Domek drewniany na zgłoszenie? O czym warto wiedzieć!

Pandemia to czas, gdy pracujemy zdalnie, a wielu z nas „utknęło” w bloku z uczącymi się online dziećmi. Kto tego doświadczył, wie na pewno doskonale, jak w takiej sytuacji „kurczy się” nasze mieszkanie. Jak, przebywając ze sobą 24h/na dobę zaczyna brakować miejsca na odpoczynek od codziennego gwaru. Dodatkowo niemal zerowe stopy procentowe spowodowały, że trzymanie oszczędności na kontach przestało się opłacać, a oprocentowanie kredytów jest najbardziej korzystne od lat. Dlatego coraz więcej osób inwestuje w działki budowlane lub rekreacyjne i zaczyna zastanawiać się nad własnym domem. Czy to domkiem letniskowym, gdzie będzie można wyjechać na weekend odpocząć, czy nawet niewielkim domem mieszkalnym, otoczonym ogródkiem, w którym można spędzić czas po pracy (albo nawet w trakcie pracy). Jak wybudować drewniany dom na zgłoszenie? O czym musimy pamiętać?

Domek do 35 metrów

Dom mieszkalny o powierzchni 35 m2? Wydaje się nierealne? A jednak ostatnio naprawdę wiele osób decyduje się na takie rozwiązanie. O popularności takiego metrażu świadczą liczne grupy na Facebooku i fora internetowe poświęcone temu tematowi.

Część osób decyduje się na takie rozwiązanie jako tymczasowe. Ze względu na znacznie mniejsze formalności i krótszy czas budowy oraz oczywiście korzystną cenę, stawiają na działce domek na zgłoszenie, w którym mieszkają do momentu ukończenia właściwego domu. Wówczas mniejszy domek może pełnić rolę domku dla gości.

Oczywiście to nie jedyne możliwe wykorzystanie domku do 35 m2. Taki mały dom z drewna świetnie sprawdzi się również jako miejsce na weekendowe i wakacyjne wypady. Działka nad jeziorem albo w górach, domek letniskowy i można w każdej wolnej chwili odetchnąć świeżym powietrzem i oderwać się od codziennych obowiązków.

Obie opcje są bardzo kuszące i co najważniejsze – atrakcyjne cenowo. Trzeba tylko pamiętać o kilku ważnych kwestiach m.in. złożeniu odpowiednich pism i spełnieniu określonych kryteriów. Jakich? Wyjaśnimy w dalszej części artykułu.

Czym różni się zgłoszenie od pozwolenia na budowę?

Oba pisma należy złożyć do właściwego miejscowo organu administracji architektoniczno-budowlanej. Najczęściej jest to starosta.

Dużą różnicą między zgłoszeniem a pozwoleniem są koszty związane z ich uzyskaniem. Pozwolenie na budowę wymaga m.in. pełnego projektu architektonicznego, mapy do celów projektowych i zatrudnienia kierownika budowy. W przypadku zgłoszenia wystarczy znacznie tańsza mapa do celów informacyjnych i uproszczony projekt, który często możemy tanio zakupić w Internecie lub otrzymać od producenta domów letniskowych czy mieszkalnych, od którego zamawiamy domek.

Ważną kwestią jest tutaj również czas oczekiwania. W przypadku pozwolenia właściwy organ na wydanie decyzji ma aż 65 dni, ale w przypadku niekompletności wniosku, czasem na decyzję trzeba czekać nawet parę miesięcy.

Złożenie zgłoszenia nakłada na nas natomiast tylko 21-dniowy czas oczekiwania. Jeżeli w tym czasie właściwy miejscowo organ nie złoży żadnego sprzeciwu, możemy stawiać domek.

Jakie kryteria powinien spełniać domek na zgłoszenie?

Aby możliwe było postawienie domku na zgłoszenie potrzebna jest nam odpowiednia działka. W przypadku domu mieszkalnego właściwa będzie działka budowlana, natomiast jeśli decydujemy się na domek letniskowy wskazane jest, aby działka usytuowana była na objętym miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego terenie zabudowy letniskowej bądź rekreacyjnej. Na powierzchni 500 metrów2 możemy postawić maksymalnie jeden domek do 35 m2 i powinien on być oddalony o min. 4 metry od granicy działki.

Powierzchnia zabudowy takiego domu na zgłoszenie, czy to jako domku rekreacyjnego czy domu całorocznego, powinna mieścić się w 35 metrach2. Domek powinien być nieruchomością parterową. Jego wysokość oraz czasami dodatkowe kryteria, takie jak kolor elewacji czy kształt dachu, uzależnione są od warunków zabudowy i miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Jeśli wyposażymy go w poddasze, nie powinno mieć ono charakteru użytkowego. Możemy natomiast powiększyć przestrzeń dzięki antresoli, która nie jest uznawana za osobną kondygnację.

Nasza przestrzeń życiowa może być większa bez dodatkowych formalności również dzięki tarasowi do 35 metrów2 oraz gankowi i oranżerii. Możemy również dobudować dwa z trzech obiektów takich jak: wiata, garaż czy budynek gospodarczy, oczywiście również o powierzchni do 35 metrów2.

Przyszli właściciele nieruchomości prześcigają się w pomysłach, jak postawić domek do 35 metrów2 na zgłoszenie oraz jak powiększyć jego powierzchnię bez łamania przepisów. My podpowiadamy, że w takiej sytuacji najlepiej skorzystać z usług doświadczonego producenta domów z drewna, który ma już za sobą tysiące podobnych realizacji i pomoże nam dostosować nasz dom do wymogów prawnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *