Rolety rzymskie – co je charakteryzuje i dlaczego warto mieć je w swoim domu?

Choć są obecne na rynku od dłuższego czasu, nadal wzbudzają duże zainteresowanie wśród osób zainteresowanych zakupem osłon słonecznych. Wyróżnia je zarówno funkcjonalność, jak i ciekawy rodowód. Co zatem warto o nich wiedzieć przed zakupem?

Słów kilka o historii rolet rzymskich

Podpowiedzi co do rodowodu tego typu rolet, szukać należy w samej nazwie. Historycznie bowiem, pomysł na rolety rzymskie wywodzi się z czasów imperium romańskiego, czyli ze starożytnego Rzymu. Klimat południowej Europy jest znacznie cieplejszy niż ten w który doświadczamy na co dzień w Polsce. W celu ochrony przed upałami, starożytni rzymianie wieszali w oknach bądź drzwiach płachty mokrego materiału, które miały stanowić ochronę przed nadmiernym nagrzewaniem się pomieszczenia. Oczywiście tamto rozwiązanie nie posiadało funkcjonalności obecnych rolet, jednak uznaje się je za prototyp nowoczesnych rolet rzymskich.

Rolety rzymskie – kilka charakterystycznych cech

Na rynku obecnych jest wiele rodzajów rolet, różniących się między sobą typem montażu, przeznaczeniem i cechami charakterystycznymi właśnie dla danego typu rolet. W przypadku rolet rzymskich, znakiem szczególnym będzie ich wizualny aspekt. Rolety rzymskie to rolety materiałowe, których budowa sprawia, że w momencie zwinięcia, materiał nakłada się na siebie, przybierając wygląd harmonijki. Co równie ważne, rolety te, w przeciwieństwie do wielu innych, nie chowają się w specjalnej kasecie, przez co niezależnie od stopnia podniesienia rolet, ciągle są widoczne dla domowników. Tym samym, rolety rzymskie, poza funkcjonalnością – zaciemnieniem i ochroną pomieszczenia przed nadmiernym ogrzewaniem – nabierają także dodatkowy, dekoracyjny charakter.

Materiał z którego uszyte zostaną rolety rzymskie może być jednobarwny bądź wielokolorowy. Co raz częściej, na rynku można znaleźć ciekawe, wzorzyste propozycje, które będą stanowić dodatkową ozdobę pomieszczenia. Osoby, którym szczególnie zależy na zaciemnieniu pomieszczenia, mogą wybrać rolety z materiałów częściowo bądź całkowicie zaciemniających, uzyskując w ten sposób coś na kształt żaluzji rzymskich.

Rolety rzymskie to ciekawy typ osłon słonecznych

Mając powyższe na uwadze, trzeba przyznać że rolety rzymskie mocno różnią się od pozostałych osłon dostępnych na rynku. Niewątpliwie kolejną zaletą tego typu rolet jest fakt, że można je w dowolnym momencie zdjąć i uprać. Dodatkowo, w przeciwieństwie do innych rolet, ten rodzaj można z powodzeniem łączyć z firankami, co może stanowić dodatkowe uwypuklenie aranżacji pomieszczenia. Przed zakupem warto zapoznać się z ofertą różnych sklepów internetowych, zobaczyć aranżacje pomieszczeń z wykorzystaniem tego typu rolet, by przekonać się, czy takie rozwiązanie jest zgodne z własną wizją mieszkania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *