Jakie drzwi wejściowe wybrać do mieszkania – prawe czy lewe?

Jesteś w trakcie budowy lub remontu domu i nie wiesz na jakie drzwi się zdecydować? W kwestii użytkowości są dwa kryteria – otwierane do środka lub na zewnątrz, oraz prawe i lewe. W poniższym artykule, spróbujemy pomóc podjąć Ci decyzję w kwestii wyposażenia Twojego miejsca zamieszkania.

W którą stronę powinny się otwierać drzwi wejściowe?

Wbrew pozorom, ta niepozorna różnica może mieć duży wpływ na komfort użytkowania. Przed wyborem sposobu otwierania drzwi, należy zwrócić uwagę na pewne warunki mieszkaniowe.

Drzwi otwierane do wewnątrz

Jeżeli zdecydujesz się na otwieranie drzwi do wnętrza domu, weź pod uwagę powierzchnię Twojego holu. Przy tym rozwiązaniu wymagana jest spora przestrzeń, tak by otwarte skrzydło drzwiowe nie tarasowało przejścia i nie utrudniało poruszania się. Do plusów tego rozwiązania należy to, że wówczas od zewnętrznej strony domu, nie musisz montować dużego podestu ani zadaszenia. W wielu domach drzwi otwierane do wewnątrz stanowią duże ułatwienie, w sytuacji kiedy spore opady śniegu powodują zasypanie wejścia.

Drzwi otwierane na zewnątrz

Jeżeli Twój przedpokój nie jest przestrzenny i otwarcie drzwi do środka koliduje z innymi drzwiami lub meblami – lepszym rozwiązaniem będą drzwi otwierane w przeciwną stronę. Pamiętaj, że wówczas należy zamontować nad drzwiami solidne zadaszenie, by śnieg czy deszcz nie wpadał do mieszkania podczas otwierania ich. Warto zainwestować również w spory podest przed wejściem, by w przypadku zasypania, możliwe było odgarnięcie śniegu. Minusem tego wariantu jest to, że przy dużych podmuchach wiatru, drzwi otworzymy bez problemu, lecz ich ponowne zamknięcie może być utrudnione

Kierunek otwierania drzwi

To również kwestia, która z pozoru wydaje się mało znacząca. Jednak w przypadku złego wyboru, może wpłynąć na funkcjonowanie drzwi. Dlatego i w tym wypadku warto zastanowić się, która opcja będzie lepsza dla Ciebie i Twojego domu.

Drzwi lewe

Z reguły uważa się, że drzwi lewe, czyli takie, w których zawias jest po lewej stronie (nie klamka), są lepszym rozwiązaniem. Większa część społeczeństwa jest praworęczna, dlatego takie drzwi będzie się wówczas wygodniej otwierało. Przed podjęciem decyzji, należy jednak zastanowić się, czy otwierając drzwi w tę stronę, nie uderzysz w inne meble. Jeżeli drzwi będą zbyt blisko szafy, lustra, lub grzejnika ryzykujesz takim rozwiązaniem uszkodzenie, zarówno samych drzwi jak i wymienionego wyposażenia.

Drzwi prawe

Zdecydowanie bardziej komfortowy wariant dla osób leworęcznych. Jednak, tak jak wyżej opisano, nie należy kierować się w tym wypadku tylko i wyłącznie tym kryterium. Drzwi powinny otwierać się tak, by w przypadku przeciągów nie uszkodzić mebli czy ściany.

Jeżeli jednak wciąż masz wątpliwości, które rozwiązanie będzie dla Ciebie korzystniejsze, możesz zasięgnąć porady firmy Bianex Wrocław. Fachowcy doradzą Ci oraz odpowiedzą na wszystkie nurtujące kwestie. Dzięki temu zyskasz pewność, że decyzja w kwestii drzwi wejściowych została słusznie podjęta.

źródło zdjęcia: freepik.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *