Zaczaruj światłem – sprawdź, jak nowoczesne oświetlenie potrafi odmienić wnętrze

Oświetlenie wpływa na wnętrze nie tylko poprzez to, w jaki sposób rozświetla pomieszczenie, ale również za sprawą designu samej oprawy. Nowoczesne, futurystyczne lampy coraz częściej goszczą we współczesnych aranżacjach. Wnoszą do nich powiew świeżości i niejednokrotnie stanowią istotny element dekoracyjny. Nie zawsze przypominają tradycyjne lampy. Często zdecydowanie bardziej przywodzą na myśl oryginalne rzeźby albo dzieła sztuki nowoczesnej.

Czy oświetlenie musi ograniczać się do tych samych, od lat stosowanych form i materiałów? – Współczesne lampy są najlepszym dowodem na to, że może wychodzić daleko poza te granice i zaskakiwać designem. Ab się o tym przekonać, warto spojrzeć na asortyment opraw oświetleniowych dostępnych w sklepie Lampy.it.

Geometryczne kształty

W przypadku projektowania współczesnych opraw oświetleniowych bardzo często mamy do czynienia z wzorowaniem się na figurach i bryłach geometrycznych. Nikogo nie dziwią już ogromne okręgi, kule, kwadraty, czy prostokąty. Sam kształt być może nie robiłby takiego wrażenia, gdyby forma lampy ograniczała się do jednej bryły lub figury. Jednak producenci zwiększają stopień ich skomplikowania, łącząc w jednej kompozycji wiele elementów. W ten sposób powstają przenikające się wzajemnie kule albo nakładające jeden na drugi okręgi. Niezwykle zjawiskowe, choć w rzeczywistości stworzone z bardzo prostych części lampy doskonale wpisują się w aranżacje nowoczesnego wnętrza.

Asymetryczne formy

O ile w przeszłości znakomitą większość opraw oświetleniowych stanowiły lampy o regularnych, bardzo przewidywalnych kształtach, o tyle dziś możemy się spotkać z niezwykłym bogactwem przeróżnych, niekiedy nawet zaskakujących form. Niemal normą stało się już, że wiele z nich cechuje się asymetrią, przez co same lampy często dają wrażenie dynamicznych rzeźb. Przykładem mogą być wspomniane wcześniej oprawy tworzone na bazie figur geometrycznych. Do tego dochodzą jeszcze linie proste, łamane, faliste albo oprawy o bardziej skomplikowanym designie. Z asymetrią mamy do czynienia w przypadku lamp z różnych kategorii. Nie brakuje wśród nich kinkietów, plafonów i lamp stojących. Jednak największe bogactwo asymetrycznych opraw dostrzeżemy, przeglądając ofertę lamp wiszących.

Inspirowane otaczającym światem

Projektanci opraw oświetleniowych poszukują inspiracji do swojej pracy w różnych miejscach. Czasem wystarczy obserwacja otaczającego świata, by stworzyć wyjątkową formę. Niezwykły design można uzyskać, wzorując się na dziecięcej zabawce, krążących w kosmosie ciałach niebieskich albo świecie roślin i zwierząt. Za model mogą posłużyć zarówno powszechnie spotykane na co dzień gatunki, jak i nieco rzadsze. W ten sposób powstają lampy niecodzienne i zaskakujące formą. Ogromną rolę odgrywa też zastosowany do ich produkcji materiał.

Od nowoczesnych opraw nie wymaga się wyszukanych i kosztownych materiałów. Zdecydowanie większe znaczenie w przypadku ich produkcji ma oryginalny pomysł. Niebanalny design, który z jednej strony może trochę zaskakiwać, a z drugiej wzbudza zachwyt. Taka lampa doskonale sprawdza się w nowoczesnych wnętrzach. Ich bogactwo wskazuje, że projektantom nie brakuje weny. A niezwykła lampa – jak sami dobrze wiemy – potrafi całkowicie odmienić wnętrze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *