W ciepłe, upalne dni instynktownie szukamy miejsc nieco chłodniejszych i zacienionych. Powodem może być komfort termiczny lub względy zdrowotne. Czasem słońce przeszkadza w pracy lub odpoczynku. Markiza lub pergola jest dokładnie tym, czego potrzebujemy.
Markiza – dach na wyciągnięcie ręki
Niemalże dosłownie, bo cechą charakterystyczną markizy jest możliwość składania i rozkładania. Markizę można opisać jako płócienny, wysuwany dach zamontowany na elewacji budynku. Najczęściej widuje się je nad witrynami sklepowymi i restauracjami. W pierwszym wypadku ich zadaniem jest chronić wnętrze sklepu przed promieniami słonecznymi, w drugim – markizy często są ruchomą osłoną ogródków przy restauracjach.
Markizy często widuje się także w prywatnych domach. Najczęściej montujemy je przy balkonach, tarasach, oknach sypialni, zwłaszcza tych wychodzących na wschód.
Markiza to nie tylko ochrona przed słońcem, ale także przed deszczem. Wykonana z tkaniny wodoodpornej pozwoli cieszyć się możliwością przebywania na świeżym powietrzu podczas opadów. To rozwiązanie jest szczególnie mocno docenianie latem.
Markiza wolnostojąca – nowatorskie rozwiązanie do ogrodu
Nie na każdym budynku da się zamontować klasyczną markizę. Czasem potrzebujemy czegoś większego i szerszego. W takim wypadku dobrym rozwiązaniem jest markiza wolnostojąca. Nie jest ona w żaden sposób powiązana z budynkiem. Markizę wolnostojącą ustawia się na uprzednio przygotowanym podłożu. Nie może być ono zbyt miękkie. Dobrym rozwiązaniem jest przygotowanie fundamentu pod markizę wolnostojącą.
Standardowa markiza wolnostojąca otwiera się jednocześnie na dwie strony, tworząc symetryczny dach, pod którym można ustawić np. meble ogrodowe. Duże markizy wolnostojące opierają się na konstrukcji dwóch pojedynczych markiz – każda rozwija się i zwija niezależnie od drugiej.
W przypadku markizy wolnostojącej mamy możliwość zadecydowania o kącie jej nachylenia. Wybór jest dość szeroki, zawiera się w granicach 0 – 45°.
Pergola – gdy markiza to za mało
Zarówno klasyczne markizy montowane do budynków, jak i te wolnostojące charakteryzują się dość niską odpornością na wiatr. W przypadku dużych porywów wiatru zaleca się ich składanie, podobnie jak w przypadku parasoli. Jednak nie zawsze chcemy uciekać do domu tylko dlatego, że pada i wieje.
Jeśli z jakiegoś powodu nie chcemy lub nie możemy postawić na tarasie stałego zadaszenia, rozwiązaniem może być pergola. Zwijana i rozwijana jak markiza, ale podtrzymywana nie tylko przez boczne wysięgniki, ale także przytwierdzone do podłoża słupy, zapewnia stabilność i ochronę nawet podczas ulewnego deszczu i porywistego wiatru. Trzeba jednak pamiętać, że o ile sama pergola da się zwinąć, to konstrukcja ją podtrzymująca już nie. To kompromis, na który warto pójść, jeśli zależy nam na solidnej i stabilnej osłonie tarasu zarówno przed słońcem, jak i przed wiatrem. Ponadto warto pamiętać, że pergola może mieć dużo większą powierzchnię niż markiza, a jej dach może być wykonany z płótna lub obrotowych paneli aluminiowych, które umożliwiają regulację przepływu promieni słonecznych.
Wybór i montaż konkretnego modelu markizy i pergoli nie zawsze jest sprawą łatwą, szczególnie dla nieobeznanego w temacie laika. Mieszkańcy Poznania i okolic mogą liczyć na fachowe doradztwo i pomoc firmy Monolith.
Super pomysły! Warto inwestować w zadaszenia i móc cieszyć się tarasem, balkonem w każdej pogodzie!