Ochrona przeciwpożarowa w nowym domu – o czym należy pamiętać?

Kupując nowy dom, ochrona przeciwpożarowa prawdopodobnie nie jest kwestią, na którą zwraca się największą uwagę. Cena, lokalizacja czy układ pomieszczeń są tymi aspektami, które mają wpływ na decyzję. Jednak to od stanu instalacji, użytych systemów ochronnych i opracowanego planu ucieczki w główniej mierze zależy bezpieczeństwo domowników. Co można zrobić, by było ono jak największe?

Pasywna ochrona przeciwpożarowa

Trzeba być świadomym wszelkich potencjalnych strukturalnych zagrożeń pożarowych, jakie mogą występować w nowym domu. Ogień może powstać od starego okablowania, uszkodzonych urządzeń lub luźnej izolacji na poddaszu. Wszystkie te problemy powinny być zniwelowane przed przeprowadzką i nie można ich bagatelizować.

Budując dom, warto również wykorzystać nowoczesne systemy pasywnej ochrony przeciwpożarowej. Zaliczają się do nich płyty, farby i szyby ogniochronne. Więcej o tych rozwiązaniach można przeczytać na stronie https://www.promattop.pl/.

Alarmy i czujniki

Instalowanie w domu podstawowej ochrony przeciwpożarowej staje się coraz popularniejsze w Polsce. Nowe budynki są przystosowane do tego, by zamontować w nich niezbędne alarmy i czujniki dymu. Powinny być one ulokowane na każdym poziomie, szczególnie w miejscach, które są narażone na wybuch pożaru. Trzeba też pamiętać o tym, by regularnie je sprawdzać i wymieniać baterie, jeśli nie są podłączone do sieci.

Plan ewakuacyjny

Gdy w domu pojawi się ogień, mieszkańcy mają mniej niż dwie minuty, by z niego uciec, jeśli w budynku nie ma pasywnych i aktywnych systemów ochrony przeciwpożarowej. Dlatego tak ważne jest, aby wszyscy w rodzinie wiedzieli, jak się zachować, gdy wybuchnie pożar. Dobrą praktyką jest przygotowanie niezbędnych przedmiotów w jednej torbie, którą w razie niebezpieczeństwa będzie można szybko odnaleźć i wziąć ze sobą. Powinno się w niej umieścić np. dokumenty, zapasowe kluczyki do samochodu czy komplet ubrań.

Konieczne jest również wyznaczenie miejsca spotkania. Może być to dom sąsiada lub plac przy skrzynce pocztowej. Dzięki temu pomimo paniki można zauważyć, czy wszystkim domownikom udało się bezpiecznie uciec z płonącego budynku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *