Budownictwo szkieletowe – dawniej i dziś

Budownictwo szkieletowe znane jest nie od dziś. Jest to technologia, która pozwala szybko budować nowe konstrukcje. W porównaniu do budownictwa tradycyjnego posiada szereg zalet, powodujących powszechne wykorzystanie tej technologii. Dzisiaj jednak budownictwo szkieletowe różni się od tego, jak to wyglądało kilkaset lat temu.

Jak budownictwo szkieletowe zyskało swoją popularność?

Na początku budowle były wznoszone z muru pruskiego. Były to toporne domy parterowe lub piętrowe, w których rama wypełniona była wikliną, gliną lub cegłą. Architekci ciągle głowili się co zrobić, aby uzyskać konstrukcję lekką, która pozwoli na budowanie wielokondygnacyjnych budowli. Nowoczesna, lekka konstrukcja szkieletowa narodziła się w Chicago. Ta technologia w Stanach Zjednoczonych pomogła w zasiedlaniu się na zachodnich rejonach kraju. Największą popularność budownictwo szkieletowe zyskało dopiero po II Wojnie Światowej i stało się podstawową formą zabudowy miast.

Jak wygląda technologia budownictwa szkieletowego?

Na początku XIX wieku budowano konstrukcje z cegły i kamienia. Takie budynki ze względu na swój ciężar i nieodpowiednie materiały, nie mogły przenosić dużych obciążeń. Wysokich budynków z cegły i kamienia po prostu nie opłacało się stawiać. Pierwszą prawdziwą konstrukcję szkieletową zastosował w Chicago w 1884 roku William Le Baron Jenney, projektując budynek Towarzystwa Ubezpieczeń HOME. Głównym materiałem konstrukcyjnym była stal.

Zaraz po II Wojnie Światowej coraz częściej zaczęto stosować konstrukcje szkieletowe i doceniać ich walory. Na początku technologię szkieletową łączono z tradycyjnym budownictwem. Nowa technologia pozwoliła obniżyć koszty budowy i wprowadzić nowe rozwiązania konstrukcyjne. Dzisiejsza architektura skupia się na konstrukcjach lekkich, w których nie stosuje się już tradycyjnych ścian, lecz szklane ekrany, ściany osłonowe i okładziny zewnętrzne. Więcej na temat zalet nowoczesnego budownictwa szkieletowego przeczytasz na stronie: www.siniat.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *