Ile kosztuje wykop pod fundament?

Wykop pod fundament to kolejny etap robót ziemnych, tuż po usunięciu humusu, a także niwelacji terenu. Fundamenty są podstawą domu oraz gwarantują bezpieczeństwo użytkowników i długowieczność budynku. Dowiedz się ile kosztuje oraz jaki powinien być wykop pod fundament.

Fundament budynku

Fundament jest elementem konstrukcyjnym, osadzony w gruncie i wykonany zazwyczaj z betonu bądź żelbetu. To najniżej położona część ustroju nośnego budowli. Fundamenty powinny być wytrzymałe, gdyż na nich będzie opierała się cała konstrukcja domu. Prawidłowość wykonania fundamentów chroni przed nierównomiernym osiadaniem budynku oraz zawilgoceniem czy pęknięciami.

Wykopy pod fundamenty – jakie są rodzaje?

Wykopy pod fundamenty dzielimy ze względu na wymiar:

  • wykopy wąskoprzestrzenne – szerokość dna nie przekracza 1,5 metra,
  • wykopy szerokoprzestrzenne szerokość dna przekracza 1,5 metra.

Głębokość wykopu pod fundamenty

Głębokość wykopu pod fundamenty zależna jest od projektu budowlanego. Głębokość wykopu pod fundament zazwyczaj wynosi 120 cm, w sytuacji gdy dom budowany jest w gruntach sypkich oraz przepuszczalnych dla wody. Budynek usytuowany na gruntach gliniastych i ilastych powinien liczyć nawet 1,4 m głębokości.

Wytyczenie fundamentów

Aby prawidłowo wykonać wykop musimy wytyczyć fundamenty. Do takiego zadania niezbędny będzie geodeta. Wraz z obrysem budynku zaznacza rzędne najważniejszych punktów domu z całkowitą dokładnością.

Jakie można napotkać problemy z gruntem?

Podczas budowy domu możemy napotkać problemy takie jak:

  • słaby grunt (pod warstwą humusu zalega warstwa torfu czy też luźnego gruntu nasypowego; wyjściem z sytuacji jest wymiana gruntu),
  • zbyt wysoki poziom wody (zaleca się, aby wykop pozostawić płytszy o 10-20 cm bądź zainstalować pompę i obniżyć poziom z zwierciadła wody gruntowej).

Najlepszym rozwiązaniem przed rozpoczęciem budowy jest przeprowadzenie badania geotechnicznego gruntu, który wskaże wodno-gruntowe warunki posadowienia budynku.

Wykop pod fundament – realizacja i koszt

Usługę, jaką jest wykop pod fundament, przeprowadza firma zajmująca się robotami ziemnymi. Do wykopu pod fundamenty niezbędna jest maszyna budowlana- koparka gąsienicowa, której koszt wynosi około 160,00zł za godzinę pracy. Dzięki wynajęciu sprzętu budowlanego prace przeprowadzi w zaledwie kilka godzin. Jeśli budujesz dom i szukasz solidnej firmy do przeprowadzenia wykopu, zapoznaj się z ofertą Roboty Ziemne Szczucki z Grudziądza, która sprawnie i fachowo przeprowadzi usługę.

Np. budując dom o wymiarach 10 m x 10 m oraz głębokości wykopu 1,1 m cena za usługę wynosi około 20,00 zł/m3, czyli 2 200,00 zł (jeśli wykopany materiał pozostanie na działce). W przypadku wywozu materiału przez firmę musimy doliczyć około 1400,00 zł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *