Czy ceny działek spadną?

Niestabilna sytuacja na świecie wpłynęła również na rynek nieruchomości. Co prawda, pandemia nie spowodowała większych zmian, jeśli chodzi o ceny za działki inwestycyjne, jednak w dłuższej perspektywie widać stały trend wzrostowy. Wiąże się to z kilkoma czynnikami, do których należy między innymi rosnący popyt, ograniczone możliwości deweloperów, a także inflacja. Czy w przyszłości możemy jednak liczyć na spadek cen?

Chętnych coraz więcej, nieruchomości coraz mniej

Od kilku lat zauważalny jest rosnący popyt na nieruchomości. Zarówno inwestorzy, jak i odbiorcy prywatni poszukują działek budowlanych i mieszkań, nie tylko zlokalizowanych w ścisłym centrum. Wielu decyduje się na opuszczenie ruchliwego miasta i zakup nieruchomości w jego pobliżu. Choć pandemia mogła zdestabilizować niektóre rynki pracy, wciąż są inwestorzy, którzy planują rozwój nowej działalności. Do tego potrzeba jednak odpowiedniej przestrzeni.

Niestety, podaż jest za niska, by zaspokoić rynek. Już teraz zauważalne są spore dysproporcje między ilością ofert deweloperskich w zależności od regionu kraju. Zazwyczaj po wschodniej stronie dużo łatwiej znaleźć działki inwestycyjne. Problemy pojawiają się wokół większych aglomeracji, gdzie brakuje propozycji nieruchomości. A są to miejsca, w których inwestorzy znacznie częściej upatrują swojej szansy rozwoju biznesu.

Jak ceny działek kształtują się obecnie?

Koszty zakupu metra kwadratowego działki są bardzo zróżnicowane. Najwięcej za nieruchomość trzeba zapłacić w stolicy – średnia cena oscyluje tutaj w granicach 450-650 zł za metr, choć im dalej od centrum tym stawka staje się niższa. W dalszej kolejności pod względem ceny plasuje się działka inwestycyjna w Krakowie i Wrocławiu – tutaj trzeba wydać około 200-400 zł/metr kwadratowy.

Na wysokim poziomie kształtują się również ceny działek pod inwestycje mieszkaniowe. W dobrze skomunikowanych obszarach inwestor musi zapłacić nawet do kilkunastu tysięcy zł za metr kwadratowy. Najdrożej – ponownie – jest w centrum Warszawy, choć już w zewnętrznych dzielnicach miasta występuje znaczna obniżka cen. Tutaj grunty można nabyć nawet po 2-3 tys. zł za metr.

Czy ceny działek spadną?

W teorii zawsze może wystąpić taki scenariusz, jednak jest to mało prawdopodobne. Od kilku lat koszty zakupu działek i budynków inwestycyjnych utrzymują się na wysokim poziomie z trendem wzrostowym. Nie przeszkodziła temu nawet pandemia i związana z nią destabilizacja niektórych gałęzi rynku.

Działka inwestycyjna może stać się doskonałą formą ulokowania kapitału, toteż grunt chętnie znajduje nabywców, pomimo wysokich cen. Szczególnie cenne są nieruchomości położone w pobliżu aglomeracji miejskich – dają one bowiem szereg możliwości rozwoju. Wysoka cena wynika również z dodatkowych kosztów utrzymania i sprzedaży działki – nieruchomości stale obejmowane są nowymi podatkami.

Inwestycja w działki – czy to się opłaca?


Biorąc pod uwagę wskaźniki i prognozy na przyszłość, z pewnością jest do doskonała lokata środków. Nieruchomości inwestycyjne mogą stać się również miejscem rozwoju przedsiębiorstwa lub stanowić dobry magazyn. Odpowiednio usytuowana działka z pewnością przyniesie korzyści, jednak warto inwestycję realizować świadomie.

Osoby z mniejszym doświadczeniem, nie powinny samodzielnie wybierać gruntów. Dobrze jest skorzystać ze wsparcia, które może zaoferować również nasza firma! Choć większość ludzi kojarzy Orange Polska z usługami telekomunikacyjnymi, warto wiedzieć, że posiadamy też wiele działek inwestycyjnych na sprzedaż. Poznaj naszą ofertę na: https://www.nieruchomosci.orange.pl/.

Skąd mamy nieruchomości? W większości są to budynki i działki, które dawniej stanowiły lokalne stacje usług telekomunikacyjnych. Dziś nie potrzeba tylu obiektów do obsługi sieci, przez co udostępniamy działki i nieruchomości na wynajem. To jednak nie wszystko…

Oferujemy też wsparcie na każdym etapie doboru nieruchomości. Nasi specjaliści chętnie podpowiedzą, jak przebiega zakup działek, czym kierować się szukając takich nieruchomości. A po wyborze odpowiadającej działki, nasi doradcy przeprowadzą przez cały proces zakupu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *