Jak dobrać moc kotła gazowego w zależności od potrzeb budynku?

Gazowy kocioł kondensacyjny to aktualnie jedno z najpopularniejszych i najbardziej ekonomicznych źródeł energii cieplnej dla budynków. Ogrzewanie i przygotowanie ciepłej wody użytkowej za pomocą kotła kondensacyjnego jest całkowicie bezobsługowe, czyste oraz komfortowe. Jednak jak dobrać moc kotła, aby spełnić zapotrzebowanie energetyczne budynku? Odpowiadają eksperci Vaillant.

Z tekstu dowiesz się:

  • czym różni się kocioł dwufunkcyjny od jednofunkcyjnego,
  • jaki typ kotła wybrać do budynku,
  • jak dobrać moc kotła gazowego.

Wymogi w nowoczesnym budownictwie, dążące do zwiększenia izolacyjności przegród zewnętrznych, sprawiają, że sezonowe zapotrzebowanie na energię w celu ogrzewania jest znacząco zredukowane. Dlatego też stosowanie urządzeń grzewczych o coraz niższej mocy jest możliwe, a nawet uzasadnione ekonomicznie (np. nowo wybudowany budynek o powierzchni 140 m2 może być wyposażony w urządzenie o mocy szczytowej nawet poniżej 7 kW).

Dzięki modulacji mocy nowoczesne kotły kondensacyjne pracują z wysoką sprawnością w określonym zakresie pomiędzy mocą minimalną a maksymalną w zależności od aktualnego zapotrzebowania budynku. Dlatego też przy doborze kotła gazowego w wielu sytuacjach większe znaczenie ma to, jaka jest wymagana moc do podgrzania c.w.u. niż do ogrzania budynku.

Jaka moc kotła gazowego? Wszystko zależy od rodzaju

Decydując się na wybór kotła gazowego, w pierwszej kolejności wybierz sposób przygotowania ciepłej wody użytkowej, który najlepiej sprawdzi się w Twoim budynku. Rozróżnia się tutaj 2 typy kotłów:

  • kotły dwufunkcyjne (np. Vaillant ecoTEC plus VCW) wyposażone w wymiennik płytowy, który podgrzewa wodę w sposób przepływowy;
  • kotły jednofunkcyjne (np. Vaillant ecoTEC plus VC), które przygotowują cwu w osobnym zasobniku.

Kocioł jednofunkcyjny czy dwufunkcyjny – jaką technologię wybrać?

Czynnikiem decydującym o wyborze technologii oraz mocy jest rodzaj oraz liczba punktów poboru ciepłej wody użytkowej. Idealnym rozwiązaniem do małych domów i mieszkań są kotły dwufunkcyjne. Ich główną zaletą jest mała ilość miejsca wymagana do instalacji urządzenia. Ilość ciepłej wody, jaką mogą dostarczyć te kotły na bieżąco, jest jednak uzależniona od maksymalnej mocy kotła. Kocioł o mocy 30 kW w jedną minutę jest w stanie podgrzać o 30oC około 14,5 litra ciepłej wody użytkowej. To wystarczająca ilość wody na jeden standardowy prysznic.

Przy większej liczbie jednocześnie działających punktów poboru kocioł dwufunkcyjny nie jest w stanie nadążyć z produkcją ciepłej wody. Dużym minusem jest również brak cyrkulacji ciepłej wody. Oznacza to, że punkty poboru c.w.u. powinny być umiejscowione jak najbliżej kotła dwufunkcyjnego, aby ciepła woda była dostępna jak najszybciej po odkręceniu kranu.

W domach jednorodzinnych oraz w sytuacji, gdy wymagany jest wysoki komfort poboru ciepłej wody, zaleca się instalację urządzenia jednofunkcyjnego z zasobnikiem. Przy doborze pojemności zasobnika należy wziąć pod uwagę liczbę oraz rodzaj punktów poboru. Warto pamiętać, że komfortowe wyposażenie łazienek (na przykład prysznic z deszczownicą) może wymagać zapotrzebowania nawet na ponad 30 litrów ciepłej wody na minutę. Podobna sytuacja ma miejsce w przypadku wanien o dużej pojemności. W takiej sytuacji pojemność zasobnika nie może być niższa niż pojemność wanny.

Na co zwrócić uwagę przy doborze mocy kotła gazowego kondensacyjnego?

Przy doborze kotła gazowego ważne jest to, aby miał on jak najszerszą zdolność do modulacji. Przykładem takiego urządzenia może być kocioł Vaillant ecoTEC exclusive. Niska moc minimalna pozwoli na oszczędną pracę urządzenia w ramach pokrycia zapotrzebowania na ciepło budynku. Z kolei górna granica mocy to gwarancja szybkiego przygotowania c.w.u.

Dla wspomnianego wcześniej budynku moc kotła dwufunkcyjnego powinna wynosić nie mniej niż 25–30 kW – tak czy inaczej byłoby to rozwiązanie niepolecane. Kocioł jednofunkcyjny w tym domu, ze względu na zmagazynowaną w zasobniku ciepłą wodę, może mieć moc nawet o połowę niższą.

Aby dowiedzieć się, jak dobrać moc kotła do powierzchni budynku, wejdź na stronę poradnika marki Vaillant.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *