Altana ogrodowa – zalety, rodzaje. Jak wybrać właściwą?

Elementami stylowego i zadbanego ogrodu jest nie tylko roślinność, ale także meble i budowle, które stanowią dodatkową ozdobę, a także podnoszą jego funkcjonalność. To one odpowiadają za użyteczną strefę ogrodu. Jednym z takich elementów są domki drewniane lub altany ogrodowe.

Odpowiednia aranżacja ogrodu

Każdy, kto ma do dyspozycji ogród – dużą działkę lub przydomowy niewielki ogródek – stara się go urządzić jak najpiękniej i wyjątkowo funkcjonalnie. Jego aranżacja nie jest trudna, gdyż do dyspozycji jest szeroki wybór roślin, kwiatów i dekoracji, można też skorzystać z fachowej pomocy architekta zieleni. Trzeba też jednak pamiętać o tym, aby był praktyczny i zapewniał komfort – producenci mebli i budowli ogrodowych tworzą bardzo estetyczne huśtawki, domki oraz altany ogrodowe, które ozdobią ogród i pozwolą wygodnie korzystać z jego walorów.

Altana ogrodowa – zastosowanie

Funkcje praktyczne. Altany ogrodowe służą przede wszystkim jako miejsce, w którym można przechowywać różne sprzęty, narzędzia i akcesoria do prac w ogrodzie i pielęgnacji roślin. Można w nich schować na okres zimowy m.in. meble drewniane, grill, kosiarkę, ale też rowery. Służą również jako domki drewniane, czyli zapewniają ochronę przed deszczem w razie niepogody. Trzeba wybrać model odpowiedni do swoich potrzeb, aby zadbać o piękny i funkcjonalny ogród.

Altany ogrodowe jako dekoracja. W przestrzeni przydomowej altana może też pełnić rolę ozdoby – ich producenci staraj się dbać o design, aby altana jak najbardziej przypominała domki drewniane w stylu nowoczesnym lub klasycznym. Stanowią one jeden z najważniejszych punktów wyposażenia całej działki.

Altana jako miejsce spotkań. Ogród jest jednym z miejsc, w których można odpocząć wśród zieleni. Dobrej jakości budowla, wykonana z solidnych materiałów, posłuży też jako wygodne i estetyczne miejsce spotkań i biesiadowania, uchroni przed deszczem i komarami. To świetne miejsce na relaks, kolację lub popołudniową kawę, odpoczynek od słońca. Aby altanka spełniała swoją funkcję, powinna też zostać odpowiednio wyposażona.

Jak wybrać odpowiednią altanę ogrodową?

Przede wszystkim altana ogrodowa musi spełniać te funkcje, na jakich nam zależy, dlatego powinna być idealnie dopasowana do przestrzeni i naszych potrzeb. Weź pod uwagę między innymi jej rozmiar, ustawienie w ogrodzie, funkcjonalność i sposób wykonania. Ważna jest też łatwość jej montażu i demontażu oraz materiał, z jakiego została wykonana – drewniane altany ogrodowe wymagają regularnej impregnacji.

Należy też od razu wybrać konkretne miejsce w ogrodzie, w którym stanie altanka. Im mniejsza działka, tym altanka powinna być skromniejsza. Na mniejszych działkach, na których domki drewniane mogą być zbyt duże, świetnie sprawdzą się mniejsze altanki. Z kolei na większym terenie ładnie będą się prezentować altany mające nawet 20 m2 powierzchni.

Wybierając drewnianą altankę ogrodową, trzeba też dobrać jej design do stylistyki ogrodu. Zwykle można określić kolor drewna – może być klasyczny brąz, ale wyjątkowo modna jest też stylowa biel.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *