Zalety przeprowadzki z miasta do mniejszej miejscowości

Od czasu transformacji ustrojowej w 1989 przyjęło się, że ludzie przeprowadzają się do dużych miast. Te trendy uległy jednak zmianie — Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, wskaźnik urbanizacji (udział ludności miejskiej w całej populacji Polski) spadł z 61,3% (2006 r.) do 60,2% (2016 r.). Znaczy to, że miastom w Polsce ubyło przez 10 lat ponad ćwierć miliona mieszkańców. Polska nie jest w tym przypadku odosobniona, kontrurbanizacja to przewodni trend w większości wysoko rozwiniętych państw. Jakie są tego przyczyny? dlaczego ludzie wybierają małe miejscowości?

Mniej czasu w korkach, więcej czasu dla siebie

Sondaże potwierdzają, godziny w korkach, czy w środkach komunikacji miejskiej mają fatalny wpływ na nasze samopoczucie i zdrowie. Nawet jeśli mówimy o osobach, które mieszkają i pracują w jednym mieście, dojazd do pracy w większym mieście jest niewątpliwie bardziej problematyczny od pracy w mniejszej miejscowości i nie tylko. W przypadku pracy na obrzeżach większego miasta również łatwiej o dojazd z pobliskiej miejscowości podmiejskiej niż z drugiego końca miasta, ale przecież nie tylko pracą człowiek żyje – w mniejszych miejscowościach dojazd do najbliższego supermarketu, szkoły, czy parku jest po prostu łatwiejszy i nie wymaga stania w korkach i problematycznego szukania miejsc parkingowych. Dzięki tym na pozór małym oszczędnością czasu, ludzie żyjący w mniejszych miejscowościach mają więcej czasu dla siebie, Co pozytywnie wpływa na ich ogólny poziom stresu.

Zbawienny wpływ na zdrowie

Wszędzie słyszymy o wszechobecnym w miastach smogu, ale w kontekście porównywania mniejszych i większych miejscowości jest to punkt nie do pominięcia. Bez względu na to, czy jesteśmy tym zainteresowani, czy nie, lepsza jakość powietrza ma pozytywny wpływ na nasze zdrowie. Ponadto mniejsze miejscowości są bardziej przyjaznym miejscem do aktywnego przemieszczania się. Dzięki mniejszym tłokom i lepszej jakości powietrza, w pogodne dni czujemy się o wiele bardziej skorzy do wskoczenia na rower czy pójścia na spacer na zakupy.

Niższe ceny

Tej zalety życia w mniejszych miastach nie trzeba nikomu tłumaczyć. Bez względu na to, czy mówimy tutaj o zakupie nieruchomości, czy o wynajmie mieszkania, W mniejszych miejscowościach niewątpliwie zapłacimy mniej za mieszkanie o tym samym standardzie co w większym mieście. Porównując nieruchomości o tej samej cenie natomiast, w mniejszym mieście za tą samą kwotę możemy sobie pozwolić na nieruchomość o większym standardzie i metrażu niż za tą kwotę w większym mieście. Te ceny nie odbijają się tylko na kupnie nieruchomości. Utrzymanie sklepów spożywczych na przykład dzięki niższym cenom najmu lokalu mniej kosztuje, dzięki czemu jest w nich po prostu taniej.

Szukasz mieszkania w mniejszym mieście w okolicach Trójmiasta? Sprawdź ofertę mieszkań Orlex w Rumii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *