Jak urządzić pokój w stylu indyjskim?

Aranżacja pomieszczenia w stylu orientalnym charakteryzuje się intensywnością kolorów, bogactwem wzorów oraz ogólnie pojętym przepychem. Czy od dłuższego czasu marzysz o tym, żeby w swoim pokoju lub sypialni poczuć się jak w Indiach? Nie do końca wiesz, jakie meble zgodne są z nurtem Dalekiego Wschodu? Chcesz dowiedzieć się, jak własnoręcznie wykonać ramki na zdjęcia w stylu indyjskim? Podpowiadamy!

Styl orientalny, a kolory ścian

Niezależnie od tego, czy dokonujesz metamorfozy całego mieszkania, czy skupiasz się tylko na przearanżowaniu jednego pokoju, najpierw odpowiedz sobie na pytanie: „Jakie kolory ścian najbardziej mi odpowiadają?” Dobór barw znacząco będzie wpływał na Twój nastrój. We wnętrzu rodem z Dalekiego Wschodu możesz postawić na bardziej stonowane połączenie kolorów np. turkus z fioletem lub bardziej odważną kompilację różu, pomarańczy i szmaragdowej zieleni. Jeśli taka kompozycja wydaje Ci się zbyt przytłaczająca, głęboko nasycone kolory możesz skontrastować z chłodnymi odcieniami.

Fantastycznym rozwiązaniem, które podkreśli orientalny charakter wnętrza, jest pokrycie ścian farbą i tapetą. W sklepach budowlanych spotkać można coraz więcej tapet ściennych z pięknymi, geometrycznymi wzorami w stylu mandala. Alternatywą są fototapety tematycznie związane z hinduską kulturą lub fantazyjne gobeliny, które możesz zawiesić na ścianie. Przykładowo, jeśli podjąłeś się aranżacji swojej sypialni, tapetą pokryj tylko tę ścianę, pod którą stoi łóżko. Na trzech pozostałych wykorzystaj dwa różne odcienie farby, które będą nawiązywać do tapety pod względem kolorystycznym.

Meble w pokoju à la orient

Meble we wnętrzu utrzymanym w stylu orientalnym powinny być skrupulatnie dobrane. Wykonane z drewna wysokiej jakości będą Ci służyć przez długie lata. To, co w tym nurcie od razu rzuca się w oczy, to misterne, ręczne rzeźbienia mebli, ich postarzane powierzchnie i złote zdobienia. Wspaniale sprawdzają się tu zatem kolonialne wyroby stolarskie, które w dużej mierze produkowane są z litego drewna mango o pięknym usłojeniu. To sprawia, że szafki, komody, stoły wyglądają ponadczasowo. W razie wprowadzania na przestrzeni lat kolejnych zmian we wnętrzu wciąż będą dobrze współgrać z inną aranżacją.

Pokój w stylu indyjskim – nie zapomnij o tych dodatkach!

Magia orientu opiera się na dużej ilości dekoracji i dodatków. Drewniane słonie, posążki hinduskich bogów, pozłacane ramki na zdjęcia, fajki wodne, baldachimy z przezroczystego materiału zdobionego cekinami, ręcznie wyszywane makatki, obrazy na ścianę przedstawiające bohaterów legend indyjskich to tylko początek długiej listy. Co więcej, niektóre elementy możesz wykonać własnoręcznie. Przykładem są wspomniane ramki na zdjęcia z oferty Decorantes.pl. Wystarczy, że na drewnianym obrzeżu przykleisz cekiny i drobne, kolorowe koraliki, a następnie pokryjesz je bezbarwnym lakierem. Pamiętaj, w orientalnym wnętrzu liczy się dbałość o każdy detal!

Przeniesienie egzotycznego klimatu Indii do Twojego domu wcale nie jest trudne. Musisz jedynie pamiętać o kilku regułach i cechach charakterystycznych orientalnego nurtu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *