W jakich pomieszczeniach warto stosować kinkiety?

W domowych wnętrzach stosuje się wiele, mocno zróżnicowanych opraw oświetleniowych. Ich zadaniem jest zapewnienie optymalnego poziomu światła w każdej przestrzeni – bezpiecznego dla wzroku oraz dającego komfort wykonywania rozmaitych zadań, o różnym stopniu precyzji. Jednym z popularniejszych typów lamp od lat pozostają kinkiety, które potrafią spełniać bardzo urozmaicone funkcje. Kiedy warto z nich skorzystać i w jakich pomieszczeniach sprawdzają się najlepiej? O tym wszystkim napiszemy w dzisiejszym artykule.

Kinkiety – niewielkie i niezmiernie praktyczne oprawy oświetleniowe

Niewiele lamp wykazuje się równie dużą funkcjonalnością co kinkiety. Są to praktyczne lampy, najczęściej o stosunkowo niewielkich rozmiarach, które montuje się do powierzchni ściany w pomieszczeniach i na elewacjach budynków.

Potrafią spełniać mocno urozmaicone role. W zależności od formy i ilości kinkietów mogą bowiem stać się niezawodnymi lampami głównymi (zwłaszcza w niewielkich pomieszczeniach) lub strefowymi. Najchętniej jednak używa się ich jako oświetlenia bocznego lub dekoracyjnego, wpływającego na charakter i przytulność danego miejsca.

Jak wyglądają nowoczesne kinkiety?

Popularność kinkietów sprawia, że występują one w zasadzie we wszystkich modnych obecnie stylach aranżacji wnętrz. Dzięki temu łatwo znaleźć rozwiązania do niemal każdego pomieszczenia.

W sklepach pojawiają się modele klasyczne, art déco, skandynawskie i nowoczesne. Często wpisują się one w szerszą rodzinę produktów, co pozwala zbudować funkcjonalny, spójny wizualnie, kompleksowy system oświetleniowy do danego pomieszczenia. Ze względu na miejsce zamontowania kinkiety miewają też różny stopień ochrony IP. Im wyższy, tym lepiej sprawdzają się w trudnych warunkach – na przykład w łazienkach lub na tarasach.

Gdzie można zamontować kinkiety?

Jak już wspomnieliśmy, kinkiety, np. te z oferty https://lampy.it/, mogą być lampami niezmiernie wielofunkcyjnymi. Wszystko zależy od wybranego modelu, ilości produktów, wprowadzonych do wnętrza oraz oczywiście specyfiki danej przestrzeni.

Jako oświetlenie główne kinkiety trafiają przede wszystkim do przedpokojów i na klatki schodowe. W roli oświetlenia bocznego, uzupełniającego przydają się zwłaszcza w pomieszczeniach rekreacyjnych, na przykład w sypialniach lub salonach. Dzięki nim można bowiem stworzyć przyjemną atmosferę do wypoczynku. Zapewniają odpowiednią ilość delikatnego światła, nie wymagającego uruchamiania głównej lampy. W tych częściach domu niejednokrotnie służą również jako lampy typowo dekoracyjne, wpływające na całościowy charakter pomieszczenia.

Jako oświetlenie zadaniowe najczęściej widuje się je w łazienkach, gdzie doświetlają przestrzeń tuż przy lustrze, pozwalając na bezpieczne i swobodne golenie się lub wykonywanie perfekcyjnego makijażu. Niejednokrotnie można je też znaleźć w sypialniach, w których sprawdzają się jako praktyczne lampki nocne, pozwalające na przyjemne zatonięcie w lekturze tuż przed snem.

Małe pomieszczenia a wykorzystanie kinkietów

Zwykło się uważać, że kinkiety stanowią idealne oświetlenie zwłaszcza do niewielkich pomieszczeń. Są w stanie zapewnić w nich wystarczającą ilość światła do bezpiecznego przemieszczania się i wykonywania rozmaitych czynności, nie wymagających skoncentrowanego strumienia światła lampy zadaniowej. Ich design najczęściej wyróżnia się sporą dekoracyjnością, dzięki czemu stają się ciekawym uzupełnieniem przestrzeni, budując jej nastrój i styl.

Ich niewielka forma oraz możliwość wygodnego przymocowania bezpośrednio do ściany sprawiają, że nie zajmują one wiele cennego miejsca, co w ciasnych mieszkaniach bywa szczególnie cenne i pożądane. W takich przestrzeniach używa się ich w zasadzie w każdym typie pomieszczeń – od ciągów komunikacyjnych, przez kuchnię i łazienkę, aż do wnętrz rekreacyjno-reprezentacyjnych, jak salon.

Kinkiety – praktyczne rozwiązanie do różnych wnętrz

Jakiś czas temu kinkiety nieco straciły na popularności. Obecnie znów wracają do łask i zaskakują coraz bardziej zróżnicowanymi formami. Niekiedy są ekstremalnie proste i ascetyczne, innym razem wykazują się olbrzymią dekoracyjnością. Opcji jest wiele i każdy znajdzie tę idealną dla siebie. Dzięki temu kinkiet stają się prawdziwą lampą do zadań specjalnych, dla której bez trudu znajdziemy miejsce w każdym dużym lub małym domu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *