Przegląd i konserwacja dachu po zimie

Nie ulega wątpliwości, że zarówno opady, jak i zaleganie śniegu na dachu, silne wiatry, mrozy, działają szkodliwie dla pokrycia dachowego i systemu rynnowego. Znacznie lepszym wyborem jest zapobieganie niż późniejsze wydawanie fortuny na naprawę. To dlatego, przed rozpoczęciem nowego sezonu, przeprowadzamy szczegółowe oględziny w celu odnalezienia uszkodzeń i ich wyeliminowania. Usuwanie drobnych szkód to znacznie mniejsze konsekwencje. Co więcej, przekłada się na sporą oszczędność finansową, bo unikniemy późniejszego generalnego remontu. Jak przeprowadzić konserwację?

Kompleksowe oględziny

Pierwszym krokiem jest kompleksowy przegląd dachu. Sprawdzamy stan pokrycia, kontrolujemy jego konstrukcję. Bardzo często zdarza się tak, że po zimie to właśnie ona wymaga naprawy.

Nie wszystkie usterki, które posiada pokrycie dachowe, będziemy mogli zauważyć samodzielnie. Dobrą praktyką jest powierzenie tego zadania fachowcom.

Uszczelniacze dekarskie

Zlecenie pracy fachowcom

Zlecając sprawdzonej ekipie dekarskiej renowację pokrycia dachowego, nie poniesiemy dużych kosztów, za to unikniemy przykrych konsekwencji, które mogą wystąpić w przypadku, gdy zbyt późno dostrzeżemy usterki lub odłożymy ich naprawę w czasie.

Najbardziej narażone miejsca

Do najbardziej narażonych miejsc na zniszczenia należą łączenia poszczególnych części pokrycia dachowego, a także połacie z wystającymi elementami.

Dach wymaga także przeglądu stanu obróbek przy kominie oraz rynien koszowych. Są to wklęsłe obróbki, które instaluje się na przecięciu dwóch połaci dachowych. Ich zadaniem jest ułatwianie odpływu wody z opadów atmosferycznych.

Uszczelniacze dekarskie

Wraz z biegiem czasu, zniszczeniu ulegają także uszczelniacze dekarskie. Nimi zabezpieczone są różne elementy. Ich wykruszanie powoduje przeciekanie pokrycia. Wilgoć może doprowadzić do przegnicia warstwy izolacyjnej, którą posiada dach. Najgorszy scenariusz to uszkodzenie konstrukcji budynku.

Co więcej, opady czy zaleganie śniegu mogą prowadzić do spustoszeń na dachach, które są wyposażone w osłony przeciwśniegowe czy śniegołapy. Musimy sprawić, czy śnieg nie naruszył ich konstrukcji.

Przegląd i konserwacja dachu po zimie

Sprawdzenie rynien

Bardzo ważny jest także przegląd i konserwacja rynien. By orynnowanie mogło spełniać swoją funkcję, musi być szczelne i drożne. Regularnie sprawdzamy jego stan techniczny, aby mieć pewność, że wszystko działa prawidłowo.

Kiedy sprawdzić rynny?

Pierwsze, wstępne przeglądanie systemu orynnowania przeprowadzamy tuż po pierwszych roztopach. Śnieg czy lód mogły spowodować uszkodzenia rynien i rur spustowych, co wpływa na złe funkcjonowanie całego systemu.

Dodatkowo warto sprawdzić, czy nie zebrały się żadne zanieczyszczenia. Te z kolei ograniczają przepustowość orynnowania.

Samodzielne prace

Część przeglądu oraz czynności możemy przeprowadzić samodzielnie. Przykładowo, błoto, które osadza się na ściankach rynien, możemy zlikwidować przy pomocy wody. Uprzednio najlepiej wymieść je szczotką.

Ważne, by zanieczyszczenia usuwać bardzo dokładnie. Unikamy stosowania ostrych narzędzi, które mogą uszkodzić powłoki orynnowania. Samodzielnie możemy też udrożnić rury spustowe. W tym celu wykorzystujemy strumień wody pod sporym ciśnieniem.

Roczna kontrola

Raz w roku przeprowadzamy kontrolę wzrokową powierzchni dachu. Dzięki temu wiemy, czy nasz dach jest w dobrym stanie. By przedłużyć jego żywotność, dodatkowo co pięć lat wykonujemy bardzo dokładną kontrolę. Wtedy przeważnie dach jest na okresie gwarancji. Po zakończeniu okresu gwarancji, dach można sprawdzać co dwa lata.

Bardzo ważne jest także to, aby kontrolować stan umocowania łączników. Uszkodzone lub częściowo zamocowane łączniki prowadzą do wielu przecieków czy niszczenia powierzchni. Co więcej, dach jest także zagrożony korozją. Jeśli mocowanie jest uszkodzone, wymieniamy je na nowe.

Stan powłoki

Jeśli chodzi o dach, ważne jest także sprawdzanie stanu kolorowej powłoki. Przyglądamy się bliżej krawędziom koszy dachowych, elementom systemu rynnowego. Odpadające kawałki powłoki czy nierównomierne blaknięcie, pęknięcia, pęcherze, zadrapania – to wskaźniki do naprawy.

Powłokę czyścimy miękką szczotką oraz wodą lub strumieniem pod ciśnieniem. Brud usuwamy przy pomocy detergentu, który jest przeznaczony do czyszczenia powierzchni powlekanych. Dach spłukujemy od góry po kilku minutach.

Malowanie

Jeśli zauważymy uszkodzenie, od razu naprawiamy powłokę farby. Używamy wyłącznie dedykowanych farb. Miejsce oprysku pokrywamy przy użyciu małego pędzelka.

Jeśli chcemy, aby nasz dach jak najdłużej zachował swój optymalny stan, należy regularnie przeprowadzać oględziny. Każdą usterkę usuwamy natychmiastowo, dzięki czemu przedłużymy żywotność pokrycia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *