Odnawianie mebli to dobry sposób na niskobudżetową metamorfozę zestawów kuchennych, stołów, krzeseł, szafek, szaf które wciąż spełniają funkcję użytkową, ale ich wygląd pozostawia wiele do życzenia. Co ciekawe, by odświeżyć meble, nie jest wymagana specjalistyczna wiedza z zakresu stolarstwa czy posiadanie umiejętności artystycznych. Jeżeli nie wiesz jak odnowić stare meble czytaj dalej, krok po kroku pokażę ci jakie to proste!
Jak malować drewno krok po kroku?
Zanim dowiesz się jak malować drewno, nie możesz pominąć najważniejszego etapu przywrócenia do życia starych mebli, czyli solidnego ich oczyszczenia. To szczególnie istotne, jeżeli przez dłuższy czas przechowywane one były w magazynie, strychu lub piwnicy. Dodatkowo, aby pogłębić swoją wiedzę odnośnie odnowy starych mebli zachęcamy do przeczytania artykułu http://dekoracjadrewna.pl/jak-odnowic-stare-meble/
Oto etapy przygotowania przedmiotu do dalszej pracy:
Krok 1: Oczyść powierzchnię mebla
Preparaty jakich należy użyć zależą od stanu drewna. Jeżeli mebel jest w dobrej kondycji i nie wymaga zaawansowanych zabiegów renowacyjnych, wystarczy oczyścić go z kurzu wykorzystując naturalne środki jak delikatne mydło w płynie lub płyn do mycia naczyń. Przyda się gąbka i miękka ściereczka i woda.
Krok 2: Ocena stanu technicznego
Obejrzyj dokładnie przedmiot – to pozwoli zdecydować o kolejnych działaniach. Ważna jest odpowiedź na pytanie: czy drewno wymaga gruntownej renowacji czy wystarczy jedynie odświeżenie? Naprawa będzie konieczna jeżeli pod istniejącym wykończeniem widoczne są ślady działania wody, a także pomimo oczyszczenia powierzchnia jest lepka, warstwa wykończeniowa pękła, łuszczy się czy odpryskuje, albo widoczne są skazy. Na tym etapie określisz też jakie materiały będą potrzebne do dalszej pracy (np. skrobaki, szpachlówka epoksydowa, wosk wypełniający). Gdy warstwa wierzchnia jest w dobrym stanie, wystarczy dokonać jedynie odświeżenia, chyba że na mebel masz na niego inny pomysł.
Pamiętaj także, że mebel musi być stabilny, przetestuj jego wytrzymałość. Jeżeli kołysze się, należy rozebrać go, ustabilizować i ponownie złożyć.
Krok 3: Usuń stare warstwy
Jeżeli zachodzi taka potrzeba, istniejące powłoki można usunąć: mechanicznie – wykorzystując szlifierkę kątową i papier ścierny o ziarnistości grubej aż do drobnej, albo ręcznie – za pomocą cykliny lub środka chemicznego zawierającego chlorek metylenu.
Krok 4: Nałóż warstwę
Materiał uszczelniający chroni drewno i tworzy podstawę do równomiernego rozprowadzania kolejnych środków. W miejscu ubytków, nierówności, nałóż warstwę szpachli do drewna, rozprowadź łopatką, po czym zbierz nadmiar czystą szmatką. Po wyschnięciu zeszlifuj powierzchnię mebli drobnym papierem ściernym.
Teraz już tylko należy oczyścić dokładnie mebel z pyłu i można rozpocząć malowanie drewna.Czym malować drewno – Becja czy lakierobejca?
Czym malować drewno, jeżeli twoim celem nie jest dokonanie absolutnej rewolucji w wyglądzie mebla, a jedynie subtelne podkreślenie piękna struktury materiału z zachowaniem naturalnych kolorów z palety barw ziemi? Idealna do tego celu będzie bejca. W przeciwieństwie do farby, nie jest to środek całkowicie maskujący naturalną fakturę. Mimo iż wnika głęboko w drewno, pozostawia widoczny rysunek słojów. Nie barwi równomiernie nawierzchni, przez co uzyskany odcień będzie różnił się w zależności od typu i stopnia twardości malowanego fragmentu.
Bejca jest impregnatem, który może być wykonany na bazie wody lub oleju. Który wybrać? Bejca wodna dostępna jest w szerszej gamie kolorów i zapewnia lepszą ich retencję. Ponadto jest bardziej ekologiczna dla użytkowników i środowiska – nie wydziela szkodliwych oparów, szybciej schnie, nie jest łatwopalna. Minusem jest jednak jednak krótszy okres trwałości wykonanej nawierzchni. Bejca olejna, z jednej strony wymaga dłuższego czasu schnięcia, ale z drugiej pozwala uzyskać równomierne wykończenie, a ponadto zapewnia lepszą penetrację i znacznie dłuższą trwałość. Jeżeli uznasz, że najbardziej odpowiednia dla twojego mebla będzie bejca na bazie oleju, wybierz produkt, który zawiera dodatkowe substancje chroniące przed rozwojem pleśni na pomalowanej powierzchni.
Dowiedź się czym różni się impregncja lakierobejcą a bejcą z artykułu http://drewno-konserwacja.pl/impregnacja-drewna-wewnatrz-domu-lakierobejca-bejca-i-impregnat-czym-sie-roznia/
Bejcowanie drewna, podobnie jak w przypadku jego malowania wymaga odpowiedniego przygotowania. Należy usunąć istniejące powłoki docierając do surowych włókien. Następnie po dokładnym oczyszczeniu z brudu, kurzu, pleśni nałożyć warstwę bejcy i pozostawić do wyschnięcia. Aby uzyskać bardziej nasycone wykończenie, nałóż kolejną warstwę i ponownie odczekaj aż powierzchnia będzie sucha.
Ostatnim krokiem niezbędnym dla zapewnienia dłuższej trwałości i większej estetyki wykonania jest lakierowanie. Istnieje jednak sprytny trik, który umożliwia pominąć tę czynność i zaoszczędzić
trochę czasu i pieniędzy potrzebnych na zakup lakieru – wybierz produkt „2w1”! Lakierobejca łączy w sobie cechy zarówno bejcy jak i lakieru. Jeżeli tylko malowany przedmiot na stałe będzie znajdował się w pomieszczeniu i nie będzie narażony na działanie warunków atmosferycznych, malowanie drewna lakierobejcą świetnie zda egzamin i znacząco skróci nam czas pracy, potrzebny na renowację.
Zachęcamy również do przeczytania poradnika jak malować drewno lakierobejcą http://malowaniedrewna.com.pl/jak-malowac-drewno-lakierobejca/