Wyciąg czy pochłaniacz – co lepiej zamontować w kuchni?

Współczesna kuchnia bez okapu kuchennego jest mniej funkcjonalna, higieniczna i wygodna. Okap kuchenny to obecnie niezbędny sprzęt w każdym nowoczesnym domu. Sprawdź, czym różni się wyciąg od pochłaniacza i co lepiej sprawdzi się w Twojej kuchni.

Wyciąg w kuchni

Wyciąg to okap kuchenny podłączony rurą do komina wentylacyjnego. Większość okapów dostępnych na polskim rynku ma możliwość podłączenia do wentylacji. Tylko niektóre w specyfikacji technicznej mają adnotację, że pracują wyłącznie jako pochłaniacze. To jasny komunikat dla Ciebie, że takiego modelu nie podłączysz do wentylacji.

Prawidłowo podłączony wyciąg jest cichszy i skuteczniejszy od pochłaniacza. Jeśli zależy Ci na tym, by okap pracował cicho i jednocześnie efektywnie usuwał z powietrza wilgoć, tłuszcz i nieprzyjemne zapachy – wybierz wyciąg kuchenny.

Okap kuchenny Globalo Nomina

Żeby poprawnie podłączyć okap kuchenny do wentylacji, pamiętaj o kilku ważnych kwestiach PRZED montażem:

 • Zaplanuj podłączenie już na etapie budowy domu lub remontu mieszkania – trzeba przewidzieć, w którym miejscu biegną kominy wentylacyjne i na której ścianie okap będzie zamontowany.
 • Pamiętaj o tym, że okap kuchenny potrzebuje zasilania prądem – przewód elektryczny poprowadź np. z góry tak, żeby bezproblemowo zamontować gniazdko natynkowe, do którego podłączysz wtyczkę okapu.
 • Sprawdź, czy w miejscu na ścianie (lub w suficie czy w podłodze), w którym planujesz umieścić okap, nie biegną żadne przewody (hydrauliczne, elektryczne) – uszkodzenie ich może być niebezpieczne w skutkach.

Okap przyścienny Globalo Roxano

Wyciągi warto montować w każdym przypadku, w którym jest to możliwe. Istnieją dwa główne powody, dla których niektórzy użytkownicy decydują się na pochłaniacze zamiast wyciągów. Pierwszym jest ograniczenie konstrukcyjne budynku (dotyczy to zwykle budynków wielorodzinnych), w których nie przewidziano osobnego kanału wentylacyjnego. Drugim są względy estetyczne – niektórym użytkownikom podobają się akurat takie modele (np. w formie ozdobnych lamp), które pracują tylko jako pochłaniacze.

Jak poprawnie zamontować wyciąg w kuchni?

Oprócz 3 wcześniejszych rzeczy, które należy brać pod uwagę przed zamontowaniem wyciągu, istnieje jeszcze kilka ważnych zasad, którymi powinniśmy się kierować podczas instalacji. Oto najważniejsze z nich:

 • okap zamontuj na solidnej ścianie: z betonu, z cegły lub pustaków (unikaj regipsów, gdyż są mniej stabilne i rezonują dźwięki, co zwiększy głośność pracy okapu)
 • poprowadź możliwie krótki odcinek rury (2-3 metry)
 • użyj twardych i gładkich rur okrągłych lub kanałów płaskich (unikaj kanałów elastycznych i rur spiro)
 • unikaj redukcji średnicy kanału wylotowego z silnika okapu (stosuj rury okrągłe fi 12, fi 15 lub kanały płaskie o przekroju 22 cm/9 cm lub 20 cm/6 cm)
 • rury prowadź, unikając wielu załamań (najlepszy jest 1 delikatny łuk, unikaj kątów prostych)
 • przed zamontowaniem kolanka poprowadź ok. 30 cm rury
 • gdy rura nie wychodzi bezpośrednio na zewnątrz budynku – zdejmij klapkę zaworu zwrotnego

Montaż przeprowadzaj zawsze, posiłkując się instrukcją dostarczoną przez producenta.

Okap do zabudowy Globalo Amadio

Pochłaniacz w kuchni

Pochłaniacz to okap kuchenny, który pozostaje niepodłączony do komina wentylacyjnego. To dobre rozwiązanie dla tych, którzy nie mogą lub nie chcą montować w kuchni rur odprowadzających opary poza budynek. Pochłaniacz spełnia identyczne funkcje jak wyciąg, choć bywa mniej skuteczny.

Okap wyspowy Globalo Serina

Okap w trybie pochłaniacza pracuje z filtrem węglowym, który należy wymieniać do 3-6 miesięcy. Dla porównania: wyciąg pracuje bez filtra węglowego, a jedynie z filtrem metalowym (mającym postać aluminiowych siateczek zbierających tłuszcz i brud).

Decydując się na pochłaniacz, nie musisz reorganizować kuchni, wystarczy, że zamontujesz go wg instrukcji i zapewnisz mu źródło prądu. To znaczne ułatwienie, gdy aktualnie nie planujesz remontu kuchni, ale zależy Ci na oczyszczaniu powietrza.

Pochłaniacz to rozwiązanie dla:

 • mieszkańców budynków wielorodzinnych, w których nie przewidziano osobnych kominów wentylacyjnych
 • osób, którym podobają się modele okapów, pracujących wyłącznie w trybie pochłaniacza (np. niektóre modele okapów wyspowych wyglądem przypominających stylowe lampy)
 • użytkowników, którzy nie chcą odprowadzać od silnika okapu rur wentylacyjnych (konieczność małego remontu, zmiany obecnej aranżacji kuchni)

Zasady montażu okapu kuchennego w formie pochłaniacza są takie same jak w przypadku wyciągu. Pominąć należy jedynie wszystkie punkty związane z koniecznością poprowadzenia rur wentylacyjnych.

Wyciąg czy pochłaniacz?

Najważniejsze jest to, żeby w ogóle mieć okap w kuchni. To niezbędny sprzęt, jeśli chcemy mieć czyste powietrze i higieniczne warunki w pomieszczeniu, w którym przygotowujemy i spożywamy posiłki. Jeśli masz taką możliwość – zamontuj wyciąg, jeśli nie – zdecyduj się choćby na pochłaniacz. To i tak o wiele więcej, niż kuchnia pozbawiona prawidłowej wentylacji.

Pamiętaj – okap usuwa z kuchni wilgoć, cząsteczki tłuszczu, brudu oraz nieprzyjemne zapachy i szkodliwe substancje powstające np. podczas spalania. W kuchni bez okapu nieprzyjemne zapachy (smażenia, przypalenia) wnikają w tekstylia (zasłony, obrusy, meble, dywany), a tłusty osad pojawia się na szafkach, parapetach oraz innych sprzętach AGD.

Wyciąg lub pochłaniacz to jedyny sposób na w pełni higieniczną kuchnię.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *