Budowa hali magazynowej to naturalny krok w rozwoju przedsiębiorstwa produkcyjnego, prowadzącego sprzedaż hurtową, wysyłkową czy np. sklepu wielkopowierzchniowego. Nowoczesna, funkcjonalna hala daje dostęp do niezbędnych towarów, tworząc również warunki do ich bezpiecznego przechowywania. Nie zapominajmy natomiast o wysokim koszcie budowy hali magazynowej, zwłaszcza dziś, w dobie horrendalnych cen materiałów budowlanych i robocizny. W naszym artykule podpowiadamy, jak z głową obniżyć te koszty.
Dobry projekt to podstawa
Często jest tak, że koszty budowy hali magazynowej rosną bez żadnej kontroli z powodu braku projektu. Nie mamy tutaj na myśli tylko projektu stricte budowalnego, ale też szczegółowy plan, który precyzyjnie określa potrzeby przedsiębiorstwa. Radzimy dokładnie przeanalizować kwestię m.in. powierzchni hali, jej układu architektonicznego oraz docelowego wyposażenia, ponieważ to wszystko będzie mieć decydujący wpływ na końcowe koszty budowy.
Zbierz kilka ofert
To oczywiste, że przymierzając się do budowy hali magazynowej należy najpierw zebrać konkretne oferty od konkurencyjnych wykonawców. Rozejrzyj się za firmami, które mają doświadczenie w realizowaniu tego typu projektów – zwłaszcza, jeśli zależy Ci na kompleksowej obsłudze i budowie hali w systemie „pod klucz”.
Wybierając najlepszą ofertę zwróć uwagę nie tylko na samą cenę, ale także skonfrontuj ją z kwalifikacji danej firmy i jej doświadczeniem w budowie hal magazynowych.
Wybierz optymalną technologię budowy
Halę magazynową można zbudować z wielu materiałów, przy czym w ostatnich latach na popularności zyskują rozwiązania prefabrykowane. Choć nie jest to opcja najtańsza, to w ostatecznym rozrachunku może się okazać najkorzystniejsza – zwłaszcza uwzględniając oszczędność czasu oraz gwarancję poprawnego wykonawstwa.
Przenalizuj różne dostępne opcje i sprawdź, która technologia budowy hali magazynowej wypada najlepiej w relacji ceny do jakości, czasu budowy oraz oczekiwanej przez Ciebie trwałości zaplecza magazynowego.
Rozsądnie dobierz wyposażenie magazynu
Na sumaryczny koszt budowy hali magazynowej składa się również jej wyposażenie. Mamy tutaj na myśli przede wszystkim regały magazynowe i inne konstrukcje stalowe, a także maszyny, systemy transportu wewnętrznego i różnego rodzaju akcesoria.
Zastanów się, co tak naprawdę jest Ci potrzebne. Szukając rozsądnych oszczędności warto rozważyć np. zakup używanych regałów magazynowych z pewnego źródła, które będą znacznie tańsze niż fabrycznie nowe, a wcale nie muszą okazać się gorsze.
Ile trzeba dziś zapłacić za budowę hali magazynowej?
Trudno precyzyjnie określić koszt budowy jednego metra kwadratowego hali, ponieważ wszystko zależy tutaj od wybranej technologii, kwalifikacji i doświadczenia ekipy, a także od regionu kraju. Sprawy nie ułatwia również inflacja, która powoduje stały wzrost cen m.in. materiałów budowlanych i robocizny.
W pewnym przybliżeniu można natomiast napisać, że standardowy koszt budowy hali magazynowej mieści się w przedziale od 2 do 3 tys. zł netto za metr kwadratowy obiektu. W tej cenie nie uwzględniamy kosztu wykonania płyty fundamentowej oraz wyposażenia magazynu.
Więcej o kosztach budowy hali magazynowej przeczytasz w artykule na stronie internetowej https://www.ltm-regaly.pl/jaki-jest-koszt-budowy-hali-magazynowej/.
Skonsultuj budowę z ekspertami z zakresu logistyki magazynowej
Najlepszą wskazówką, jakiej można udzielić przedsiębiorcom chcącym realnie obniżyć koszty budowy hali magazynowej, a przy tym nie rezygnować z funkcjonalności zaplecza i komfortu oraz bezpieczeństwa pracujących na nim osób, jest skonsultowanie tego projektu z firmą specjalizującą się w logistyce magazynowej.
Doradztwo logistyczne, jak i usługi projektowe zapewnia spółka LTM, która jest czołowym dystrybutorem regałów magazynowych, dostarczając je klientom w całej Polsce, m.in. w Bydgoszczy, Gdańsku, Gdyni, Poznaniu, Wrocławiu, Warszawie, Katowicach czy Łodzi.
Z pełną ofertą spółki LTM zapoznasz się na stronie internetowej https://www.ltm-regaly.pl/.