Co to są wiązary dachowe – ceny, zalety i wady?

Budowa domu z pewnością jest niezwykle wymagająca i pełna wyzwań. Co więcej, zwykle jest to mocno kosztowna inwestycja, a co za tym idzie, rozważamy dokładnie wszystkie aspekty, które są z nią związane. Niemniej jednak doskonale wiemy, że materiały wykorzystane do budowy domu muszą cechować się najwyższą jakością, a mimo wszystko chcemy w pewnym sensie nie przekraczać założonego budżetu. Co ciekawe, największą inwestycją zwykle jest dach. Wynika to z faktu elementów, które potrzebne są do jego budowy, a także skomplikowanej konstrukcji. Niemniej jednak warto zainteresować się wiązarami dachowymi. Co trzeba o nich wiedzieć?

Wiązary dachowe- czym one właściwie są?

Wiązary dachowe choć tak naprawdę w budownictwie mieszkalnym wykorzystywane są już od dość długiego czasu, to jednak w naszym kraju pojawiły się dość niedawno, jako jeden z elementów konstrukcyjnych dachów. Okazuje się, że są one niezwykle funkcjonalnym i dość ekonomicznym rozwiązaniem. Co więcej spełniają świetnie rolę praktyczną, gdyż mają możliwości przeniesienia bezpośredniego ciężaru więźby dachowej, pokrycia dachowego, a także ewentualnych dodatkowych obciążeń. Co ciekawe, w zależności od rodzaju budownictwa mogą być one stalowe lub wykonane z drewna. Warto zaznaczyć, że w naszym kraju wiązary dachowe dopiero co zyskują sobie znacznie większą popularność. Wynika to z faktu, że dawniej wykonanie bezpiecznego dachu z ich pomocą było niezwykle wymagające i nieliczne ekipy fachowców mogły się tego rzeczywiście podjąć.

Obecnie jednak wykorzystuje się głównie elementy prefabrykowane, czyli zrobione w sposób fabryczny, a to sprawia, że konstrukcja z wiązarów dachowych jest niezwykle szybka i prosta w wykonaniu. Obecnie to właśnie wiązary dachowe stosuje się w zakresie budowy dachu w naszym kraju. Wiązary dachowe wytwarzane są w fabryce, a następnie transportowane są na budowę. Dzięki temu, że są one elementami gotowymi, budowa dachu staje się o wiele szybsza i łatwiejsza, a to z kolei przyspiesza całość prac związanych z budową domu

Ile będziemy musieli zapłacić za wiązary dachowe?

Wspomniane już zostało, że wiązary dachowe są dość przystępne finansowo w porównaniu do innych materiałów niezbędnych do budowy dachu.Oczywiście wiele zależy od tego jaka ma być sama wielkość dachu, a także z jakiego rodzaju drewna więźba dachowa ma zostać wykonana wraz z jej elementami dodatkowymi. Warto dla przykładu podać, że dach o powierzchni około 200 metrów kwadratowych będzie kosztował od 8 do 10 tysięcy złotych. Z kolei sama robocizna, czyli koszt ekipy będzie wynosił około 3 tysiące złotych. Problematyczny i kosztowny może okazać się jednak dźwig niezbędny do transportu.

Jakie wady oraz zalety mają wiązary dachowe?

Wiązary dachowe z całą pewnością mają wiele zalet. Do największych z nich możemy zaliczyć to, że ich montaż jest po prostu szybki, a każdy element oraz parametry drewna zwykle cechują się najwyższą jakością. Warto również zwrócić uwagę na fakt, że wiązary dachowe dają praktycznie nieograniczone możliwości konstrukcyjne i z ich pomocą można realizować najbardziej fantazyjne i nietypowe projekty. Co więcej są one dość uniwersalnym elementem i mogą przyjmować przeróżne kształty. Niemniej jednak wiązary dachowe mają również kilka wad. Okazuje się, że ich transport oraz załadunek i rozładunek może być dość problematyczny. Co więcej wiele osób wskazuje na to, że do ich bezpiecznego i efektywnego przetransportowania konieczny jest dźwig. Niestety jego wynajęcie zwykle jest dość kosztowną usługą, a to z kolei znacznie zawyża koszty całej inwestycji. Wobec tego, do całkowitej ceny produkcji wiązarów i ich montażu, niezbędne staje się również doliczenie kosztów wynajmu dźwigu.

Wiązary dachowe są coraz częściej stosowane w polskim budownictwie mieszkaniowym. Coraz bardziej są doceniane ich niekwestionowane zalety, w tym także i szybkość realizacji projektu z wiązarami w roli głównej. Niemniej jednak wynajem dźwigu do przetransportowania gotowej konstrukcji zwykle jest ich największą wadą.

Partnerem artykułu jest producent wiązarów dachowych – firma Kasmo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *