Jak dbać o blaszane domki ogrodowe?

Domki ogrodowe wiele prywatnych osób ocenia jako najważniejszy element architektury ogrodowej. Fakt ten nie powinien dziwić – można w nich schować narzędzia, zabezpieczyć je przed kradzieżą oraz zniszczeniem przez niekorzystne warunki atmosferyczne, a także uatrakcyjnić swoją przydomową przestrzeń. Nie wystarczy go jednak tylko kupić – należy także zminimalizować ryzyko powstania jego usterki. Dowiedz się, jak dbać o blaszane domki ogrodowe i co stosować, aby zachować ich stylistykę na jak najdłuższy czas.

Czym są blaszane domki ogrodowe?

Blaszane domki ogrodowe są, jak sama nazwa wskazuje, przeznaczone do montażu w swoim własnym ogrodzie. Konstrukcja opiera się tylko na kilku podstawowych elementach – jest to między innymi dach, boczne ściany, drzwi – jednoskrzydłowe lub dwuskrzydłowe – oraz okna w przypadku modeli nieco bardziej zaawansowanych technologicznie. Solidna budowa, na którą składa się głównie zimnogięty kątownik wzmocniony profilem zamkniętym, jest stabilna i cechuje się bardzo dużą wytrzymałością.

Obiekty te mają całe mnóstwo zastosowań, dzięki którym są wybierane przez prywatnych inwestorów coraz częściej. Fakt ten nie wynika z niczego, a z wielu realnych zalet, które dla niektórych ogrodników mają wprost ogromne znaczenie. Przede wszystkim pozwalają na uporządkowanie sprzętu ogrodowego w taki sposób, aby ułatwić sobie proces poszukiwania tego odpowiedniego – nic tak nie spowalnia pracy, jak brak możliwości znalezienia np. odpowiedniego szpadla, miotły, grabek czy motyki.

Ponadto blaszane domki ogrodowe stanowią doskonały sposób ochrony swoich cennych narzędzi przed ich kradzieżą. Mimo że same domki nie mają funkcji antywłamaniowej, to chociaż ukrywają sprzęt przed złodziejami, w efekcie czego znacznie spada ryzyko ich przywłaszczenia. 

Domki ogrodowe blaszane – jak wybrać odpowiedni model?

Sięgając po blaszaki ogrodowe, warto przede wszystkim ocenić swoje potrzeby i dokładnie przeanalizować to, jaki wariant okaże się odpowiedni. Liczy się przede wszystkim jego wielkość. Mogłoby się wydawać, że im większy, tym lepszy. Praktyka pokazuje jednak, że bywa zgoła odwrotnie, szczególnie na małych działkach, w których duży blaszak mógłby stanowić duży kłopot w kwestii np. ilości wolnej przestrzeni dookoła. Warto w pewnym stopniu wypośrodkować swoje oczekiwania i wybrać model, który nie będzie przeszkadzał domownikom, lecz zapewni odpowiednią ilość miejsca do przechowywania.

Wybierz także model dobrze dopasowany do stylistyki swojej przestrzeni przydomowej. Szczególnie dużą popularnością cieszą się modele z blachy drewnopodobnej, które doskonale komponuje się z drewnianymi elementami przydomowej architektury.

Co zrobić, aby domki blaszane wyglądały dobrze jak najdłużej?

Domki blaszane mają to do siebie, że siłą rzeczy stoją na zewnątrz w praktyce przez cały czas – zarówno w trakcie upalnego lata, kiedy padają na niego promienie słoneczne oraz ultrafioletowego, jak i zimie, kiedy to z kolei jest narażony na mrozy oraz opady śniegu. To oznacza, że domki ogrodowe blaszane są narażone na wszystkie niekorzystne warunki atmosferyczne, tym samym warto o nie zadbać.

Do czyszczenia blachy wystarczy tak naprawdę sama ściereczka lub duża gąbka nasączona wodą – blacha nie chłonie zanieczyszczeń, płynów i zabrudzeń stałych, dzięki czemu usunięcie z jej powierzchni lekkich zabrudzeń jest prostym i szybkim procesem. Wystarczy rozwodnić brud, w tym błoto czy osad z opadów deszczu, po czym zetrzeć go.

Nie warto sięgać po specyfiki o intensywnym, lecz niesprawdzonym działaniu – mogą stworzyć na powierzchni blachy pewne wybarwienia, jak i uszkodzić zewnętrzną strukturę, w tym np. malowanie czy ocynk. Jeśli jednak zachodzi potrzeba użycia specjalistycznego środka, warto sprawdzić jego działanie na niewidocznym skrawku blachy, najlepiej w niewidocznym miejscu. 

Warto po użyciu preparatu sfotografować miejsce aparatem lub smartfonem, po czym zrobić kolejne zdjęcie już po wyschnięciu. Czasami obiektywy widzą nieco więcej, niż ludzkie oko. Oceń także strukturę pod kątem, najlepiej pod światło, w poszukiwaniu np. niewielkich zmatowień.

Czy blaszaki ogrodowe są trwałe?

Zdecydowanie tak – nowoczesne blaszane domki ogrodowe można uznać za obiekty niezwykle wytrzymałe i trwałe, które powinny przetrwać w niezmienionym stanie przez wiele lat po ich zakupie. Fundamentem jest jednak wybór odpowiedniego modelu, a przede wszystkim producenta, gdyż to od niego, od zaawansowania technicznego linii produkcyjnej oraz od rodzaju materiałów użytych do produkcji zależy trwałość gotowego wyrobu. 

Domki ogrodowe blaszane powinny być na bieżąco i regularnie czyszczone – liczy się to, aby jak najszybciej usuwać zabrudzenia o żrącym charakterze, np. olej, smar czy ptasie odchody, które to mogą zniszczyć każdą powłokę lakierniczą i to w naprawdę krótkim czasie. Blaszane domki ogrodowe są zatem łatwe w utrzymaniu i wysoce wygodne w codziennym użytkowaniu, lecz wiele zależy od samego użytkownika. Producent, dbając o zastosowanie wytrzymałych tworzyw to sam początek – stan wizualny i techniczny domku zależy jednak już wyłącznie od użytkownika.

Partnerem artykułu jest strona blaszaki.com.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *