Nowoczesny czy tradycyjny wygląd domu? Który wybrać?

Wybór projektu domu powinien być przemyślaną decyzją. Jeden z aspektów, który należy wziąć pod uwagę, jest styl budynku. Czy postawić na klasyczny wygląd domu, czy na budynek w stylu nowoczesnym? Czym różnią się takie domy?

Gotowe projekty mają to do siebie, że można je adaptować i dostosowywać do własnego gustu i potrzeb. Dotyczy to również stylistyki budynku. Pracownie projektowe oferują jednak również projekty domów, które od razu przystosowane są do konkretnego stylu. Pojawia się wtedy dylemat: szukać klasycznych rozwiązań czy modernistycznej stylistyki. Zapytaliśmy ekspertów firmy projektowej Archeton, jaka jest różnica między nowoczesnym a tradycyjnym wyglądem domu i na który styl warto postawić.

Dom w stylu nowoczesnym – czym się charakteryzuje?

Nowoczesność to szerokie pojęcie, które może być rozumiane przez każdego nieco inaczej. Inwestorzy mają różne wyobrażenie domu o nowoczesnym wyglądzie. W większości jednak przypadków panuje zgoda co do tego, że taki styl nawiązuje do nowych trendów architektonicznych. Co jeszcze kryje się za domem w stylu nowoczesnym?

Charakterystyczne dla takich domów są otwarte przestrzenie. Projektanci starają się ograniczyć liczbę ścian działowych (np. łącząc salon z kuchnią, projektując drzwi tarasowe z wyjściem bezpośrednio do ogrodu itp.). Charakterystyczne dla domów w stylu nowoczesnym jest także stawianie na dostarczenie jak największej ilości światła naturalnego, co przekłada się na duże, przeszklone powierzchnie. Niekiedy takie domy otrzymują również niekonwencjonalne wykończenie (np. oryginalne elewacje o ciekawej kolorystyce).

A może tradycyjny wygląd domu?

Nie każdy jednak musi czuć się dobrze w domu o nowoczesnej stylistyce. Miłośnicy klasyki i tradycyjnych rozwiązań architektonicznych powinni zdecydowanie postawić na tradycyjny wygląd budynku. Takie domy mają dachy spadziste (często z dachówkami) oraz symetrycznie rozmieszczone otwory okienne. Te zwykle nie są zbyt duże, a czasami dodatkowo umieszcza się w nich szczeblinę (szpros). Cechą charakterystyczną takich domów są także tradycyjne elewacje, wykorzystujące naturalne i popularne od lat materiały (np. cegła, kamień). Tradycyjne domy to także rozbudowane kształty, ryzality, wykusze itp. Wejście główne często połączone jest z eleganckim gankiem.

Domy o tradycyjnym wyglądzie charakteryzują się przytulnością, elegancją, dostojeństwem. Za to w modernistycznych budynkach podkreślana jest nowoczesność, harmonia często połączona z minimalizmem. Wybór stylu zależy tak naprawdę od indywidualnych preferencji i gustu inwestora. Warto jednak pamiętać, że czasami wybudowanie i eksploatowanie domu w stylu tradycyjnym jest nieco droższe chociażby ze względu na wielospadową konstrukcję dachu i liczne załamania bryły budynku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *