Ubrania robocze – czym powinny się charakteryzować?

Ubrania robocze jak sama nazwa wskazuje, wykorzystywane są w pracy i mają ochraniać pracownika przed czynnikami, które nie stanowią zagrożenia dla zdrowia. Dzięki temu pracownik nie musi niszczyć prywatnej odzieży i ma prawo do używania ubrań dostarczonych mu przez pracodawcę.

Odzież robocza ma nie tylko funkcje ochronne, ale także reklamowe i może być jednym z czynników budujących pozytywny wizerunek firmy.

Zastosowanie odzieży roboczej

Ubrania robocze są przeznaczone dla pracowników, którzy przy wykonywanych czynnościach mają styczność z substancjami mogącymi zabrudzić prywatną odzież lub kiedy zmiana odzieży ma przyczyniać się do uzyskania czystości produktu. Odzieżą roboczą są także elementy stroju, które mają budować wizerunek firmy i służą do akcji promocyjnej. Do odzieży o charakterze roboczym należą polary, podkoszulki, czapki, rękawice, kamizelki odblaskowe czy buty robocze. Wśród odzieży wykorzystywanej w pracy warto wymienić również jednorazowe elementy stroju, która wyróżnia się krótkim stosowaniem. Warto pokreślić, że odzież robocza nie jest tym samym co odzież BHP, czyli ochronna.

Materiały, z których wykonuje się odzież roboczą

Ubrania robocze najczęściej wykonuje się z naturalnych materiałów, które są przepuszczalne oraz wykazują wysoką odporność na uszkodzenia mechaniczne, oraz częste pranie. W miejscach narażonych na uszkodzenia mogą posiadać dodatkowy szew lub specjalne wzmocnienie. Dzięki temu odzież jest wytrzymała i zapewnia możliwość użytkowania ubrania roboczego przez dłuższy czas. Odzież tego typu powinna być wyposażone w kieszenie czy przegródki, które ułatwią pracę i okażą się funkcjonalne. Oczywiście fason, sposób szycia czy dobór konkretnego materiału powinien zależeć od przeznaczenia odzieży.

Ubrania wykorzystywane w pracy najczęściej wykonuje się z bawełny zawierającej domieszki sztucznych materiałów, a także z flaneli, ortalionu, polaru czy płótna. Komfort noszenia odzieży zależy w dużej mierze od sposobu jej szycia oraz od gramatury użytego materiału. Dobrze, jeśli pracodawca zapewnia pracownikowi wersję letnią oraz zimową odzieży. W pomieszczeniach klimatyzowanych, w których nie ma sezonowych zmian temperatur, wystarczy odzież uniwersalna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *