Czym wyróżniają się projekty domów nowoczesnych?

W nowoczesnym budownictwie mieszkaniowym pracownie architektoniczne projektują domy zwykle klasyfikowane jako niska zabudowa jednorodzinna – parterowa lub z poddaszem użytkowym. Dziś dużo rzadziej niż jeszcze kilkanaście lat temu buduje się domy piętrowe. Nie ma na nie zapotrzebowania. Co wyróżnia projekty domów nowoczesnych?

Prostota na pierwszym miejscu

Przeglądając projekty domów nowoczesnych, na przykład na stronie projektyzwizja.pl wyraźnie można zauważyć, że cechuje je prostota i surowa konstrukcja. Do nielicznych zaliczane są projekty domów tradycyjnych, z wieloma elementami dekoracyjnymi. W przypadku domów nowoczesnych zwykle jedynym elementem dekoracyjnym staje się elewacja, która składać się może z eleganckich i wysokiej jakości materiałów, utrzymanych w jasnej kolorystyce. Z takimi projektami domów można zapoznać się na stronie pracowni projektowej DOMY Z WIZJĄ. Często projekty zakładają zastosowanie drewnianych wykończeń i metalowych barierek oraz balustrad. Dzięki temu łączą różne materiały i faktury, co samo w sobie jest dekoracyjne.

Oprócz prostych form, projekty domów nowoczesnych w większości mają płaski lub dwuspadowy dach. Wielospadowe dachy są bardziej tradycyjne, być może imponujące, ale nie współgrają z ideą budownictwa energooszczędnego. Prosta bryła domu i prosty dach to cechy przypisywane domom nowej generacji. Zdarzają się oczywiście połączenia klasycznych rozwiązań z nowoczesnymi detalami, jeśli takie jest życzenie klienta, ale współcześnie architekci przede wszystkim nawiązują do geometrycznych płaszczyzn. Dzięki temu nowoczesne projekty domów są funkcjonalne, proste, choć nietuzinkowe.

Zdobycze techniki

Nowatorskie projekty domów XXI wieku wyróżniają się na tle innych tym, że wykorzystują innowacyjne rozwiązania techniczne. Nastawione są na czerpanie energii ze słońca, są energooszczędne i ekologiczne. Niemal standardem staje się zastosowanie w systemie ogrzewania takich domów kolektorów słonecznych czy pomp ciepła.

Ciekawe są też współczesne systemy inteligentnych domów, które poprawiają komfort domowników, ale też przyczyniają się do znacznej redukcji kosztów eksploatacji budynku.

Czym wyróżniają się projekty domów nowoczesnych?
Rate this post

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *