Co to jest szkło niskoemisyjne?

Szkło niskoemisyjne używane jest do produkcji energooszczędnych szyb zespolonych. Wyróżnia je estetyczny wygląd, wysoka przepuszczalność światła i doskonała izolacja termiczna. Nadają się do montażu w mieszkaniach i budynkach użyteczności publicznej.

Warto wybierać materiały produkowane z wykorzystaniem najnowocześniejszych technologii. Przykładem może być szkło Eclaz, które charakteryzuje się najwyższym dostępnym na rynku poziomem zysków cieplnych (do 60%).

Szkło niskoemisyjne – charakterystyka

Ten specjalistyczny materiał produkowany jest na bazie szkła płaskiego typu float, które dodatkowo pokrywa się powłoką selektywną. Promienie słoneczne swobodnie przez nią przenikają, dlatego ilość światła i przejrzystość jest taka sama jak w przypadku standardowych szyb. Dodatkowa warstwa odbija jednak długofalowe promieniowanie cieplne. Szkło niskoemisyjne stosuje się między innymi do produkcji okien z podwójnymi bądź potrójnymi szybami zespolonymi. System umożliwia utrzymanie w domu stałej temperatury, a nawet pozyskiwanie ciepła z promieni słonecznych. Na jakiej zasadzie działa? Energia cieplna pochodząca z ogrzewania i oświetlenia, próbująca wydostać się z budynku, jest odbijana przez powłokę selektywną z powrotem do wnętrza. Dodatkowo do wewnątrz pochłaniane są promienie słoneczne, a pozyskane ciepło ponownie jest odbijane od szyby niskoemisyjnej. Technologia ta znacząco wpływa na zyski cieplne.

Zalety szkła niskoemisyjnego

Zastosowanie szyb niskoemisyjnych pozwala obniżyć wysokość rachunków za ogrzewanie i spełnić najnowsze wymogi unijne dotyczące energooszczędności budynków. Różnica będzie odczuwalna szczególnie wtedy, gdy wymieniane są okna starego typu na te najnowszej generacji. Szyby niskoemisyjne sprawią, że wytworzone w pomieszczeniu ciepło nie ucieknie na zewnątrz w tak dużym stopniu, jak w przypadku zwykłych szyb zespolonych. Dodatkowo pozyskiwane będzie ciepło pochodzące z promieni słonecznych. Cecha ta jest szczególnie ceniona w budynkach stawianych w zimnym i łagodnym klimacie, gdzie konieczne jest ogrzewanie pomieszczeń przez znaczną część roku. Szacuje się, że szkło z powłoką selektywną gwarantuje aż 10% dodatkowej izolacji termicznej. Optymalizacja bilansu energetycznego to nie jedyna zaleta szkła niskoemisyjnego. Można dzięki niemu zyskać także na przejrzystości – pomieszczenia będą lepiej doświetlone, co przełoży się na komfort użytkowania, lepsze samopoczucie, większą wydajność pracy itp. Co więcej, specjalna powłoka minimalizuje powstawanie efektu lustra, poprawiając walory wizualne.

Co jeszcze warto wiedzieć o szkle niskoemisyjnym?

Szkło z powłoką selektywną w większości przypadków nadaje się do łączenia z funkcjonalnością szkła dekoracyjnego, samoczyszczącego, bezpiecznego czy gwarantującego izolację akustyczną. Przemyślany wybór szkła pozwala na stworzenie szyby na miarę indywidualnych potrzeb. Warto pamiętać, że warstwa selektywna powinna być zwrócona do środka przestrzeni międzyszybowej w przypadku szyb zespolonych lub w stronę drugiej szyby w oknach dwuskrzydłowych. Jest to istotne ze względu na konieczność utrzymania powłoki w stanie absolutnej czystości i suchości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *