Dziś coraz więcej osób decyduje się na to, by zainwestować w listwy przypodłogowe oraz sufitowe. Pełnią one oczywiście przede wszystkim funkcję estetyczną. W przypadku listw przypodłogowych, mają one na celu zakrycie szczeliny dylatacyjnej. Czasem także nierówno nałożonej farby czy też pewnych uszczerbków w podłodze. Listwy sufitowe także mogą maskować różnego rodzaju niedociągnięcia sprawiając, że sufit także będzie atrakcyjną częścią pomieszczenia.
Jakie są rodzaje listw przypodłogowych?
Oczywiście wybór takich listw nie może być dziełem przypadku. Musi być on przede wszystkim przemyślany. Jeszcze do niedawna, to listwy przypodłogowe drewniane, były zdecydowanie najpopularniejszym wyborem wśród klientów. Są one bardzo eleganckie i oczywiście trwałe. Trzeba jednak przyznać, że mają dość wysoką cenę, dlatego ostatecznie nie wszyscy chcą się na nie zdecydować. Do jakich pomieszczeń będą one pasowały najlepiej? Przede wszystkim do tych w stylu rustykalnym oraz klasycznym. Oczywiście decydując się na listwy wykonane z drewna, najlepiej je dopasowywać bezpośrednio do parkietu. Wówczas trzeba je zamówić u jednego producenta jednak efekt jest taki, że podłoga oraz listwa jest spójna ze sobą pod względem kolorystycznym, co jest niezwykle ważne. Listwy drewniane mogą być lakierowane, fornirowane bądź też wykonane z materiału zupełnie surowego.
Ciekawym rozwiązanie, są również listwy MDF. Są to listwy przede wszystkim bardzo wysokiej jakości. Na rynku jest wiele wersji kolorystycznych tych listw co sprawia, że dają one duże możliwości pod względem wykończenia wnętrza. Najbardziej pasują one do stylu nowoczesnego oraz typowo minimalistycznego.
Spora ilość osób decyduje się również obecnie na listwy poliuretanowe. Na rynku można spotkać je przede wszystkim w kolorze białym. Można je jednak malować co sprawia, że pozwalają one na sporą zmianę w pomieszczeniu podczas chociażby remontu. Takie listwy mogą być również dość bogato profilowane, co jest idealnym rozwiązaniem dla osób, które chcą nieco wyjść poza obręb klasyki. Warto mieć jednak świadomość tego, że im bardziej listwa jest profilowana, tym więcej czasu należy poświęcić na jej czyszczenie.
Ponadto na rynku można spotkać także listwy stalowe, metalowe czy też aluminiowe. Oczywiście najczęściej takie listwy mają kolor srebrny. Pasują one podobnie jak listwy MDF, do stylu klasycznego oraz minimalistycznego. Takie listwy świetnie komponują się z podłogami w dość ciemnych kolorach.
Natomiast przypodłogowe listwy PCV to rozwiązanie dla osób, które poszukują czegoś idealnie dopasowanego do paneli. Występują one bowiem w tak bogatej kolorystyce, jak panele. Są one również stosunkowo tanie, dlatego mnóstwo osób decyduje się właśnie na ich zakup.
Czym kierować się podczas wyboru listw sufitowych?
Listwy sufitowe są zazwyczaj zdecydowanie bardziej ozdobne, niż listwy przypodłogowe. To nie oznacza jednak, że tych z mniejszą ilością zdobień, nie ma. Takie również można nabyć przykładowo do zakrycia nieestetycznego karnisza. Listwy sufitowe są oczywiście świetnym rozwiązaniem, które ma na celu ocieplić całe pomieszczenie i sprawić, że stanie się ono zdecydowanie bardziej przytulne. Poza tym sufit, który zazwyczaj nie zwraca uwagi, dzięki listwom może stać się również ciekawym elementem przykładowo salonu.
Wybierając listwy sufitowe warto oczywiście zwrócić uwagę na materiał, z którego są one wykonane, podobnie jak jest w przypadku listw przypodłogowych. Występują one praktycznie z tych samych materiałów, z których wykonuje się listwy będące uzupełnieniem podłogi. W przypadku sufitu ważne jest również rozeznanie pod względem tego, jak szeroka powinna być dana listwa. Jeśli pomieszczenie jest dość niskie, listwa nie może być zbyt szeroka, ponieważ wówczas to zaburzy układ całego pomieszczenia.
Poza tym taką listwę sufitową trzeba również rozsądnie dobrać do wyglądu całego mieszkania i jego wystroju. Jeśli jest ono bardzo klasyczne i pozbawione ozdobników, wówczas można pokusić się o bardziej zdobione listwy. Jeśli jednak w pomieszczeniu panuje przepych, dobrze by były one klasyczne.