Inteligentne oświetlenie ogrodu – sprawdź, co potrafi!

Oświetlenie furtki i podjazdu, które włącza się, gdy tylko znajdziesz się w pobliżu domu? Efektowne iluminacje drzew, krzewów i małej architektury ogrodu tworzące wyjątkową aranżację? A może lampy, które po zmroku zamieniają taras w przydomową strefę relaksu? Inteligentne oświetlenie ogrodu potrafi naprawdę wiele. Sprawdź, co możesz wyczarować dzięki oprawom smart i jak automatyczne sterowanie światłem ułatwia życie!

Jak działa inteligentne oświetlenie ogrodu?

Inteligentne oświetlenie to system lamp (zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych), który możesz obsługiwać bezprzewodowo, na przykład za pomocą pilota czy z poziomu aplikacji mobilnej na smartfonie, lub zaprogramować tak, aby włączał się i wyłączał automatycznie, kompletnie bez Twojego udziału. Do najpopularniejszych systemów tego typu należy Philips Hue. To właśnie na jego przykładzie omówimy możliwości, jakie daje zewnętrzne oświetlenie smart.

Na inteligentne oświetlenie Philips Hue składają się trzy elementy:

  • Mostek Hue Bridge – to serce i mózg całego systemu. Podłącza się go do domowego routera. Mostek nie korzysta jednak z sieci WiFi, a technologii Zigbee – dzięki temu system jest stabilniejszy i ma większy zasięg działania (nawet do 100 m). Hue Bridge łączy się dwukierunkowo: z lampami i żarówkami Philips Hue oraz z aplikacją mobilną.
  • Aplikacja Philips Hue, czyli Twoje centrum dowodzenia oświetleniem. To w niej włączasz i wyłączasz lampy, konfigurujesz ustawienia świateł czy zarządzasz automatyką.
  • Światła – lampy i żarówki Philips Hue w technologii LED. W ofercie marki znajdziesz żarówki E14, E27 i GU10, taśmy LED, a także wszystkie rodzaje opraw: sufitowe, ścienne, podłogowe, stołowe, reflektory punktowe i, oczywiście, lampy ogrodowe. Do jednego mostka Hue Bridge można podłączyć aż 50 punktów świetlnych.

Dzięki sparowaniu aplikacji Philips Hue z domowymi asystentami, takimi jak Apple HomeKit czy Amazon Alexa, zyskujesz możliwość zarządzania oświetleniem głosowo.

ogrod-po-zmroku

Dlaczego warto postawić na inteligentne oświetlenie ogrodu?

Odpowiednio zaprojektowane oświetlenie ogrodu to nie tylko efektowna aranżacja, ale też wygoda i bezpieczeństwo. Umożliwia swobodne poruszanie się wokół domu po zmroku i sprawia, że cała przestrzeń staje się przyjaźniejsza i bardziej klimatyczna. Układ świateł warto przemyśleć już na etapie budowy i tworzenia całej instalacji elektrycznej, aby stworzyć system jak najbardziej funkcjonalny.

Inteligentne oświetlenie zewnętrzne przenosi tę wygodę korzystania z ogrodu po zmroku na zupełnie inny poziom – szczególnie w kwestii sterowania światłem i zarządzania zaawansowaną automatyką.

Ogród urządzony światłem

System inteligentnego oświetlenia daje ogromne możliwości w zakresie aranżacji świetlnej wszystkiego, co otacza dom. Philips Hue umożliwia sterowanie jasnością, natężeniem i temperaturą barwową lamp, a w przypadku niektórych opraw również kolorem. Dzięki możliwości tak dużego zróżnicowania możesz dosłownie urządzić ogród światłem, w odpowiedni sposób wydobywając z mroku jego roślinność czy elementy małej architektury.

A to jeszcze nie wszystko. Inteligentne oświetlenie możesz także dopasować do… swojego nastroju lub okazji. Wieczorny relaks na tarasie? Zmień temperaturę barwową lamp na cieplejszą – taka tonacja sprzyja wyciszeniu i odprężeniu. Grill ze znajomymi? Rozświetl strefę ze stołem, aby każdy mógł wygodnie sięgać po znajdujące się na nim smakołyki. Impreza? Włącz synchronizację świateł z… muzyką! Kolorowe oświetlenie Philips Hue możesz połączyć z głośnikami, aby jego kolory i natężenie zmieniało się wraz z rytmem dźwięków. To funkcja, która przenosi imprezowy klimat na zupełnie nowy poziom.

Włączanie, gdy jesteś w pobliżu

Inteligentne oświetlenie Philips Hue możesz ustawić tak, aby lampy przy furtce, na podjeździe czy przy drzwiach wejściowych rozświetlały się automatycznie, gdy tylko znajdziesz się w pobliżu. Pomyśl o tej wygodzie: żadnego potykania się o schodki czy pozostawioną przed domem piłkę i zawsze wygodne wypakowywanie zakupów z samochodu (albo wynoszenie śpiącego dziecka!).

Jak to działa? Aplikacja Philips Hue korzysta z opcji geolokalizacji w Twoim smartfonie i włącza określone wcześniej światła, gdy tylko „zauważy”, że zbliżasz się do domu. I w drugę stronę: gdy się oddalasz, automatycznie je wyłącza.

oswietlenie-sciezki

Symulowanie obecności w domu

Inteligentnym oświetleniem zewnętrznym możesz sterować nie tylko z domu, ale też z dowolnego miejsca na świecie. To superprzydatne, gdy całą rodziną wybieracie się na wakacje. System Philips Hue daje możliwość tzw. pozorowania obecności w domu. Nawet jeśli przebywasz na drugim końcu świata, możesz zdalnie włączać i wyłączać światła w różnych pomieszczeniach, aby odstraszyć potencjalnych złodziei – dzięki temu stworzysz wrażenie, że nieustannie ktoś jest w środku.

Oczywiście nie musisz pamiętać o tym, by każdego dnia po zapadnięciu zmroku sterować oświetleniem. Możesz ustawić odpowiedni harmonogram, który będzie włączał i wyłączał światła automatycznie w losowych porach, tak, żeby nie wyglądało to podejrzanie sztucznie.

Inteligentne oświetlenie ogrodu potrafi dziś naprawdę wiele, a jego możliwości znacznie ułatwiają codzienne funkcjonowanie. Możesz dzięki niemu stworzyć efektowną aranżację przestrzeni wokół domu, a także poprawić bezpieczeństwo poruszania się po zmroku i zapewnić sobie, domownikom oraz gościom najwyższy poziom wygody. Elementy Philips Hue, niezbędne do stworzenia inteligentne oświetlenia zewnętrznego, znajdziesz na karel2.pl.

Źródło zdjęć: shutterstock.com, unsplash.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *