Kiedy i jak sadzić żurawki?

Uprawa Żurawek nie wymaga dużo pracy. Posadzone w odpowiednim miejscu rosną okazale i cieszą nasze oko ślicznymi liśćmi i drobnymi kwiatami o pastelowych kolorach.

Bogactwo odmian żurawek

Żurawki to bardzo uniwersalne rośliny. Nadają się do praktycznie każdego ogrodu i są to jedne z najciekawszych roślin o ozdobnych liściach. Wyhodowano naprawdę ogromną ilość odmian różniących się między sobą kolorem liści, ich kształtem oraz wielkością. Dzięki temu sadząc tylko kilka odmian można stworzyć interesujący zakątek w ogrodzie.

Najciekawsze odmiany żurawek

Najefektowniejszą ozdobą żurawek są ich liście. Ogromna różnorodność kolorów i kształtów sprawia, że mamy ogromny wybór.

  • Berry Smoothe jak sama nazwa wskazuje, jej liście mają piękną malinową barwę;
  • Cascade Dawn to odmiana o ciemno zielonych blaszkach liściowych z widocznym ciemniejszym żebrowaniem wzdłuż nerwów;
  • Ęlectra to żurawka obok której nie da się przejść obojętnie – jasno zielone liście mają kontrastujący na czerwono rdzeń;
  • Lime Ruffles ta żurawka do złudzenia przypomina zieloną sałatę karbowaną;
  • Hercules ma piękne jasno seledynowe liście, z białymi nieregularnymi plamami.

Jakie wymagania mają żurawki

Wbrew pozorom żurawki nie są trudne w uprawie. Do ładnego wzrostu potrzebują tylko przepuszczalnej, próchnicznej ziemi oraz wilgoci w podłożu. Bardzo dobrze rosną i prezentują się w miejscach zacienionych. W przypadku roślin rosnących w pełnym słońcu, należy dbać o stałą wilgotność w podłożu, inaczej możemy stracić rośliny. Dlatego lepiej jest je sadzić w miejscach gdzie panuje półcień. Także gleba musi być dobrej jakości, próchniczna oraz przepuszczalna. Najlepszy odczyn mieści się w zakresie od lekko kwaśnego do obojętnego. Jeśli takiej nie mamy w ogrodzie należy ją nawieźć. Bardzo dobrze rośnie w towarzystwie innych roślin tolerujących zacienienie jak chociażby:

  • funkie;
  • barwinek;
  • liliowce;
  • hortensje;
  • trzmieliny;
  • orliki.

Warto łączyć żurawki z roślinami kwitnącymi. W czasie, gdy kępy bylin będą pozbawione kwiatów, energii zakątkowi w ogrodzie dodadzą kolorowe liście Żurawek.

Kiedy sadzimy żurawki

Jeśli chcemy mieć ustaloną odmianę w danym miejscu, to lepiej jest kupić sadzonkę. Z nasion rosną rośliny często całkiem odmienne od matecznej. Także o wiele bezpieczniej jest zakupić sadzonkę dobrze ukorzenioną w pojemniku. Poza tym dzięki temu można bardzo szybko uzyskać zamierzony efekt.

Jeśli chodzi o wybór terminu sadzenia to sadzonki doniczkowane można cały rok o ile tylko pozwala na to pogoda. Kiedy chcemy sadzić żurawki w miesiącach wiosennych i jesiennych to zwracajmy uwagę czy rosły w ogrzewanej hali. Rośliny nieprzyzwyczajone do takich warunków mogą mieć problem z ukorzenieniem się. Zwłaszcza w czasie przymrozków może dojść do uszkodzenia liści. Dlatego też lepiej jest kupować rośliny w szkółkach, które trzymają wszystkie sadzonki na zewnątrz.

Jak sadzić żurawki

Przygotowanie miejsca zostało omówione wcześniej. Im lepszą glebę damy tym będzie roślina ładniej rosła, jest to ważne jeśli chcemy sadzić żurawki na miejscach słonecznych. Sadzonkę należy podlać jeśli ma sucho. Następnie wyciągnąć bryłę korzeniową z doniczki. Należy to robić bardzo ostrożnie, aby się korzenie nie uszkodziły.

Sprawdź też żurawki na podkarpackiesady.pl/69-zurawki.

Im bardziej zaawansowana w rozwoju roślina tym trudniej znosi przesadzanie. Dlatego też traktujmy każdą otrzymaną sadzonkę ostrożnie. Nawet jak się w transporcie trochę uszkodziła, to nic jej nie powinno się dziać i po posadzeniu na przygotowane miejsce bardzo ładnie odbije. Kolejno wkładamy ją w dołek, zasypujemy ziemią i ugniatamy. Na koniec podlewamy ostrożnie roślinę.

Jakie rośliny dobrać do Żurawek

Sadząc same żurawki możemy mieć całkiem ładny widok, jednak nie jest to jedyny sposób na uzyskanie ciekawego efektu. Te kwiaty bardzo ładnie łączą się w miejscach cienistych z:

  • funkiami;
  • dereniem szwedzkim;
  • miodunką pstrą;
  • barwinkiem.

Natomiast w słońcu dobrze prezentują się wśród roślin skalnych. Stanowią też bardzo pożądane towarzystwo dla niskich krzewów iglastych. Łagodzą wtedy surowy wygląd miejsca.

Bardzo często kupujemy rośliny na wyrost, niekiedy nie zastanawiając się jakie mają wymagania. Dlatego warto już po zakupie nawet dowiedzieć się o tym jak sadzić żurawki czy inne gatunki roślin w ogrodzie. W ten sposób unikniemy strat wywołanych chorobami czy zamieraniem roślin. Bardzo dużo problemów wynika właśnie z posadzenia ich w nieodpowiednim miejscu. Niekiedy wystarczy naprawdę niewielki zabieg agrotechniczny czy mały dodatek odpowiedniej ziemi aby sadzonka dobrze się przyjęła i wspaniale rosła.

Źródła:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *