Jak dokładnie zmierzyć śrubę, aby uniknąć błędu?

Bardzo często podczas pomiaru śrub dochodzi do błędów, co w efekcie opóźnia pracę. Jak w takim razie uniknąć błędu? Wystarczy pamiętać o trzech prostych krokach, czyli zmierzeniu wszystkich elementów śruby – długości, średnicy i skoku. Prawidłowy pomiar zaoszczędzi kłopotów przy zamówieniu, trzeba jednak pamiętać także o jakości materiałów, z których zostały wykonane. Na co w takim razie warto zwrócić uwagę?

Długość śruby – jak ją prawidłowo zmierzyć?

Śruba ma wiele parametrów, na które można zwrócić uwagę, kluczowe są jednak tylko trzy z nich. Pierwszym jest jej długość, dzięki prawidłowo dobranym parametrom, uzyskamy gwarancję właściwej eksploatacji całego układu i jego podzespołów. Niestety, gdy śruba okaże się za krótka, może ulec zniszczeniu, za długa będzie wymagała natomiast mocnego dokręcenia. Tu także może dochodzić do zwiększenia tempa korozji. Aby przeprowadzić precyzyjny pomiar, trzeba zmierzyć ją od stożka lub kuli śruby, nie wystarczy podanie wymiaru części nagwintowanej. Nieprawidłowym jest także mierzenia całej śruby, ponieważ jej eksploatacja nie będzie prawidłowa.

Dwa parametry gwintu – średnica i skok

Do pomiaru średnicy gwintu najlepiej wykorzystać suwmiarkę, którą zmierzymy zewnętrzną średnicę. Właśnie ta wartość, będzie jego średnicą zewnętrzną. Drugim parametrem gwintu, jest jego skok, czyli odległość między kolejnymi nitkami. Tu pomocny i najdokładniejszy będzie grzebień pomiarowy, jeśli jednak nie dysponujemy takim sprzętem, dobrze sprawdzi się wspomniana suwmiarka. W przypadku skoku, trzeba zmierzyć wymiar wyznaczany przez 10 zwojów gwintów, a następnie podzielić go przez 10.

Jakość użytych materiałów to podstawa

Dobrze wymierzona śruba, to połowa sukcesu. Trzeba zwrócić uwagę także na jakość materiału, z którego została wykonana. Niestety, wiele dużych marketów oferuje śruby, które łatwo ulegają zniszczeniu i korozji. Jednym z miejsc, w którym znajdziemy dobrej jakości produkty, jest https://www.kristal.net.pl/. Firma ta współpracuje z wieloma zakładami produkcyjnymi i firmami w całym kraju, oferując produkty dobrej jakości w atrakcyjnej cenie. Właściciele Kristal współpracują wyłącznie z uznanymi na rynku producentami śrub nierdzewnych, a w swojej ofercie posiadają różnego rodzaju śruby do połączeń sprężynowych oraz konstrukcji stalowych. Klienci mogą wybierać również spośród gwintów metrycznych, calowych lub drobnozwojnych.

Wszystkie produkty w ofercie firmy posiadają obowiązujące normy (DIN, EN, ISO czy PN), które potwierdzone są atestami i znakiem CE. Śruby produkowane są z takich materiałów jak: stal węglowa, mosiądz, czy aluminium. Klientom o specjalnych wymaganiach, oferowane są takie te produkty, które są odporne na korozję, a także przeznaczone są do pracy w wysokiej temperaturze. Firma ma ogromne doświadczenie w dystrybucji profesjonalnych elementów złącznych oraz śrub, dzięki czemu gwarantuje najwyższą jakość produktów i usług.

fot. materiały prasowe

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *