Wady i zalety drzwi wejściowych PVC

Drzwi zewnętrzne pełnią wiele funkcji – umożliwiają wejście do domu, zapewniają mieszkańcom poczucie bezpieczeństwa i stanowią wizytówkę nieruchomości. Modele wejściowe z PVC to jedno z najchętniej wybieranych rozwiązań w przypadku zarówno budynków prywatnych, jak i komercyjnych. Zanim zdecydujesz się na konkretny produkt, warto zrobić rozeznanie. Znajomość wad i zalet drzwi wejściowych z PVC pomoże Ci w podjęciu najlepszej decyzji.

Czym jest PVC? 

PVC (polichlorek winylu) wynaleziony został w XIX wieku, a do Polski dotarł dopiero w latach 70. Współcześnie ten rodzaj tworzywa sztucznego wykorzystywany jest przy produkcji mebli i przedmiotów codziennego użytku, w tym stolarki okienno-drzwiowej. Producenci chętnie sięgają po PVC przede wszystkim ze względu na jego właściwości termoplastyczne – tworzywo niezwykle łatwo jest kształtować.

Zalety drzwi wejściowych PVC

Popularność drzwi z PVC nie jest dziełem przypadku. Oprócz wspomnianych właściwości termoplastycznych posiadają one szereg niezaprzeczalnych zalet. Głównym atutem z perspektywy nabywcy jest ich stosunkowo niska cena. Za drzwi wejściowe tego typu zazwyczaj płaci się mniej niż za drzwi wykonane z drewna lub metalu. Co ważne, niższa cena nie oznacza w tym przypadku gorszej jakości.

Drzwi wejściowe z PVC charakteryzują się ponadto doskonałymi właściwościami termoizolacyjnymi i dźwiękoszczelnymi. Aby spełniały najwyższe standardy, ich producenci wykorzystują nowoczesne technologie i zaawansowane rozwiązania – dodatkowe wypełnienia, profilowaną budowę czy termoizolowane progi.

Kolejną zaletą drzwi z PVC jest trwałość. Wynika ona z niezwykłej wytrzymałości samego materiału. PVC jest odporne na przypadkowe obicia i inne uszkodzenia mechaniczne. Dzięki wysokiej wodoodporności drzwi tego typu dobrze sprawdzą się w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności. Opinie użytkowników potwierdzają, że drzwi wejściowe PVC łatwo jest utrzymać w idealnym stanie – wszelkie zabiegi pielęgnacyjne ograniczają się do usuwania z powierzchni zabrudzeń.

Wady drzwi wejściowych PVC

Drzwi z PVC mają tak wiele zalet, że w zasadzie trudno jest wskazać jakiekolwiek ich wady. Do potencjalnych minusów można zaliczyć niską sztywność skrzydła i ościeżnicy, co może (ale nie musi) mieć wpływ na parametry antywłamaniowe drzwi. Współczesne zabezpieczenia są jednak na tyle zaawansowane, że ten fakt nie powinien spędzać Ci snu z powiek. Dodatkowo w drzwiach tego typu stosowane są często specjalne wzmocnienia stalowe i najwyższej jakości okucia. Jeśli zdecydujesz się na zakup drzwi wejściowych PCV, pamiętaj o tym, że ich montaż musi być przeprowadzony starannie. W przeciwnym wypadku tworzywo może zacząć się odkształcać pod wpływem wysokich temperatur.

Drzwi wejściowe z PVC – jakie wybrać i na co zwracać uwagę?

Podczas wybierania drzwi wejściowych PVC najważniejsze jest wykonanie dokładnych pomiarów ościeżnicy i dopasowanie drzwi do wielkości otworu w ścianie. Najlepszym rozwiązaniem jest zakup produktu na wymiar. Dzięki temu zyskujesz pewność, że wybrany model będzie szczelny. Wysokiej jakości drzwi PVC oferuje polska firma Kapica. Jej produkty są trwałe i zapewniają wysoki komfort użytkowania. Jeszcze przed montażem warto zastanowić się, w jakim kierunku będzie otwierać się skrzydło. Drzwi otwierane do wewnątrz zapewniają większe bezpieczeństwo, z kolei skrzydła rozchylające się na zewnątrz umożliwiają zachowanie cennej przestrzeni w korytarzu.

Drugą kwestią jest estetyka. Mnogość dostępnych na rynku modeli sprawia, że masz wybór pomiędzy wieloma wariantami drzwi wejściowych PVC. Niezwykle modne stały się w ostatnich latach drzwi z przeszkleniami – ich popularność wynika z faktu, że przez szybę dostaje się do wnętrza nieco światła słonecznego. Dzięki temu znajdujące się za drzwiami pomieszczenie wydaje się optycznie większe. Przeszklenia mogą mieć różne kształty i faktury. Wszystko to sprawia, że łatwo jest znaleźć elementy wpisujące się w charakter domu – niezależnie od tego, czy budynek wykończony jest w stylu klasycznym czy nowoczesnym. 

Do kwestii estetycznych trzeba zaliczyć również kolor skrzydła oraz zamontowane w konstrukcji detale – klamki i okucia. Te warto dobrać pod kątem dopasowania kolorystycznego do elewacji i innych elementów stolarki domu. Współczesne drzwi z PVC występują w wielu wariantach kolorystycznych. Nabywca może również wybrać pomiędzy różnymi kształtami i kolorami klamek oraz pochwytów.  Więcej o sposobach doboru drzwi wejściowych dowiesz się z artykułu O czym pamiętać decydując się na drzwi wejściowe do domu?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *