Urządzamy domowe biuro – praktyczne porady

  • Jak wydzielić przestrzeń do pracy, by nasze biuro zachowało nowoczesny design?
  • Jeśli właściwie zaaranżujemy przestrzeń, praca w domu będzie przyjemnością

Praca w domu nie zawsze jest łatwa – wymaga odpowiedniego skupienia i całkowitego poświęcenia się sprawom zawodowym, o co bywa czasem trudno w przestrzeni domowej. By tzw. home office przynosił efekty, trzeba zadbać o wydzielenie i odpowiednie zagospodarowanie przestrzeni roboczej.

Własny gabinet? To dopiero komfort!

Sposób urządzenia miejsca do pracy zależy głównie od tego, jak dużą przestrzenią dysponujemy. W najlepszym położeniu są mieszkańcy domów, którzy mogą sobie pozwolić na stworzenie osobnego gabinetu. Prywatne pomieszczenie zapewni spokój, zwłaszcza jeśli w mieszkaniu lub domu pojawiają się inni domownicy. Idealnym rozwiązaniem byłoby wstawienie większego biurka, szafy, regału czy biblioteczki.

– Jeśli do naszego domowego biura zapraszamy klientów lub kontrahentów, warto by wnętrze prezentowało się efektownie i czysto. Z drugiej strony musi być praktycznie – dokumenty, drukarka, czy inne urządzenia, powinny znajdować się w zasięgu ręki, gdyż ich ciągłe wyciąganie i chowanie będzie uciążliwe. Ciekawym rozwiązaniem, które pogodzi te dwie kwestie, jest zastosowanie funkcjonalnych regałów oraz szafek zamykanych drzwiczkami w systemie Opal lub Topaz. Zmieścimy w nich wszystkie niezbędne rzeczy. Natomiast te przedmioty, które chcemy wyeksponować, możemy zamknąć efektownym wypełnieniem ze szkła – mówi Monika Szczęsny, projektantka mebli firmy Komandor.

Urządzając gabinet warto zadbać o detale, które pomogą stworzyć dobrą atmosferę pracy. Ważne, by w pomieszczeniu było jasno. Najkorzystniejszą sytuacją jest gdy promienie słoneczne świecą prostopadle do okna. W innym przypadku warto pomyśleć o rolecie lub żaluzjach, które pozwolą nam przyciemnić pokój, ale nie pozbawiać go całkowicie naturalnego źródła światła. Optymalnym kolorem ścian są jasne odcienie pasteli – jasne barwy optycznie powiększą pomieszczenie, zaś intensywniejsze kolory pobudzają umysł. Zrezygnujmy z ciemnych, ciężkich kotar i zasłon – ich obecność nie będzie służyć tworzeniu atmosfery pracy. Również zbyt duża liczba dodatków może sprawić, że będziemy się rozpraszać. Elementem, który zazwyczaj uspokaja są kwiaty, np. paprotka, która postawiona obok monitora pochłania szkodliwe promieniowanie, czy miniaturowy ogród w szkle. Zdaniem brytyjskich i australijskich naukowców, zieleń w pomieszczeniach biurowych poprawia nastrój i zwiększa wydajność pracy, a poza tym dom z zielenią i domowe biuro wyglądają przyjaźniej i efektowniej.

Ustawny kącik w kawalerce

Bywa jednak, że do zaaranżowania domowego biura mamy mniej przestrzeni, zwłaszcza w niedużym mieszkaniu lub kawalerce. Wówczas często trzeba rozważyć wyodrębnienie miejsca do pracy w sypialni lub salonie. W takiej sytuacji kluczowe jest oddzielenie strefy pracy od miejsca relaksu (wystrzegajmy się bliskiego sąsiedztwa kanapy!). Możemy to zrobić za pomocą kotar, składanych ścianek lub funkcjonalnych mebli. Korzystnym rozwiązaniem może być ażurowy regał, którego ściany dodatkowo nie ograniczają znacząco dopływu światła. Dobrze sprawdzi się w tej roli system kolumnowy Orto z oferty firmy Komandor. Co ważne pełni on też dwie funkcje – rozdziela przestrzeń oraz pozwala na przechowywanie biurowych dokumentów i akcesoriów.

Niewielki metraż zmusza do większej kreatywności, bo każdy centymetr musi być właściwie zagospodarowany. Dobrym rozwiązaniem jest biurko lub estetyczny blat ustawiony tak, by za plecami pracującego znajdowała się szafa z półkami na dokumenty.

– Blat biurka powinien być na tyle długi i głęboki, żeby pomieścił wszystkie narzędzia i elementy potrzebne do wykonywania codziennych czynności. Zdarza się, że klasyczny i najczęściej stosowany wymiar blatu może okazać się za mały. Wtedy wykonanie biurka na wymiar to najlepsze rozwiązanie – podkreśla Monika Szczęsny, projektantka mebli firmy Komandor.

W zależności od ilości miejsca, którym dysponujemy możemy zastosować systemy z klasycznymi drzwiami uchylnymi, przesuwnymi lub zdecydować się na drzwi ze skosem, kiedy nasze biuro znajduje się na poddaszu.

– Drzwi uchylne w szafach i meblach są doskonałą alternatywą dla drzwi przesuwnych, w przypadku wąskich zabudów o szerokości poniżej 80 cm, w których nie ma możliwości wstawienia drzwi przesuwnych lub w meblach jednodrzwiowych, jak na przykład witryny. W naszej firmie każdy mebel może zostać dopasowany do indywidualnych potrzeb, a dzięki dużej liczbie rozwiązań i bogatej ofercie systemów można maksymalnie wykorzystać również miejsca o niestandardowej architekturze – radzi Monika Szczęsny.

Jedną z większych zalet domowego biura jest możliwość stworzenia miejsca, w którym będziemy czuć się komfortowo. Dodatkowo możemy nadać mu indywidualny charakter, co nie zawsze możliwe jest w biurze. Wygodne biurko, liczba szuflad, schowków, przyborników, zależy tylko i wyłącznie od nas. W domowym biurze nikomu nie będzie przeszkadzał kreatywny nieład na blacie, czy znajdujące się w zasięgu wzroku zdjęcia najbliższych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *