Wiosna czy lato to z pewnością ulubione pory roku większości z nas. Nadchodzi wtedy czas, w którym duża grupa Polaków myśli o urlopie i relaksie, któremu towarzyszyć będzie źródło witaminy D. Pewnie już domyślacie się, że mamy na myśli promienie słoneczne, ale czy to ich jedyna zaleta? W tym okresie swoje zastosowanie znajdą także panele fotowoltaiczne, które cieszą się coraz większą popularnością.
Panele fotowoltaiczne – czy to się opłaca?
Jeżeli czytasz ten artykuł, to pewnie zastanawiasz się czy inwestycja w panele fotowoltaiczne się opłaca. Pomożemy Ci wyrobić sobie na ten temat swoje zdanie ukazując podstawowe w mojej opinii plusy i minusy tego przedsięwzięcia, na podstawie których będziesz w stanie sam odpowiedzieć sobie na to pytanie.
Plusy paneli fotowoltaicznych
Jakie zalety niosą panele fotowoltaiczne?
- Zmieniają one energię promieniowania słonecznego na energię elektryczną – jest to energia, która gdy już zainwestujemy w panele fotowoltaiczne to nic nas nie kosztuje.
- Słońce świeciło, świeci i najprawdopodobniej będzie tak jeszcze przez blisko 5 miliardów lat zatem jest to pewne źródło energii, którego końca za czasów naszego oraz naszych następnych pokoleń bać się nie powinniśmy.
- Fotowoltaika jest ekologiczna, gdyż przyczynia się do redukcji CO2 – w połączeniu z energooszczędnym oświetleniem LED zapotrzebowanie na energię elektryczną paneli fotowoltaicznych może ograniczyć emisję CO2 o 95%. Nawet niewielkie odciążenie zakładów energetycznych przez wykorzystanie alternatywnych źródeł energii ma ogromny wpływ na ekosystem.
- Panele fotowoltaiczne po 25 latach posiadają około 80% swojej mocy początkowej, co oznacza, że bardzo wolno się starzeją, a ceny ich eksploatacji są minimalne. Co więcej pozwalają na znaczne uniezależnienie od dostawców energii.
- Na koniec tak zwana wisienka na torcie. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej rozpoczął w lipcu bieżącego roku realizację programu „Mój Prąd” na który zostanie przeznaczony budżet w wysokości 1 mld zł. Dotacje do jednej instalacji mają wynieść do 5 tys. zł, co przy kosztach typowej domowej instalacji wynosi około 30-35% ceny kosztów instalacji jakie decydując się na panele fotowoltaiczne musimy ponieść. Trzeba się jednak spieszyć, gdyż budżet jest ograniczony, a oferta kusząca. Redukując koszty do około 65-70% nasza inwestycja jest w stanie zwrócić się po około 6/7 latach.
Minusy paneli fotowoltaicznych
Oto podstawowe elementy, które można sklasyfikować jako niekorzystne aspekty paneli:
- Jesteśmy zależni od promieniowania słonecznego. Jesienią i zimą instalacja wytwarza stosunkowo niewiele energii w porównaniu do okresu wiosenno-letniego.
- Początkowy koszt inwestycji to kwota, na która nie każdy jest w stanie sobie pozwolić bez wcześniejszego oszczędzania. Zatem jak w biznesie, żeby czerpać korzyści musimy najpierw dać coś od siebie.
- Do montażu paneli fotowoltaicznych wymagana jest wolna przestrzeń, w czym mogą nam przeszkodzić choćby okna dachowe czy kominy.
- Panele fotowoltaiczne są w stanie wytwarzać tylko energię w ciągu dnia, do tego nawet niewielkie zacienienie jest w stanie zaburzyć proces wydajności instalacji.
- Produkcja paneli fotowoltaicznych także wiąże się z emisją gazów cieplarnianych, nie mniej jednak niosą one za sobą więcej korzyści niż wad pod kątem ekologii.
Wymienione powyżej zalety i wady instalacji fotowoltaicznej to tylko główne czynniki, którymi powinien sugerować się inwestor. Na pytanie czy warto trzeba odpowiedzieć sobie samemu, choć wydaje się, że prawidłowa odpowiedź nasuwa się sama.