Projekt garażu – na co zwrócić uwagę, planując budowę garażu?

Projektujesz garaż i nie bardzo wiesz jaki powinien być? Podpowiadamy, na jakie zagadnienia zwrócić uwagę na tym etapie, aby uniknąć późniejszych, przykrych niespodzianek. Przemyślenie kilku kwestii pozwoli wybudować funkcjonalny garaż, którego użytkowanie będzie wygodne dla domowników.

O jakie formalności należy zadbać, planując budowę garażu?

Jeśli garaż będzie wolnostojący, jednokondygnacyjny, mniejszy niż 35 metrów kwadratowych to na jego budowę nie potrzeba pozwolenia. W przypadku budowy większego garażu, konieczne jest jednak uzyskanie zgody, a jeśli ma być on częścią bryły budynku mieszkalnego – powinien od początku być uwzględniony w jego projekcie.

Umiejscowienie garażu

Bardzo ważne zagadnienie to wybranie odpowiedniego miejsca na budowę garażu. Po pierwsze, pod uwagę trzeba wziąć przepisy budowlane. Garaż, z racji faktu, że w świetle prawa budowlanego jest budynkiem, powinien być umiejscowiony przynajmniej trzy metry od granicy działki (jest to odległość od ściany nieposiadającej okien/drzwi) albo cztery metry (w przypadku ściany w której zamontowane są okna/drzwi). Wzniesienie garażu w mniejszej odległości (jeden i pół metra) możliwe jest, jeżeli cała działka ma mniej niż szesnaście metrów szerokości bądź sam garaż ma niewielkie wymiary (maksymalnie długość sześć i pół metra, wysokość trzy metry).

Po drugie, podstawowe kryterium to usytuowanie umożliwiające wygodne wjeżdżanie do garażu oraz manewrowania na podjeździe. Garaż powinien zostać zaprojektowany tak, aby jak najłatwiej można było w nim zaparkować oraz wygodnie z niego wyjechać.

Warto wziąć pod uwagę jeszcze jeden czynnik: mianowicie plany zagospodarowania działki (takie jak zasadzenie roślin, wybudowanie altany, rozstawienie basenu). Musimy liczyć się z tym, że jeżeli na przykład garaż wybudujemy na skraju działki, z daleka od bramy wjazdowej, musimy pozostawić pomiędzy nimi niezagospodarowaną przestrzeń – umożliwiającą dojazd do garażu. Może to w późniejszym okresie pokrzyżować plany założenia ogrodu czy wytyczenia miejsca na grill. Dlatego dobrze już na starcie zastanowić się, jak będzie wyglądała całość aranżacji podwórka.

Garaż wolnostojący a wbudowany w bryłę budynku

Jaki typ zabudowy wybrać? Garaż wolnostojący czy wbudowany w bryłę budynku? Oba rozwiązania mają swoje plusy i minusy. Garaż wbudowany w bryłę budynku, lub nawet tylko przylegający do budynku mieszkalnego, pozwala zaoszczędzić miejsce na posesji oraz ułatwia przemieszczać się miedzy garażem a domem (co jest szczególnie istotne na przykład, gdy na zewnątrz pada). Z drugiej strony – taki garaż powinien zostać wzniesiony z materiałów lepszej jakości, bardzo ważne jest również zadbanie o jego prawidłową termoizolację i wentylację. Jeśli garaż nie zostanie dobrze ocieplony, zimą chłód zacznie przedostawać się z garażu do pomieszczeń mieszkalnych, utrudniając ich ogrzanie i generując straty energii. Konieczność zadbania o lepszą jakość zwiększa często koszty jego powstania (w porównaniu do kosztów wzniesienia garażu wolnostojącego). Budowę garażu będącego bryłę budynku trzeba też przewidzieć na etapie projektu domu i później znacznie trudniej go przebudować niż wolnostojący.

Najlepsza brama garażowa

Kolejne, istotne zagadnienie, to wybór bramy garażowej. Warto zwrócić uwagę na wytrzymałość produktu – tak, by służył długie lata oraz był w stanie zatrzymać potencjalnego włamywacza. Brama powinna także być wygodna w obsłudze oraz estetyczna – zazwyczaj jest bowiem ona na tyle duża, że rzuca się w oczy, wpływając na to, jak prezentuje się całość posesji. Jakie opcje dostępne są na rynku i którą z nich warto wybrać?

– Obecnie na rynku najczęściej spotyka trzy typy rozwiązań: bramy segmentowe, rolowane albo uchylne i rozwierne – mówi specjalista marki DAKO, producenta bram garażowych, okien oraz drzwi zewnętrznych. – Bramy segmentowe cieszą się uznaniem ze względu na swoją trwałość, bardzo dobrą termoizolację oraz estetyczny wygląd. Nie wymagają też dodatkowego miejsca na podjeździe. Zazwyczaj szczególnie polecamy właśnie to rozwiązanie, ale bramy rolowane sprawdzają się tam, gdzie garaż jest bardzo niski i nie ma dość miejsca na montaż bramy segmentowej. Brama rolowana nie potrzebuje wiele miejsca wewnątrz garażu i nie potrzeba zostawiać przestrzeni na jej otwarcie na podjeździe.

Rozmiar garażu

Projektując garaż dobrze zastanowić się także nad tym, jakie powinien mieć rozmiary. Duży garaż będzie bardziej kosztowny w budowie i późniejszym utrzymaniu. W przypadku mniejszego mogą jednak pojawić się problemy – na przykład przy zmianie samochodu na większy model albo jeśli garaż miałby służyć także do przechowywania różnych przedmiotów, takich jak rowery, kosiarka czy narzędzia. Mniejszy garaż wymaga także większej uwagi podczas parkowania samochodu.

Decyzje podejmowane na etapie planowania garażu wpływają później na komfort jego użytkowania – warto więc przygotować staranny, przemyślany projekt.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *