Dlaczego warto kupić dom na obrzeżach miasta?

Poszukując idealnego miejsca do zamieszkania, warto uwzględnić nie tylko tak oczywiste kwestie, jak budżet przeznaczony na zakup domu czy wybór preferowanej miejscowości. Dobrze jest również wnikliwie przeanalizować okolice, w których planujemy się osiedlić. To, czy są odpowiednio zielone, może rzutować na jakość życia i rozwój zarówno nas samych, jak i naszych pociech.

Stres niszczy pamięć, czyli dlaczego lepiej jest wybrać dom z dala od centrum miasta

W centrum miast żyje się szybko, nic dziwnego więc, że nierzadko jesteśmy zestresowani i wycieńczeni. Szczególnie życie w sercu stolicy może z czasem przytłoczyć. Warto znaleźć własną oazę sprzyjającą wypoczynkowi, który nie tylko spowoduje ukojenie nerwów, ale i wzmocni naszą wydajność w pracy czy szkole. Choć są osoby, które mieszkając w ścisłym centrum miasta czują się jak ryby w wodzie, to jednak życie w ciągłym pośpiechu i w otoczeniu nadmiaru bodźców może okazać się zbyt stresujące. Tymczasem, jak pokazują prowadzone przez 70 lat badania w stanie Massachusetts, ludzie z wysokim poziomem kortyzolu (hormonu stresu) mają słabszą koncentrację, a jeśli mamy do czynienia z przewlekłym działaniem czynników stresogennych, to z czasem objętość mózgu się zmniejsza. Dlatego też zdecydowanie się na osiedlenie się na stałe, w dzielnicy leżącej na obrzeżach miasta, może okazać się dobrym pomysłem, szczególnie dla rodzin z dziećmi. Zwykle żyje się tam znacznie spokojniej niż w centrum, co sprzyja redukcji stresu oraz umożliwia prawdziwą regenerację organizmu.

Zielona okolica podnosi poziom zadowolenia z życia

Inne badania, przeprowadzane w latach 1991-2008 w Wielkiej Brytanii, pokazują z kolei, jak silny wpływ na stan zdrowia psychicznego ma bliskość zieleni. Okazało się, iż ludzie, którzy przenieśli się do zielonych okolic, w większości doświadczali natychmiastowej poprawy zdrowia psychicznego, a stan ten utrzymywał się co najmniej przez trzy następne lata. Taki stan rzeczy sprawia, że obcowanie z naturą nie tylko pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie, ale również wspomaga budowanie dobrych relacji międzyludzkich. Dlatego też poszukując swojego idealnego miejsca na Ziemi, warto uwzględnić także bliskość terenów zielonych.

Nowe domy na Wilanowie miejską oazą

Wilanów to dzielnica, która może okazać się dobrym miejscem do zamieszkania na całe życie. Oddalona od centrum stolicy, pozwoli żyć spokojniej i odpocząć po dniu spędzonym w pracy, a przy tym nadal ma wiele atrakcji do zaoferowania swoim mieszkańcom (choćby ze względu na bliskość Miasteczka Wilanów i Ursynowa). Nowe osiedla domów jednorodzinnych, takie jak Rezydencje Pałacowa, powstają w sąsiedztwie Parku Natolińskiego, co gwarantuje życie w otoczeniu kojącej zieleni, a ta z kolei nie tylko znacząco poprawia samopoczucie, ale również redukuje stres. Piękna zielona okolica sprzyja także pieszym wędrówkom oraz ogólnej aktywności fizycznej, która również ma niebagatelny wpływ na nasze zdrowie i jakość naszego życia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *