaje płyt stropowych

Największą popularnością cieszą się prefabrykowane płyty kanałowe, płyty typu smart i płyty z betonu komórkowego. Płyty kanałowe są dużymi i ciężkimi elementami, na rynku oferowane są pod postacią płyt SPK lub płyt S.

Pierwsze z nich mogą cechować się rozpiętością nawet ponad 20 metrów. Wykonywane są z betonu oraz ze stali zbrojeniowej wysokiej klasy. Odznaczają się różnorodnymi grubościami i długościami. Zazwyczaj występują w prostokątnej formie, ale można zamówić także inne kształty płyt, dostosowane do potrzeb danej konstrukcji.

Płyty typu S natomiast posiadają równoległe otwory, które mają za zadanie zmniejszać ciężar. Niektóre z nich dodatkowo zostają wyposażone w żebra rozdzielcze, które pozwalają obciążyć strop nawet bardzo ciężką ścianą. Płyty Smart są znacznie mniejsze i lżejsze niż wyżej wymienione modele. Sprawdzają się w przypadku realizacji niewielkich budowlanych projektów, np. domów jednorodzinnych. Mają około 60 cm szerokości, natomiast ich długość nie jest większa niż m, a grubość oscyluje na poziomie 15-20 cm. Ciężar 1 metra stropu z płyt Smart zazwyczaj nie przekracza 300 kg.

Jeśli chodzi o płyty z betonu komórkowego, mają one długość od 1 do 8 m, grubość 15, 20, 24, 25 i 30 cm oraz szerokość od 25 cm do 75 cm. Elementy takie posiadają krawędzie wykończone na tak zwane pióro i wpust. Aspekt ten ułatwia dopasowanie danych elementów do siebie. Płyty tego typu wyróżniają się dobrą izolacyjnością termiczną, co sprawdza się głównie wtedy, gdy pozioma przegroda powinna oddzielać pomieszczenie ogrzewanie od nieogrzewanego.

Prefabrykowane płyty stropowe są ciekawym rozwiązaniem stosowanym w budownictwie. W zależności od wielkości budowy i własnych oczekiwań, warto dobrać płyty o danych parametrach. Poszczególne modele różnią się między sobą wielkościami, gęstością, dodatkowymi parametrami, czy ciężkością. Zaletą takiego rozwiązanie jest z pewnością to, że płyty stropowe tego typu łatwo i szybko się montuje, istnieje także możliwość zamówienia danej płyty dopasowanej do projektu budowli. W budownictwie niezwykle ważne jest korzystanie z nowoczesnych rozwiązań, które dadzą wiele korzyści i będą w pełni bezpieczne. Nic więc dziwnego, że coraz chętniej korzysta się z prefabrykowanych płyt stropowych, gdyż mają one specyficzne właściwości i dają wiele korzyści. Są wytrzymałe i cechują się wysokimi parametrami akustycznymi.

Bardzo dobra jakość takich wyrobów skłania do skorzystania z takiego rozwiązania podczas budowy domów czy osiedli różnego typu. Dostosowanie zamówienia do własnych potrzeb jest sporym ułatwieniem i pozwala sprawnie przejść przez etap budowy stropu danego budynku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *