Ocieplanie poddasza – dlaczego warto to zrobić?

Dobrze ocieplony dom to idealny sposób na oszczędności. To fakt, o którym wie każdy. Jednak poddasze nadal jest strefą bardzo często pomijaną w tym procesie. Szczególnie w przypadku, gdy jest ono nieużytkowane, wiele osób uważa, że ocieplenie poddasza jest całkowicie zbędne. W rzeczywistości jednak skutkuje to naprawdę dużymi stratami ciepła. Dlaczego i jak najlepiej ocieplić poddasze i dlaczego warto zrobić to jak najszybciej, zamiast odkładać to na później? Sprawdź!

Ciepło idzie do góry i szuka drogi ucieczki

Ocieplanie poddasza użytkowego wydaje się jak najbardziej uzasadnione i jest najczęściej wykonywane od razu. Odpowiednia warstwa izolacyjna pozwala na utrzymanie pożądanej temperatury w pomieszczeniach użytkowych oraz sprawia, że nie trzeba martwić się o problemy z wilgocią. Zupełnie inaczej wygląda sprawa w przypadku poddasza, które początkowo ma nie być użytkowane. Wtedy wiele osób ma spore wątpliwości, czy aby na pewno opłaca się ocieplać ten element konstrukcji domu. Odpowiedź na to pytanie jest jednak znacznie prostsza, niż się wydaje. Poddasze warto ocieplić również wtedy, gdy w najbliższym czasie ma stać ono puste. Dlaczego?

Ciepło zawsze znajdzie drogę, aby uciec na zewnątrz. Należy mieć na uwadze, że ciepłe powietrze jest lżejsze od zimnego i unosi się do góry. W efekcie ucieka przez nieszczelne poddasze w naprawdę dużych ilościach, wymieniając się z chłodem przedostającym się z zewnątrz. W praktyce oznacza to, że w pomieszczeniu robi się zimno i nieprzyjemnie. Wpływa to także znacznie na podwyższenie kosztów związanych z ogrzewaniem domu. Im więcej ciepła tracimy przez brak odpowiedniej izolacji, tym wyższe są koszty ponoszone w związku z ogrzewaniem domu. Warto mieć to na uwadze, ponieważ sprawia to, że inwestycja w ocieplenie poddasza bardzo szybko się zwraca.

Postaw na wysokiej jakości piankę poliuretanową

Obecnie najbardziej polecaną metodą ocieplania poddasza jest wykorzystanie pianki poliuretanowej. Jest to rozwiązanie, które cieszy się dużą popularnością dzięki swoim właściwościom. Ocieplanie poddasza pianką poliuretanową jest szybkie i bardzo wydajne. Dzięki temu, że piana PUR nakładana jest na powierzchnię metodą natryskową, to nie trzeba obawiać się o powstawanie mostków termicznych. Powierzchnia jest jednolita i nie ma na niej żadnych łączeń. Dodatkowo piana poliuretanowa doskonale przylega do każdego rodzaju podłoża, co sprawia, że nie trzeba martwić się jej osuwaniem wraz z upływem czasu.

Specjaliści polecają stosowanie pianki PUR, ponieważ ma ona doskonałe właściwości termoizolacyjne i zapewnia ochronę przed wilgocią. Jest obecnie najskuteczniejszą metodą ocieplania poddaszy, stropów, podłóg i innych powierzchni zarówno w domach mieszkalnych, jak i innych konstrukcjach budowlanych. Położenie piany PUR w celu ocieplenia poddasza najczęściej zajmuje jeden dzień roboczy, co sprawia, że nie trzeba martwić się o żadne opóźnienia w innych pracach budowlanych. Jest to rozwiązanie bardzo wydajne, co sprawia, że inwestycja szybko się zwraca. Wszystko dzięki zdecydowanie niższym kosztom ogrzewania domu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *