Kompresory olejowe – na co zwracać uwagę przy wyborze?

Sprężarka zasilana olejem to narzędzie, bez którego wielu mechaników samochodowych oraz amatorów majsterkowania nie wyobraża sobie swojej pracy. Warto poznać specyfikę działania oraz najważniejsze parametry kompresorów, aby dowiedzieć się, jak wybrać najlepszy dla siebie model. Co jest kluczowe podczas zakupu tych urządzeń?

Parametry decydujące o użyteczności sprężarki

Chcąc kupić odpowiednie narzędzie, które w korzystny sposób wpłynie na realizowane zadania, warto dowiedzieć się, jakie kompresory olejowe są dostępne na rynku. Wśród najważniejszych kwestii wymienić należy:

  • pojemność zbiornika – niewielkie sprzęty mają 25 litrów, lecz objętość ta może wzrosnąć nawet do 500 litrów w urządzeniach do zastosowań specjalistycznych. Im większa pojemność, tym możliwa jest dłuższa, nieprzerwana praca urządzenia,
  • ciśnienie robocze – najczęściej spotyka się przedział ciśnienia pracy kompresorów, plasujący się w granicach od 8 do 15 barów. Jak można się domyślić, niższe wartości zarezerwowane są dla użytkowników amatorskich, którzy okazjonalnie potrzebują dopompować koło lub zasilić pistolet pneumatyczny podczas malowania powierzchni. Profesjonalne urządzenia cechują się wyższym ciśnieniem,
  • napięcie pracy – moc zasilania, jakiej wymaga kompresor do pracy jest równie ważna i decyduje o użyteczności produktu.

Z czego wynika wydajność kompresora olejowego?

Cecha ta determinowana jest objętością powietrza, jakie urządzenie jest w stanie dostarczyć w trakcie jednej minuty podczas działania określonego ciśnienia. Nie bez znaczenia dla wydajności kompresora olejowego jest też moc silnika. Warto starannie dobierać te narzędzia, aby podczas pracy nie zaskakiwały nagłe spadki ciśnienia, ograniczające wydajność sprzętu oraz zaburzające realizowane działania.

Głośność pracy – parametr, o którym nie można zapomnieć!

Generowany przez urządzenie hałas jest ważny, gdyż może znacznie utrudniać pracę oraz wywoływać rozdrażnienie i dyskomfort, jeśli trwa zbyt długo. Dlatego podczas wyboru kompresora, warto uwzględnić poziom emitowanych przez niego decybeli. Ma to szczególne znaczenie, jeśli sprzęt będzie wykorzystywany podczas wymagających zadań i będzie uruchomiony przez długi czas. Aby uniknąć nieprzyjemności związanych z nadmiernym hałasem, lepiej postawić na ciche kompresory olejowe.

Kompleksowa opieka serwisowa ma znaczenie

Kupując urządzenie, które ma być wykorzystywane podczas pracy, należy zwrócić szczególną uwagę na serwis dostępny w razie potencjalnej awarii. Renomowane sklepy zapewniają szybką reakcję, umożliwiając klientom skorzystanie z naprawy lub wymiany sprzętu na nowy. Jest to istotne zwłaszcza wtedy, gdy kompresor ma być podstawą realizowanych obowiązków. Wszelkie usterki stanowią przyczynę opóźnień w pracy, a co za tym idzie – mogą zaburzyć płynność finansową.

Biorąc pod uwagę wspomniane kwestie, można zaopatrzyć się w kompresor olejowy o doskonale dopasowanych parametrach – dzięki temu stanie się on skutecznym wsparciem w codziennych obowiązkach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *