Jak postawić płot drewniany z elementami ozdobnymi? Podpowiadamy!

W ogrodzie nie musi być prosto, smutno i nudno! To miejsce to przecież nasz prywatny mini park, przestrzeń do rekreacji i wypoczynku na świeżym powietrzu. Architektura ogrodowa nieco zyskuje na popularności, na szczęście zauważamy ostatnimi laty tendencję odchodzenia od urządzania ogrodów najniższym kosztem. Płoty ogrodowe to te elementy, które często pomijamy, jako nieistotne, spełniające jedynie funkcje ogrodzenia. Tymczasem zmyślnie dobrane płoty drewniane potrafią odmienić oblicze ogrodu, podobnie jak nowa tapeta w pokoju.

Jak postawić płot drewniany by był estetyczny?

Zanim podejmiesz decyzję pod tytułem „kupuję bo tanio”, zachęcamy do przejrzenia oferty co najmniej trzech różnych producentów płotów drewnianych. Cena może mocno różnić się pomiędzy tym co zobaczysz w dużej sieciówce i tym co czeka w katalogu małego, polskiego producenta. Zauważymy sporą rozbieżność w cenach i modelach – szybko okazuje się, że płoty drewniane ogrodowe nie muszą być takie siermiężne i proste w konstrukcji.

Przykładem jest płot drewniany ażurowy – model, który częściowo wykonany jest z drewnianych listew, ułożonych w formie kratki. Takie transparentne płoty ogrodzeniowe sprawiają, że ogród wydaje się miejscem otwartym i przestronnym, dzięki wizualnemu kontaktowi ze „światem zewnętrznym”. Drobna krata tej drewnianej osłony ogrodowej to już ozdoba sama w sobie – na rynku spotkamy modele, w których ażurowa część jest tylko skromnym otworem w płocie, a także takie, w których kratownica stanowi ponad 50% powierzchni płotu.

Tutaj znajdziecie osłonowe drewniane płoty
https://www.produktyogrodowe.pl/14-drewniane-ploty-panele-oslonowe-ogrodowe

Górna krawędź płotu ogrodowego to kolejny detal, któremu warto się przyjrzeć. W prostych wariantach pojedynczy moduł, złożony z paneli ogrodowych drewnianych, ma kształt prostokąta. Istnieją jednak także wersje z krawędzią wyprofilowaną na kształt łuku lub fali, co kompletnie zmienia obraz horyzontu, gdy patrzymy na ogrodzenie drewniane z dalszej perspektywy.

Drewniana furtka ogrodowa – perła w koronie każdego ogrodzenia

Płoty ogrodowe drewniane stanowią ciągłość. Gdzieś w linii ogrodzenia, od strony jezdni, musi znaleźć się przecież miejsce także na furtkę drewnianą. Wbrew pozorom to jedna z najbardziej reprezentatywnych części płotu ogrodowego – każdy gość musi przez nią przejść. Dlatego przeglądając katalogi producentów warto zawsze poszukać modelu furtki ogrodowej, który odpowiada danemu ogrodzeniu.

Tutaj znajdziecie stosunkowo tanie drewniane furtki ogrodowe:
https://www.produktyogrodowe.pl/54-furtki-ogrodowe-drewniane

Furtka drewniana musi być także solidna i cicha. Zwróćmy więc uwagę na to, by wybrany przez nas model posiadał mocne okucie ze stali nierdzewnej i blaszane wzmocnienia w najbardziej wrażliwych miejscach. Stalowe dodatki stają się wówczas nie tylko praktyczne, ale także potrafią upiększyć furtkę, a w konsekwencji także całe ogrodzenie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *