Piękny domek na działce. Jak zrealizować ten plan?

Działki rekreacyjne dają wiele możliwości ich właścicielom. Dobrze zagospodarowana przestrzeń potrafi spełniać wiele funkcji. Jak ją zorganizować, aby odgrywała swoją rolę? I dlaczego warto postawić na niej mały domek? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w poniższym tekście. Poznaj je i ciesz się idealnym wypoczynkiem.

Podstawa sukcesu na działce to dobry plan

Zanim zaczniesz organizować taką przestrzeń, w pierwszej kolejności oszacuj, ile czasu możesz jej poświęcić. Wówczas unikniesz frustracji, a działka będzie zawsze dobrze zorganizowana. Chodzi o to, aby znajdowały się na niej rośliny, dla których będziesz mieć po prostu czas. Pamiętaj, że utrzymanie ogrodu to: pielenie, przycinanie, wycinanie, walka ze szkodnikami. Miej to na uwadze, zwłaszcza wtedy, kiedy wiesz, że Twoja mała działka będzie miejscem sporadycznych odwiedzin.

Naturalna, czy użytkowa?

Kolejna kwestia. Zastanów się podczas zagospodarowywania, jaki charakter ma mieć Twoja działka. Czy będzie spełniała ona również funkcję użytkową? Czy posadzisz na niej zioła, drzewa owocowe i krzewy? A także, czy będą tam rosły na rabatach warzywa? Warto zadbać o takie dobra natury, zwłaszcza że hodując je samodzielnie, możemy mieć pewność, że będzie to zdrowa żywność. Taka, na którą nie miały wpływu nawozy sztuczne. Dodatkowo plony te urozmaicą Twoje posiłki, a Twój sklepowy rachunek będzie zdecydowanie niższy.

Mała działka to mały domek

Na takiej przestrzeni nie powinno zabraknąć także rekreacyjnego budynku. Małe domki na działkę stają się coraz bardziej popularne i przybierają coraz ciekawsze formy. Są proste w budowie, zwłaszcza wtedy, kiedy składają się z różnych elementów, które wystarczy po prostu złożyć w całość. Będzie to dla Was miejsce wypoczynku, spotkania z przyjaciółmi i schronienia, kiedy na dworze zacznie padać deszcz, albo gdy zrobi się odrobinę chłodniej. W takim domku schowacie też Wasze rzeczy, kiedy będziecie musieli wyjechać.

Na rynku dostępne są różne modele takich konstrukcji, zarówno nowoczesne, jak i tradycyjne. Mają dachy płaskie lub dwuspadowe, mniejsze i większe przeszklenia. Wystarczy zapoznać się z ofertą. Co ważne małe domki na działkę potrzebują odpowiednio zagospodarowanej przestrzeni. Stawia się je na wylewce, kostce brukowej lub bloczkach. A teren powinien być utwardzony i wypoziomowany. Miej to na uwadze podczas zagospodarowywania przestrzeni.

Jeżeli zechcesz powiększyć jego przestrzeń, zdecyduj się na dobudowanie małej werandy przy wejściu. Masz też dowolność w tym, jak pomalujesz taki budyneczek. Dobrym pomysłem jest zdecydowanie się na małe domki na działkę wykonane z drewna. Plusem jest tu między innymi niski koszt i to, że wykonane są one często z drzewa rodzimego (np. świerkowego), które ma dobre właściwości.

W zgodzie z krajobrazem!

Warto, aby zagospodarowanie działki, znajdujące się tam rośliny i mała architektura współgrały z otoczeniem. Jeżeli dookoła jest las, to niech takie elementy zagoszczą także u Ciebie. Plusem jest to, że wszystko będzie prezentować się bardzo naturalnie. A wykorzystana roślinność szybko się zadomowi. Pamiętaj jednak, że mała działka to ograniczone możliwości. Dlatego unikaj bujnych roślin, mających szeroko rozstawione gałęzie. Decyduj się raczej na pnącza.

Mała działka – zadbaj o oszczędność przestrzeni

Kiedy Twoja działka ma niewielką powierzchnię, wówczas jej zagospodarowywanie powinno być podwójnie przemyślane. Warto zadbać o to, aby poszczególne przedmioty odgrywały kilka ról jednocześnie. Przykładowo skrzynie na poduszki mogą być jednocześnie siedziskami, a murki oporowe staną się dodatkową ławką.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *