Częstym mitem jest to, że budowa domu to ogromny wydatek. Porównując koszt budowy z ceną mieszkania o podobnym metrażu, dochodzimy do wniosku, że lepiej, a może nawet taniej będzie wybudować dom. Dysponując jednak ograniczonymi funduszami, najlepiej poszukać konstrukcji, której budowa nie zrujnuje naszego budżetu. Pierwsze kroki w oszczędnościach możemy podjąć już na etapie zakupu projektu.
Zalety gotowych projektów domów jednorodzinnych
Decydując się na gotowy projekt, zyskujemy pewność, że został on już przetestowany przez innych użytkowników. Na forach, prowadzonych przez pracownie architektoniczne, znajdziemy opinie innych osób, które często już mieszkają i użytkują dany projekt. Gotowe rozwiązania są też znacznie tańsze niż takie, które architekci sporządzą dla nas indywidualnie, chociaż te ostatnie są oczywiście dostosowywane do wymogów działki, na której ma powstać dom. Więcej przydatnych informacji znaleźć można w artykule: „5 zalet gotowych projektów domów jednorodzinnych”.
Ile kosztuje budowa domu jednorodzinnego?
Na składową kosztów budowy ma wpływ wiele czynników. Im bardziej skomplikowany projekt, tym będzie droższy w budowie. Bryły proste, parterowe lub z poddaszem użytkowym są tańsze, niż wielobryłowe konstrukcje o skomplikowanym kształcie wielopołaciowego dachu. Idealnym przykładem są projekty domów przygotowane specjalnie z myślą o ograniczeniu kosztów budowy. Znajdziemy je na stronie: https://www.domoweklimaty.pl. Przede wszystkim jakość materiałów użytych do budowy ma wpływ na koszty inwestycji. Nie możemy jednak zbytnio oszczędzać na jakości, ponieważ będzie mieć to w przyszłości opłakane skutki. Ciekawą opcją jest kosztorys udostępniony na stronie projektu, który pozwoli nam określić ramy, w jakich będziemy się poruszać.
Budowa systemem zleconym czy gospodarczym?
Najwygodniej jest zatrudnić ekipę budowlaną i zlecić jej budowę domu pod klucz. Jeżeli jednak mamy smykałkę do majsterkowania i nie boimy się wyzwań, możemy wybudować dom metodą gospodarczą. Pozwoli nam to zaoszczędzić do 30% kosztów całej budowy – a kto wie, biorąc pod uwagę rosnące ceny usług, może i więcej. Jest to bardzo absorbujące zajęcie, ale warte zachodu. Oszczędność kilkudziesięciu tysięcy na pewno wynagrodzi nam podjęty trud.
Wizualizacja domu z projektu Smyk
Przykładowa wycena budowy domu z projektu Smyk pracowni Domowe Klimaty
Budowa własnego domu nie musi oznaczać horrendalnych rachunków. Rozsądnie wybierając gotowy projekt oraz decydując się na wkład własnych sił w inwestycję, możemy znacząco obniżyć jej koszty. Dzięki takim posunięciom nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych pozostanie w naszej kieszeni, a przeznaczyć je można na lepsze wykończenie domu.