Chcesz wybudować dom i szybciej zamieszkać u siebie? Jest na to prosty sposób.

Najczęściej opuszczamy nasze mieszkania i wybieramy budowę domu dlatego, że są zbyt ciasne i nie dają poczucia wolności i swobody. Apartamentowiec, kamienica czy nawet stylowy loft w modnej dzielnicy nigdy nie zapewni swoim mieszkańcom tyle prywatności i spokoju, co najmniejszy dom na zacisznej działce pod miastem. Chcemy szybko zamieszkać u siebie, lecz jak to osiągnąć? Dobrym sposobem na skrócenie czasu do zamieszkania na swoim jest realizacja inwestycji w dwóch etapach – najpierw wykańczamy parter i w miarę możliwości kończymy poddasze. Jakie projekty domów nadają się do takiej realizacji najlepiej?

 Dom przy Oliwkowej 6
Dom przy Oliwkowej 6

Projekty domów piętrowych z dodatkową sypialnią na parterze

Jeśli chcemy szybciej zamieszkać w swoim nowym domu powinniśmy wybierać, przede wszystkim projekty domów z poddaszem użytkowym i dodatkowym pokojem na parterze. Decydując się na taki budynek sam parter oferuje nam, pod względem wielkości, mieszkanie zbliżone do typowych lokali oferowanych przez deweloperów w nowo powstających budynkach wielorodzinnych. 45-60 m² to standardowe mieszkanie w bloku składające się z dwóch pokoi, łazienki i salonu z kuchnią. Wybierając projekt domu o powierzchni 80-120 m² tyle samo miejsca otrzymujemy już na samym parterze. Nie zapominajmy o najważniejszym, czyli o wolności, jaką daje wybór domu zamiast mieszkania. Poza oczywistą zaletą wynikającą z dostępności na wyciągnięcie ręki ogrodu mamy również dodatkowe pomieszczenia,  w samym budynku. Kotłownia, w której zawsze można znaleźć dodatkowe miejsce, garaż czy pomieszczenie gospodarcze to bonus niedostępny w przypadku mieszkania w bloku. Decydując się na parter z dodatkowym pokojem dostajemy idealne warunki do szybszego wprowadzenia się do własnego domu. Pomieszczenia pod dachem mogą być wykończone w odpowiednim czasie, bez pośpiechu, w miarę możliwości finansowych.

Dom przy Imbirowej 5N
Dom przy Imbirowej 5N

Dodatkowy pokój na parterze – co tracimy kosztem bonusowej sypialni?

Wybierając projekty domów z pokojem na parterze siłą rzeczy rezygnujemy z większej powierzchni strefy dziennej. Takie rozwiązanie wymaga ograniczenia powierzchni salonu, co dla niektórych może być nie do przyjęcia. Należy sobie jednak odpowiedzieć na pytanie, jakie są nasze priorytety. Jeśli ktoś planuje szybką przeprowadzkę do nowego domu i chce w nim zamieszkać, nawet w niedokończonym wariancie, często wybierze opcję z dodatkowymi pokojami. W innej sytuacji są ci, którym nie spieszy się z czasem i zgromadzili odpowiednie środki, aby bezpiecznie zrealizować swoją inwestycję od początku do końca. Mogą oni zdecydować się na przestronny i otwarty salon o większej powierzchni, kosztem dodatkowej sypialni na parterze.

 Dom przy Modrzewiowej 18 - plan pomieszczeń
Dom przy Modrzewiowej 18

Wybierz najlepszy wariant według indywidualnych potrzeb

W przypadku domów z poddaszem użytkowym wybór gotowego projektu domu to zawsze w dużej mierze wybór między tymi dwoma wariantami. Albo stawiamy na większy livingroom kosztem dodatkowego pokoju, albo wybieramy bonusową sypialnię i godzimy się na mniejszy salon, zyskując jednocześnie możliwość dwuetapowej realizacji inwestycji.

Zwykle zależy to od sytuacji rodzinnej i finansowej. Mówiąc o cenie projektu, nie ma różnicy między dwoma przedstawionymi wariantami. Nie było też istotnej różnicy w kosztach budowy porównywanych domów. Gotowe projekty domów z dodatkowymi pokojami to zdecydowanie lepsza opcja i szybsza perspektywa mieszkania we własnym domu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *