Meble do ogrodu? Tylko z technorattanu.

Wyjątkowo zmienna pogoda sprawia, że zakup mebli ogrodowych staje się coraz większym wyzwaniem. Tradycyjne meble drewniane, postrzegane przez wielu użytkowników, jako meble najbardziej pasujące do ogrodu czy na taras, wymagają okresowej konserwacji. Jeśli zaniedbamy impregnowanie albo zostawimy meble z drewna na zewnątrz i narazimy je na zbyt intensywne i długie promieniowanie słoneczne, opady deszczu czy śniegu, mogą się odkształcić, zdeformować i przestać nadawać do użytku.

Meble z drewna są relatywnie drogie. Świeżo wyprodukowane, pachnące lasem meble sosnowe zawsze uruchamiają najlepsze skojarzenia, jednak rzadko kto uświadamia sobie wtedy, że wraz z rozpoczęciem użytkowania na działce czy na tarasie, ich uroda zacznie szybko przemijać. Podobnie będzie z meblami z rattanu czy wikliny. Wszystkie surowce naturalne wystawione na oddziaływanie niekorzystnych warunków atmosferycznych szybko niszczeją i tracą walory estetyczne – drewniany stół w jadalni starzeje się pięknie, tarasowe leżaki i krzesła z tego samego surowca niestety nie.

Co zrobić, żeby nasze meble ogrodowe były równocześnie piękne i wytrzymałe? Kupić meble z technorattanu. To wprawdzie tworzywo sztuczne (polietylen), ale o wysokich walorach ekologicznych – jest przyjazne środowisku i łatwo poddaje się recyklingowi.

Na każdą pogodę

Meble ogrodowe z technorattanu wytrzymają bez uszczerbku nawet ekstremalne warunki pogodowe. Z tego właśnie powodu znajdziemy je w hotelach, restauracjach, ogródkach kawiarnianych, na basenach – wszędzie tam, gdzie mebluje się przestrzeń publiczną albo wspólną na cały sezon wiosenno-letni albo nawet na cały rok.

Tak, cały rok – technorattan jest tak odporny na niekorzystne działanie warunków atmosferycznych, że nawet pozostawienie krzeseł czy stołów na zewnątrz w czasie zimy im nie zaszkodzi. Włókna polietylenowe nie odkształcają się, nie odbarwiają, są wodoodporne. Warto dodać, że imitacja rattanu nie bez powodu jest tak atrakcyjna estetycznie.

Charakterystyczna plecionka nie jest bowiem efektem odlewu wtryskowego, a ręcznego splatania technorattanowych włókien o różnorodnym przekroju (płaskie, półpłaskie, okrągłe) na aluminiowej bądź stalowej ramie. Ta misterna plecionka jest wyjątkowo staranna, ale też za każdym razem, jak to w przypadku przedmiotów wykonywanych ręcznie, nieco inna – można więc traktować meble z technorattanu jako niepowtarzalne egzemplarze. Jeśli dodatkowo wybierzemy meble wyplatane z włókien o różnych przekrojach (np. płaskie+półpłaskie, płaskie+okrągłe) oraz ciekawie wybarwianych, efekt estetyczny może przejść nasze najśmielsze oczekiwania.

Przyjemne w użytkowaniu

Technorattan jest łatwy i przyjemny w użytkowaniu. Łatwy, bo jak wspomniano, nie wymaga konserwacji – to tworzywo całkowicie bezobsługowe. Wszelkie zabrudzenia, także te, które spędzają nam sen z powiek, gdy użytkujemy meble z tworzyw naturalnych (plamy po czerwonym winie, kawie, tłuszczu), czyści się wilgotną szmatką oraz delikatnym detergentem.

Polietylen, z którego wykonane są technorattanowe włókna, jest także odporny na uszkodzenia mechaniczne. Choć to tworzywo syntetyczne, jest bardzo komfortowy w użytkowaniu. O ile inne tworzywa sztuczne, np. polipropylen wykorzystywany do produkcji mebli z imitacji technorattanu metodą odlewu wtryskowego, są twarde i brak im elastyczności, o tyle technorattan jest tworzywem plastycznym, elastycznym, przyjemnym w dotyku. Nie uczula, jest całkowicie nietoksyczny i przyjazny dla środowiska.

Nowoczesne meble ogrodowe z technorattanu dawno już wyemigrowały z kawiarnianych ogródków, hotelowych restauracji czy stref SPA. Każdy, kto decyduje się na stworzenie w swoim ogrodzie, na działce czy na tarasie terenu wypoczynkowego, szuka mebli zdolnych przetrwać więcej niż jeden sezon. Nie bez znaczenia pozostaje uroda mebli ogrodowych – nareszcie nauczyliśmy się, że odpoczywanie w pięknym otoczeniu jest po prostu bardziej efektywne.

Meble ogrodowe z techorattanu nie są tanie, ale kiedy porównamy ceny zestawów technorattnowych z cenami mebli z innych tworzyw naturalnych i syntetycznych, okazuje się, że warte są swojej ceny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *