Inwestycja w panele fotowoltaiczne – plusy i minusy

Wiosna czy lato to z pewnością ulubione pory roku większości z nas. Nadchodzi wtedy czas, w którym duża grupa Polaków myśli o urlopie i relaksie, któremu towarzyszyć będzie źródło witaminy D. Pewnie już domyślacie się, że mamy na myśli promienie słoneczne, ale czy to ich jedyna zaleta? W tym okresie swoje zastosowanie znajdą także panele fotowoltaiczne, które cieszą się coraz większą popularnością.

Panele fotowoltaiczne – czy to się opłaca?

Jeżeli czytasz ten artykuł, to pewnie zastanawiasz się czy inwestycja w panele fotowoltaiczne się opłaca. Pomożemy Ci wyrobić sobie na ten temat swoje zdanie ukazując podstawowe w mojej opinii plusy i minusy tego przedsięwzięcia, na podstawie których będziesz w stanie sam odpowiedzieć sobie na to pytanie.

Plusy paneli fotowoltaicznych

Jakie zalety niosą panele fotowoltaiczne?

  • Zmieniają one energię promieniowania słonecznego na energię elektryczną – jest to energia, która gdy już zainwestujemy w panele fotowoltaiczne to nic nas nie kosztuje.
  • Słońce świeciło, świeci i najprawdopodobniej będzie tak jeszcze przez blisko 5 miliardów lat zatem jest to pewne źródło energii, którego końca za czasów naszego oraz naszych następnych pokoleń bać się nie powinniśmy.
  • Fotowoltaika jest ekologiczna, gdyż przyczynia się do redukcji CO2 – w połączeniu z energooszczędnym oświetleniem LED zapotrzebowanie na energię elektryczną paneli fotowoltaicznych może ograniczyć emisję CO2 o 95%. Nawet niewielkie odciążenie zakładów energetycznych przez wykorzystanie alternatywnych źródeł energii ma ogromny wpływ na ekosystem.
  • Panele fotowoltaiczne po 25 latach posiadają około 80% swojej mocy początkowej, co oznacza, że bardzo wolno się starzeją, a ceny ich eksploatacji są minimalne. Co więcej pozwalają na znaczne uniezależnienie od dostawców energii.
  • Na koniec tak zwana wisienka na torcie. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej rozpoczął w lipcu bieżącego roku realizację programu „Mój Prąd” na który zostanie przeznaczony budżet w wysokości 1 mld zł. Dotacje do jednej instalacji mają wynieść do 5 tys. zł, co przy kosztach typowej domowej instalacji wynosi około 30-35% ceny kosztów instalacji jakie decydując się na panele fotowoltaiczne musimy ponieść. Trzeba się jednak spieszyć, gdyż budżet jest ograniczony, a oferta kusząca. Redukując koszty do około 65-70% nasza inwestycja jest w stanie zwrócić się po około 6/7 latach.

Minusy paneli fotowoltaicznych

Oto podstawowe elementy, które można sklasyfikować jako niekorzystne aspekty paneli:

  • Jesteśmy zależni od promieniowania słonecznego. Jesienią i zimą instalacja wytwarza stosunkowo niewiele energii w porównaniu do okresu wiosenno-letniego.
  • Początkowy koszt inwestycji to kwota, na która nie każdy jest w stanie sobie pozwolić bez wcześniejszego oszczędzania. Zatem jak w biznesie, żeby czerpać korzyści musimy najpierw dać coś od siebie.
  • Do montażu paneli fotowoltaicznych wymagana jest wolna przestrzeń, w czym mogą nam przeszkodzić choćby okna dachowe czy kominy.
  • Panele fotowoltaiczne są w stanie wytwarzać tylko energię w ciągu dnia, do tego nawet niewielkie zacienienie jest w stanie zaburzyć proces wydajności instalacji.
  • Produkcja paneli fotowoltaicznych także wiąże się z emisją gazów cieplarnianych, nie mniej jednak niosą one za sobą więcej korzyści niż wad pod kątem ekologii.

Wymienione powyżej zalety i wady instalacji fotowoltaicznej to tylko główne czynniki, którymi powinien sugerować się inwestor. Na pytanie czy warto trzeba odpowiedzieć sobie samemu, choć wydaje się, że prawidłowa odpowiedź nasuwa się sama.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *