Co wyróżnia projekty domów ekologicznych? Poznaj ich rodzaje i najważniejsze właściwości.
Rodzaje domów ekologicznych
Wśród domów ekologicznych wyróżnia się domy energooszczędne i pasywne. Aby projekt został uznany za ekologiczny, musi spełnić wiele warunków na etapie konstrukcji czy użytych materiałów. Oficjalne uznanie domu za energooszczędny i otrzymanie certyfikatu odbywa się poprzez spełnienie szeregu kryteriów, np. mieć odpowiednią szczelność i jakość powietrza wewnątrz domu.
Projekty domów ekologicznych mają konstrukcję opartą na zwartej bryle, na planie prostokąta lub kwadratu. W takich domach zazwyczaj rezygnuje się z balkonów i tarasów na piętrze, by uniknąć powstawania mostków cieplnych. Ogromne znaczenie dla utrzymania ciepła w budynku ma rodzaj dachu. W końcu ciepłe powietrze unosi się ku górze, więc przy nieszczelnym dachu powstaną duże straty energii. Dlatego wybiera się proste dachy dwuspadowe, jednospadowe lub płaskie.
Czym jest dom pasywny?
Domy pasywne są samowystarczalne, więc często zaleca się stworzenie przydomowej elektrowni wiatrowej lub połączenie jej z panelami fotowoltaicznymi i pompą ciepła. Kupno projektu, najwyższej jakości materiałów budowlanych i uczynienie z budynku domu samowystarczalnego może przerosnąć planowany budżet inwestycyjny. W takiej sytuacji warto sięgać po domy energooszczędne. Warto przy tym podkreślić, że inwestycja w dom pasywny zwróci się na etapie użytkowania.
Jak zaplanować pomieszczenia w domu ekologicznym?
Układ pomieszczeń, tak jak w innych rodzajach domów, jest czynnikiem wpływającym na wielkość strat ciepła. Salon, jadalnia i taras to miejsca, w których zazwyczaj spędza się popołudnia i wieczory. Dlatego właśnie powinny być one zlokalizowane od południowej, południowo-zachodniej lub zachodniej strony, gdzie jest najwięcej światła. Osoby, które pracują z domu lub wcześnie wstają, powinny umieścić sypialnię i gabinet od strony wschodniej. Natomiast wnętrza niepotrzebujące światła, jak garaż czy spiżarnia, powinny mieścić się na północnej stronie budynku. Dzięki tym zabiegom do wnętrz dotrze odpowiednio dużo światła, co przełoży się zarówno na zużycie energii elektrycznej, jak i cieplnej.
Z czego zbudowany jest ekologiczny dom?
Domy energooszczędne mają wzmocnioną termoizolacją. W takich domach sięga się zazwyczaj po izolację z wełny mineralnej, celulozy, wełny drzewnej lub styroduru. Domy energooszczędne mogą być szkieletowe, murowane czy drewniane. Najważniejsza jest jakość materiałów, po które sięga inwestor. Oszczędzanie energii odbywa się również przez np. rozmieszczenie odpowiednio ścian akumulacyjnych i otworów.
Domy ekologiczne sięgają również po inne rozwiązania. Pozyskuje się w nich energię z kolektorów słonecznych i stawia pompy ciepła. Wśród ekologicznych rozwiązań może znaleźć się również przydomowy kompostownik, który zmniejszy ilość wyrzucanych odpadów.
Eko przyzwyczajenia
Zdrowe nawyki, jak: segregacja odpadów, redukcja plastikowych woreczków i reklamówek czy rozsądne kupowanie, to droga do prawdziwie ekologicznego domu.
Partner publikacji: Projekty domów – Extradom.pl