Zobacz parkiet, który można kłaść nawet na ogrzewanie podłogowe

Rosnąca popularność nowoczesnych rozwiązań w zakresie wykończenia wnętrz i komfortu ich użytkowania wymusza na producentach podłóg opracowywanie innowacyjnych, przełomowych technologii i produktów. Ogrzewanie podłogowe jeszcze niedawno było uważane za całkowicie niekompatybilne z podłogą wykonaną w 100% z naturalnego drewna, a w szczególności z parkietem. Głównym powodem była oczywiście wysoka podatność drewna na zmiany temperatury i wilgotności powietrza.

Odkąd jednak do handlu trafiły parkiety dwuwarstwowe, sytuacja uległa znaczącej zmianie. Ogrzewanie podłogowe, jeszcze do niedawna kojarzone wyłącznie z posadzkami kamiennymi i ceramicznymi, zaczęło coraz częściej być wybierane także przez osoby wykańczające swe mieszkania i domy w drewnie. Specyfika konstrukcji warstwowych desek podłogowych, przekładająca się na liczne korzyści dla użytkowników ułożonych z nich podłóg, a także atrakcyjna cena to najważniejsze powody rosnącej popularności parkietów z desek warstwowych.

Parkiet dwuwarstwowy – wytrzymały i uniwersalny

Pod względem technicznym parkiet dwuwarstwowy to połączenie warstwy szlachetnego drewna z podkładem wykonanym z gatunków mniej szlachetnych (liściastych lub iglastych). Dzięki specyficznej technice łączenia, polegającej na sklejeniu ze sobą warstw w taki sposób, by słoje z obu warstw były ułożone prostopadle do siebie, deska warstwowa nie odkształca się i nie reaguje na zmiany temperatury oraz wilgotności tak, jak ma to miejsce w przypadku zwykłych deszczułek albo desek.

Ze względu na możliwość układania na ogrzewaniu podłogowym parkiety dwuwarstwowe nadają się do zastosowania w praktycznie każdym pomieszczeniu, jednak szczególnie dobrze sprawdzą się w salonach, pokojach dziecięcych czy sypialniach. Dodatkowym atutem takiej posadzki jest fakt, iż jest ona ciepła nawet poza sezonem grzewczym – to cecha charakterystyczna naturalnego drewna.

Jakie wykończenie dla parkietu dwuwarstwowego?

Istotną cechą odróżniającą parkiet dwuwarstwowy od parkietu tradycyjnego jest to, że można z niego korzystać bezpośrednio po zakończeniu układania. Nie są potrzebne żadne czasochłonne prace wykończeniowe – deski warstwowe są wykańczane przez producenta, a układanie posadzki z nich jest łatwe i szybkie.

Co istotne, dostępnych jest wiele różnych rodzajów wykończenia powierzchni desek parkietowych, zarówno pod względem wybarwienia, sposobu zabezpieczenia czy faktury wierzchniej warstwy.

Deski warstwowe mogą być zarówno lakierowane, jak i olejowane – wybór konkretnego typu zabezpieczenia zależy od kupującego. Większość producentów nakłada co najmniej kilka warstw powłok, a każda z nich jest utwardzana za pomocą promieniowania ultrafioletowego. Dzięki temu powierzchnia ułożonej podłogi jest znacznie odporniejsza na zarysowania i uszkodzenia mechaniczne niż tradycyjnie polakierowany czy olejowany standardowy parkiet.

Dodatkową zaletą takiego rozwiązania jest możliwość miejscowego naprawienia parkietu, gdy zostanie uszkodzony – np. poprzez wymianę pojedynczej deski bez konieczności usuwania powłoki zabezpieczającej. To kolejna przewaga parkietu dwuwarstwowego nad tradycyjnym, wykonanym z litego drewna.

Kaczkan – deski warstwowe z Polski

Pośród rodzimych producentów parkietów dwuwarstwowych wyróżnia się marka Kaczkan, która od wielu lat konsekwentnie inwestuje zarówno w infrastrukturę, jak i know-how w zakresie produkcji najwyższej klasy parkietów warstwowych. Dzięki doświadczonej kadrze oraz nowoczesnym liniom produkcyjnym deski warstwowe Kaczkan charakteryzują się doskonałym, precyzyjnym wykonaniem oraz niepowtarzalnym wyglądem.

Walory estetyczne parkietów Kaczkan są także wynikiem wykorzystania wyjątkowego materiału – szlachetnego polskiego dębu. Wierzchnia warstwa użytkowa jest wykonana właśnie z dębiny i ma od 4 do 6 mm grubości, co oznacza, że raz ułożony parkiet dwuwarstwowy z klepek marki Kaczkan będzie można użytkować przez wiele kolejnych lat i odnawiać jego powierzchnię co najmniej kilka razy, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Szeroki wybór wybarwień (od bardzo jasnych aż po głębokie brązy i czernie), rodzajów wykończeń (np. szczotkowanie, fazowanie czy wędzenie) oraz usłojenia (od regularnych po dowolne) to gwarancja możliwości dobrania parkietu do własnych preferencji i typu aranżacji wnętrza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *