Jak dobrać rozmiar rolety do okna?

Rolety w oknach odgrywają ważne funkcje, dlatego ich dobór powinien być przemyślany. Ze względu na fakt, iż są one integralną częścią wystroju wnętrz, dobieramy je pod kątem stylistycznym i kolorystycznym. Ale o wiele ważniejsze jest dobranie właściwego rozmiaru rolety do wielkości i kształtu okna.

Źle dopasowana roleta nie ochroni naszych mieszkań przed światłem, nie zapewni intymności i będzie się nieestetycznie prezentować. Jak więc dobrać rozmiar rolety do okna? Co wziąć pod uwagę?

Dobór rolety do okna pod kątem rozmiaru

Wybierając właściwą roletę, musimy na początek wiedzieć, z jakim rodzajem rolety mamy do czynienia. Ponieważ istnieje kilka rodzajów rolet, za każdym razem nieco inaczej będziemy dobierać ich rozmiar. Najpopularniejsze na rynku są:

  • rolety plisowane;
  • rolety wolnowiszące;
  • rolety mini;
  • rolety w kasecie;
  • rolety do okien dachowych.

Podstawowym pomiarem, od jakiego należy zacząć przy doborze rolety, jest zdjęcie wymiarów z okna. Mając je ze sobą, z pewnością uda się dopasować konkretny model rolety. Zobaczmy więc, co wziąć pod uwagę przy wymierzaniu każdego rodzaju rolet.

Rolety plisowane

Rolety plisowane, znane też pod nazwą harmonijkowe to jedne z najchętniej wybieranych rolet. Są eleganckie, proste w montażu i doskonale chronią mieszkanie przed światłem słonecznym. Ich dopasowanie do okien nie jest niczym trudnym – wystarczy dokładna szerokość szyby oraz wysokość skrzydła okiennego. Do pierwszego wymiaru należy dodać jeszcze jakieś 6 cm, a uzyskany wymiar podajemy sprzedawcy, który będzie już wiedział, jak dobrać rozmiar rolety do naszych okien.

Rolety wolnowiszące

Cechą charakterystyczną rolet wolnowiszących jest fakt, iż po ich całkowitym zasunięciu w pomieszczeniu jest bardzo ciemno. To świetne rozwiązanie, gdy na przykład w salonie posiadamy kino domowe i chcemy uzyskać nastrój, jak w sali kinowej. Jak dobrać rolety wolnowiszące do okna? Potrzebny nam będzie wymiar szerokości i wysokości wnęki okiennej. Do każdego uzyskanego wymiaru należy dodać od 10 do 20 cm. Podczas mierzenia trzeba zwrócić uwagę, czy parapet zbytnio nie wystaje poza obrys wnęki.

Rolety mini

Są najpopularniejsze na polskim rynku i jednocześnie najprostsze w montażu. Rolkę, na której nawinięta jest roleta przykleja się do ramy okiennej lub wiesza na haczykach. Aby dobrać rozmiar rolety, potrzebujemy znać wysokość skrzydła oraz szerokość szyby, przy czym do drugiego uzyskanego wymiaru dodajemy jeszcze około 5 cm.

Rolety w kasecie

Pozornie montaż rolet w kasecie w niczym nie odbiega od poprzednio opisanych rodzajów. Należy jednak pamiętać, że chociaż sama roleta powinna mieć rozmiar mniej więcej o 6 cm większy, niż szerokość szyby, to jednak kaseta, na którą roleta jest nawinięta, będzie mieć inny wymiar. Kaseta zwykle jest szersza od samej rolety o jakieś 4 cm. Zatem dobór wymiaru kasety jest ważny, gdyż wpłynie na sposób otwierania okna. Źle dobrany rozmiar może utrudnić otwieranie okna na oścież.

Rolety do okien dachowych

To najbardziej nietypowy rodzaj rolet, do montażu których nie wystarczy jedynie znać szerokość szyby. Montaż jest na tyle skomplikowany, że najbezpieczniejszym rozwiązaniem będzie skontaktowanie się z producentem, który pomoże nam dobrać roletę dachową do naszych okien.

Co jeszcze wziąć pod uwagę, wybierając roletę?

Wymiar rolety to kluczowa, lecz nie jedyna sprawa, która wpływa na jakość jej użytkowania. Warto wziąć pod uwagę rodzaj rolety, rodzaj tkaniny, z jakiej jest ona wykonana, a także jej wygląd i kolor. Na przykład rodzaj wybranego materiału może mieć bezpośredni wpływ na ochronę pomieszczenia przed światłem słonecznym. Jeżeli zależy nam, by uzyskać wysoki poziom zaciemnienia, lepiej wybrać roletę zaciemniającą wykonaną z materiału nieprzepuszczającego światła słonecznego.

Okazuje się, że duże znaczenie ma też kolor rolet i mogą one znacząco wpływać na nasz nastrój. Oto przykłady: rolety w barwach ciepłych, na przykład czerwonym, pomarańczowym lub żółtym zadziałają pobudzająco i ożywią wnętrze, z kolei rolety w zimnych barwach, czyli fioletowe, zielone lub błękitne odświeżą wnętrze i zadziałają na nas wyciszająco. Rolety w kolorach metalicznych podkreślą z kolei nowoczesność i minimalizm pomieszczenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *