Projekt domu dwurodzinnego to rozwiązanie godne polecenia w wielu sytuacjach. Będzie doskonałym pomysłem, jeśli chcemy zamieszkać ze starszymi rodzicami, rodzeństwem lub bliskimi przyjaciółmi, a zarazem pragniemy utrzymać niezbędny poziom prywatności. Dom dwulokalowy będzie także dobrą propozycją, jeżeli chcemy wznieść budynek mieszkalny, a w jego części wygospodarować przestrzeń do prowadzenia usług. Zanim jednak zdecydujemy się na zakup takiego projektu domu, powinniśmy rozważyć wszystkie jego wady i zalety. Jakie będą plusy i minusy domów dwurodzinnych?
Zalety domów dwulokalowych
Dom z dwoma lokalami to propozycja, która pozwoli na oszczędność pieniędzy w trakcie realizacji inwestycji. Wznosząc jeden, duży budynek możemy wynegocjować przystępne ceny robocizny oraz rabaty na materiały, co umożliwi zmniejszenie ostatecznej kwoty za budowę i wykończenie. Taki obiekt będziemy mogli także zlokalizować na mniejszej lub węższej działce, której koszt zakupu podzielimy na pół z właścicielami sąsiedniej części budynku. Decydując się na dom dwulokalowy, możemy liczyć na obniżenie wydatków eksploatacyjnych (wspólna ściana ogranicza ucieczkę ciepła, a w konsekwencji zmniejsza zapotrzebowanie na ogrzewanie).
Projekt domu dwulokalowego warto wybrać, jeżeli chcemy prowadzić działalność gospodarczą. Prowadzenie jej we własnym obiekcie wyeliminuje konieczność płacenia czynszu za najem lokalu. Ponadto takie rozwiązanie to świetny sposób pozyskania stałego źródła dochodu – możemy bowiem zdecydować się na wynajęcie części budynku.
Dom dwulokalowy, w którym zamieszkamy wraz z bliskimi, pozwoli nam uzyskać duże poczucie bezpieczeństwa oraz znaczną wygodę. Będziemy mogli na co dzień udzielać pomocy starszym rodzicom lub pilnować sąsiedniego mieszkania w chwili, gdy jego lokatorzy będą w pracy bądź wyjadą na wakacje. Dodatkowo taki projekt domu pozwoli nam rozwijać w sobie zdolności negocjacyjne i sztukę pójścia na kompromis, szczególnie ważne w razie konieczności remontu wspólnych części obiektu.
Wady domów dwurodzinnych
Jeżeli interesuje nas projekt domu dwulokalowego, przed jego zakupem powinniśmy przeanalizować także pewne wady tego rozwiązania. Jeżeli nasze stosunki z właścicielami drugiej części budynku ulegną znacznemu pogorszeniu, będziemy musieli pogodzić się z dość napiętą atmosferą, panującą między nami a sąsiadami. Będzie to szczególnie kłopotliwe w sytuacji, gdy dzielimy z nimi pewne części wspólne, takie jak podjazd, przydomowy ogródek lub piwnicę. W przypadku niektórych projektów może zdarzyć się, że pomieszczenia posiadające wspólną ścianę z lokalem sąsiada nie będą mieć dostępu do światła dziennego od tej strony.
Kolejnym problemem mogą okazać się prace remontowe. Pewne czynności można bowiem wykonać wyłącznie w obu częściach budynku jednocześnie. Nie oznacza to jednak, że właściciel drugiego lokalu musi wyrazić na nie zgodę; niekiedy może on wręcz utrudniać przeprowadzenie niezbędnych działań. W takiej chwili przydatne będą umiejętności negocjacyjne, które umożliwią nam wypracowanie optymalnego kompromisu. Dbając jednak o optymalny dobór sąsiadów, unikniemy większych niedogodności związanych z zamieszkiwaniem domu dwulokalowego.
Projekty bliźniaków mają tyle samo zwolenników, co przeciwników. Stanowią interesującą alternatywę dla dwóch oddzielnych budynków w sytuacji, gdy chcemy zamieszkać z bliskimi lub oferować różnorodne usługi w swoim lokalu. Jednak przed dokonaniem ostatecznego wyboru powinniśmy poznać i rozważyć wszystkie plusy i minusy domów dwulokalowych. Tylko wtedy zyskamy pewność, że taki obiekt spełni nasze potrzeby, oferując nam optymalną wygodę i funkcjonalność przez wiele kolejnych lat.
Zdjęcie: Projekt domu Ka62 (dwulokalowy / bliźniak) z kolekcji Projektyka
Tekst sponsorowany: Projekty domów od MURATORA – https://projekty.muratordom.pl