Szukasz pomysłu na rentowny biznes? Pomyśl o stworzeniu farmy fotowoltaicznej. Wydaje Ci się, że założenie takiej farmy wymaga dużych środków finansowych? Poniekąd jest to prawdą, ale na szczęście istnieje możliwość wsparcia biznesu środkami z dofinansowania. Dzięki temu nie ma konieczności wykładania dużych środków na inwestycję. W jaki sposób można dostać dofinansowanie na farmę fotowoltaiczną? Wyjaśniamy!
Farma fotowoltaiczna: dofinansowanie z Unii Europejskiej
Chcesz zainwestować w farmę fotowoltaiczną, korzystając z dofinansowania? Korzystając z energii słonecznej zmniejszasz emisję gazów cieplarnianych i możesz dostać dofinansowanie z funduszy unijnych. Jesteś zainteresowany tematem? Zajrzyj na stronę FG ENERGY, ponieważ na ich stronie znajdziesz wiele przydatnych informacji na temat farm fotowoltaicznych. Znajdują się tam również informacje dotyczące dofinansowań, które można dostać na tego typu instalacje. Strona informacyjna opisująca czym jest i jak działa farma fotowoltaiczna, dostępna jest pod adresem: https://fgenergy.pl/dofinansowanie-farm-fotowoltaicznych-sposob-na-rentowny-biznes/.
Chcesz skorzystać z dotacji, która sprawi, że przy niewielkim nakładzie finansowym powstanie Twoja farma fotowoltaiczna? Dofinansowanie, które można dostać z Unii, z pewnością pomoże Ci rozwijać biznes. W tym miejscu warto jednak podkreślić, że liczba projektów unijnych może ulegać zmianie – część zaplanowanych inicjatyw może się nigdy nie doczekać realizacji, w zależności od powodzenia innych projektów.
Dotacje na farmy fotowoltaiczne
Jednym ze sposobów na wsparcie swojego biznesu jest skorzystanie z funduszy unijnych. Na szczęście nie jest to jedyna forma finansowania, z której można korzystać. Jedną z możliwości jest wzięcie kredytu na preferencyjnych warunkach. W tym miejscu należy nadmienić, że firmy, które mają projekt z wygraną aukcją OZE, szybciej mogą dostać kredyt niż firmy realizujące sprzedaż prądu w modelu PPA. Dlaczego? Pierwsze mają zapewniony rynek zbytu, co jest istotnym czynnikiem dla potencjalnego kredytodawcy.
Jakie jeszcze warunki powinna spełniać firma, która chce wziąć kredyt inwestycyjny na farmę fotowoltaiczną? Wysoka jakość urządzeń oraz montażu to jeden z najważniejszych czynników, które bank będzie brał pod uwagę, wydając decyzję o przyznaniu lub odmówieniu kredytu. Promesa koncesji oraz możliwość zabezpieczenia inwestycji za pomocą wkładu własnego są tak samo ważne. Kolejną alternatywą jest tzw. crowdfunding, czyli zbieranie drobnych wpłat od różnych inwestorów. Takimi inwestorami są zazwyczaj osoby fizyczne chcące zarobić na energii słonecznej. W Polsce działa firma ”Farmy fotowoltaiki,” która umożliwia sprawne działanie projektów crowdfundingowych. Warto przyjrzeć się jej ofercie.
Jak wygląda budowanie farmy fotowoltaicznej?
Rosnące wsparcie ze strony rządów oraz Unii Europejskiej sprawia, że liczba firm zajmujących się produkcją energii ze słońca rośnie. Zastanawiasz się, jakie kroki powinieneś podjąć, by założyć farmę fotowoltaiczną? Niewątpliwie pierwszym krokiem, który należy zrobić jest stworzenie dobrego biznesplanu oraz kosztorysu. Następnie trzeba kupić lub wydzierżawić grunt, na którym będzie można postawić panele.
Kolejnym krokiem powinno być przygotowanie projektu technicznego i wybranie technologii. Teraz możesz zająć się złożeniem wniosku o dofinansowanie. Kiedy już mamy zapewnioną dotację, możemy podpisać umowę sprzedaży zielonej energii z naszym odbiorcą lub końcowym dostawcą. Niezbędne jest też wybranie opiekuna albo wykonawcy. Kolejnym krokiem jest zbudowanie farmy. Ostatnim etapem inwestycji jest przetestowanie działania farmy i połączenie jej z siecią. Od tego momentu pozostaje już tylko czerpać zyski z farmy fotowoltaicznej.