Gdzie i jak nowych mieszkań poszukują kupujący w Polsce?

Mieszkania z rynku pierwotnego są najczęściej zlokalizowane na terenie nowoczesnych osiedli mieszkalnych, zwykle w niskich apartamentowcach, w których deweloperzy dają kupującym do wyboru mieszkania o różnej powierzchni. Gdzie takich lokali mieszkalnych szukać i czy rzeczywiście warto się na nie zdecydować?

Wady i zalety kupowania nowych mieszkań

Jeśli chodzi o nieużywane, nowe mieszkania od deweloperów, które są dopiero co wybudowane, to najczęściej potencjalni kupujący są przekonani o tym, że będą one droższe od mieszkań z drugiej ręki, ale wcale nie musi tak być. W wielu miastach, zwłaszcza dużych, mieszkania z rynku wtórnego są droższe, z uwagi na lokalizację. W centrum takich miast jak Bydgoszcz, Wrocław, Poznań czy Warszawa trudno jest znaleźć działkę, na której deweloper mógłby wybudować nowe osiedla mieszkalne. Dlatego znajdujące się tam mieszkania są unikalne, a więc i droższe, często nawet o 1-2 tys. zł za metr kwadratowy w porównaniu z mieszkaniami nowymi.

Zaletą mieszkań z rynku pierwotnego jest to, że nie są używane, ściany są proste, a wnętrza dają swobodną możliwość aranżacji. To ostatnie jednak czasem dla kupującego może być i wadą, ponieważ trudno znaleźć mieszkania w stanie deweloperskim, które będzie miało już pełne wyposażenie i gotowe dekoracje, do którego z miejsca można by się wprowadzić. Niedogodnością przy kupowaniu mieszkania nowego może być też i to, że występuje w ich przypadku dłuższy niż na rynku wtórnym czas oczekiwania na wprowadzenie się, ponieważ oddanie lokalu i jego wykończenie może trochę potrwać.

Gdzie szukać nowych mieszkań?

Jeśli już kupujący podejmuje decyzję o tym, aby kupić mieszkanie nowe, od dewelopera, to powinien poszukać ofert w pożądanej lokalizacji. Z „Badania preferencji i satysfakcji z zakupu mieszkania na rynku pierwotnym”, jakie zostało przeprowadzone przez Kantar TNS na zlecenie serwisu Otodom, wynika, że kupujący najczęściej poszukiwali ich w internecie – 60 proc. odwiedziło strony deweloperów, takie jak strona Red-co.net, jeśli chodzi o nowe mieszkania w Bydgoszczy. 47 proc. badanych odwiedziło portale ogłoszeniowe, gdzie również deweloperzy mogą ogłaszać się ze sprzedażą nowo wybudowanych mieszkań lub inwestycji, które dopiero znajdują się w budowie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *